E-Ticaret Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

0
18901

E-Ticaret Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

Her gün yeni bir ürün karşımıza çıkıyor ve kendimizi alışveriş sitelerinde dolanırken buluyoruz. Bu sitelerde gezinmek artık günlük yaşamımızın sıradan bir parçası haline geldi; ancak ticaret tarihiyle karşılaştırdığımızda e-ticaret, aslında çok yeni. Peki ne oldu da bir süre öncesine kadar insanoğlunun hayatında varolmayan bir şey bugün hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi? 1994 yılında Ipswitch IMail Server sayesinde dünya ilk kez e-ticaret ile tanışmış oldu. Bundan üç yıl sonra, yani 1997 yılında, BTYK Türkiye’de internet üzerinden alışveriş için ilk toplantıları gerçekleştirmeye başladı. Aralarında Hepsiburada.com gibi sitelerin bulunduğu ilk alışveriş siteleri de 1998’deki karardan sonra açıldı. Yani Türkiye’nin e-ticaretle olan yaşamı yirminci yaşında yeni ulaşmış durumda. Ancak tabi ki, alışveriş sitelerine olan rağbet 2006 yılından önce gerçekleşmedi. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda aslında birçoğumuz için yeni olan bu durum, hayatımızın günlük rutini haline geldi. Peki alışveriş siteleriyle beraber hayatımızda ne gibi değişiklikler oldu? Önceden ne yapıyorduk, şimdi ne yapmıyoruz? Dilerseniz kısaca bir göz atalım.

Alıcı İçin Değişenler

Eski zamanları hatırlayanlar, mağaza mazağa gezmeye mecbur olmanın zorluğunu çok iyi bilir. Mesela bir anne… Hem ev işlerini yetiştirmeye çalışıyor hem çocuklara bakıyor. Bir de çalışıyorsa ve kocası da alışverişten pek anlamıyorsa, işi baya zor. Zamanın çok kıymetli olduğu böyle bir hayat tarzında hem aradığını bulmak hem de iyi olanı edinmek tamamen şans işi. İşte tam bu noktada e-ticaret hayatı kolaylaştırıyor. Alıcılar ister evlerinde olsun ister ofislerinde, diledikleri tüm ürünlere kolayca ulaşabiliyor. Bu da herkese zaman kazandırıyor. Marka özlemi de, e-ticaret ile son bulan bir başka nokta. Hayat sadece büyük şehirlerden ibaret değil. Eskiden İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin dışında yaşayanların marka ürünlere istedikleri zaman ulaşması neredeyse imkânsızdı. Şimdiyse ister şehirde yaşayın ister köyde, dilediğiniz markanın ürünlerini edinmeniz mümkün. Bol seçeneğe sahip olmak ve ürünleri karşılaştırabilmek de e-ticaretin diğer avantajlarından. İnternet alışverişi sayesinde satıcının zevkiyle değil, kendi zevkinizle hareket edebiliyor ve zevkinize uyan en kaliteli ürünü uygun fiyata alabiliyorsunuz. Kısacası e-ticaretle kalbinizden geçen ürün en geç birkaç güne elinizde.

Satıcı İçin Değişenler

E-ticaret sadece alıcının değil, satıcının da yüzünü güldürüyor. Satıcının birçok problemi e-ticaret sayesinde çözülüyor. Bu problemlerden biri de kontrol edilemeyen giderler. Açığı yakalayıp ticarete başlamak, en başından beri emek ve uğraş istiyor. Klasik bir mağaza açıp bu dükkanın giderleriyle başa çıkmak da oldukça zor. Henüz kâr etmeye başlamamış bir işletmenin faturaları ve masrafları, büyümenin önünde büyük engeldi; ancak internetten satış sayesinde bu dertlerin çoğu geride kaldı. Artık daha az elemanla daha çok satış yapabilir, harcamalarınızı daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Klasik dükkanlar yakın çevreye satış yapabilir, online satış yapan bir mağaza ise dünyanın dört bir yanına ulaşabilir. Daha geniş bir hedef kitleye sahip olmak, daha çok kazanmanızı sağlar. Online alışveriş sitesi, showroom ve stok konusunda da avantajlıdır. Online mağaza sayesinde stoğa ulaşmamış bir ürünün satışını bile gerçekleştirebilirsiniz. Tüm ürünlerinizi görünür kılmak için büyük bir mağaza kiralamak yerine binlerce ürünü tek bir platform üzerinden gösterebilirsiniz. Görünürlük, stoklarınızı eritmeye de yardımcı olur. Bu sayede hiçbir ürün geri planda kalmaz. Sonuç olarak satıcı da alıcı da mutludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here