Yazılarımı takip edenler başlığı görünce kısa süreli bir şaşkınlık yaşamış olabilirler, belki de artık farklı konuları yazmaya başladığımı düşünmüş olabilirler. Değişen bir şey yok, konumuz gene aynı, pazarlama! Öncelikle yazımın başında şu ayrımı yapalım da gereksiz tepkiler almayalım. Yardıma muhtaç, yoksul ve ihtiyacı olan kişilere, reklam yapmadan, gereken yardımı yapmak kesinlikle çok önemli, malum bu hayatta paylaşmadan olmuyor,  bunda hepimiz hemfikirizdir sanırım! Ama insanların iyi niyetinden yararlanarak haksız yere kazanç sağlayan ve tek işi insan trafiğinin olduğu yere mendil açıp para isteyen dilencilerden de aynı şekilde hepimiz bıkmışızdır diye düşünüyorum.

Konuya açıklık getirdikten sonra asıl konumuza geçebiliriz. Her zaman söylemişimdir, ürünleri nasıl pazarlıyorsak kendimizi de bu hayatta bir şekilde pazarlıyoruz. İş görüşmesi yaparken, çalıştığımız firmanın bir hizmetini satarken, duruşumuzla, konuşmamızla, bilgimizle kısacası her yerde her şeyimizle önce kendimizi sonra sattığımız hizmeti pazarlıyoruz. Peki bunun dilencilik ile ne alakası var derseniz, burada da farkındalık yaratan, farklı mesaj veren, farklı davranan herkesten daha fazla ilgi görüyor ve günün sonunda daha fazla para kazanıyor!

Geçtiğimiz haftalarda Chicago’da gezerken yolda onlarca homeless diye tabir edilen dilenci ile karşılaştım. Kimisi elinde birkaç sentin olduğu karton kutuyu sallıyor, kimisi yarı çıplak yolda oturup önüne bir naylon kutu koyuyor, kimisi ise yazdığı pankartı önüne koyup başı öne eğik insanların para vermesini bekliyordu. Benim daha çok ilgimi çeken önüne pankart koyup oturanlardı çünkü ne yazdıklarını merak edip okuyordum. Pankartların hepsi neredeyse aynıydı, evsizim, paraya ihtiyacım var, eğitimimi tamamlayacağım vs vs. Sadece bir kişi ise aşağıdaki esprili pankartı hazırlayıp önüne koymuştu, tipi komik, esprisi komik, konuşması ayrı komik olan bu adam herkesin ilgisini çekiyor, kimseye para vermeyen yerel halk ve turistler bu adama gülümseyip para veriyordu. Adamdan rica edip resmini çekmek istedim, gülerek poz verdi, benden de parayı kaptı. Kısacası ister dilenci ol ister işadamı farkındalık yaratmak gerekiyor çünkü ancak böyle ilgi çekiyorsunuz, bunu bir kez daha gözlerimle gördüm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here