Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonu fındık ihracatçı birliklerinden oluşan Fındık Tanıtım Grubu’nun fındık satışını artırma amacıyla başlattığı reklam kampanyasında sanatçı Özkan Uğur yer almıştır. Reklamda kullanılan slogan ‘‘aganigi-naganigi’’ fındığın cinsel gücü artırdığı mesajı vermiştir.

Üretimin fazla olmasından dolayı yıllar boyunca stok sorununa neden olan fındığın en azından iç tüketimini artırmak için reklam kampanyası düzenlenmiş ikinci bölümü başlamıştır. Fındık Tanıtım Grubu’nun yürüttüğü reklam kampanyası filminde, hem fındığın sağlığa yararları hem de cinsel gücü arttırıcı etkisi ifade edilmiştir.Ali Taran’ın sahibi olduğu firma tarafından çekilen reklam filmi için mekan olarak İstanbul Mısır Çarşısı kullanılmıştır. Reklam filminin yüzü olarak ünlü Mazhar- Fuat- Özkan (MFÖ) grubundaki sanatçı Özkan Uğur yer almıştır. 

‘Herkes Ne Anlamak İstiyorsa’

DTM koordinasyonu bünyesinde bulunan Fındık Tanıtım Grubu’nun yetkilileri, reklam filminde yanıltıcı, yanlış ve haksız rekabet unsuru olacak beyanlara yer verilmediğini, önemli olanın da bu olduğunu, tek sorunun ise slogan olarak kullanılan‘‘Aga Nigi- Naga Nigi’’ kelimesinin argo kelime olarak sayılması olduğunu ifade etmiştir.

Kullanılan bu kelimenin ahlaka mugayir bir kelime olarak sayılamayacağına da ifadelerinde yer veren yetkililer, ‘‘Aga Nigi- Naga Nigi’’ ifadesinin anlamı sorulunca ise ‘‘Herkes ne anlamak istiyorsa, hangi anlamda kullanıyorsa o’’ diye yanıt vermiştir.

Çok yararlı bir gıda olan fındıkta yetersiz tüketim nedeniyle stok sorunu yaşadıklarını dile getiren yetkililer hem tüketimi artırmak hem stokları eritmek hem de fındıktaki arz- talep dengesini sağlayarak ihraç fiyatlarını maksimize etmek amacında oldukları için bu reklam kampanyasından bir yıl önce de bir kampanya yaptıklarını ifade etmiştir.

Tanıtım kampanyasını yapmaktaki amacın yalnızca bunlarla sınırlı kalmadığını söyleyen yetkiler, bir diğer amacın da 3 yılda 60 bin ton olan yurtiçi fındık tüketimini 150 bin tona yükseltmek olduğunu vurgulamıştır.  Bir önceki yıl uygulanan kampanya ile her yıl özellikle yaz aylarında düşen fındık tüketiminin mevcut yılda düşmediğini de söyleyen yetkililer, hatta bazı merkezlerde tüketimin % 25- 30’a varan oranda arttığını söylemiştir.

‘Çok Yönlü’ Konuşulacak

Bir önceki yıl uygulanan kampanya etkili olup satışları artırsa da fındık tüketimini halkın alışkanlıkları arasına sokmakta etkili olmadığı da ifade edilmiştir.  Aga Nigi- Naga Nigi reklam kampanyası sayesinde fındığın ‘çok yönlü’ olarak vatandaşlarca konuşulacağından emin olduklarını da söylemişlerdir.

İki farklı versiyonu çekilen reklam filmine yer verilen kampanya, yayınlandığı yılın Şubat ayı sonuna kadar sürmüştür. Kampanya kapsamında, otobüs duraklarına, bilbord ve megabordlara afişler asılmış, dergilerde de reklam kısmında yer vermiştir. Bir önceki yıl yaptığı alımlar ve mevcut yılda devam eden alımlar nedeniyle depolarında 400 bin tondan fazla stok barındırdıklarını belirten Fiskobirlik, mevcut yılda tanıtım grubun faaliyetlerine katılmamıştır. Mevcut sezonun başında 246 milyon dolar kazanç sağlanarak 69 bin ton fındık ihraç edilmiştir. Bu rakamların ardından Fındık Tanıtım Grubu, ABD ve Japonya’da tanıtım kampanyasının sürdüğünü ifade etmiştir.

Reklam Amacına Ulaştı
 
Dönemin Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk yapılan reklam kampanyası sonrasında yaptığı açıklama ile kampanyanın amacına ulaştığını şu sözler ile ifade etmiştir: ”Reklam, verdiği mesaj ve formatı ile çok eleştirildi. Ama bir gerçek vardır reklam konuşuluyorsa, başarılı olmuşsunuzdur demektir. Bizce amacına ulaştı. İç piyasada çalışan firmalardan aldığımız bilgilere göre, reklam birinci derece amacına ulaşmış durumda. Ama bunun başka reklamlarla yenilenmesi lazım. Reklam sonrası özellikle çerez tüketiminde önemli artışlar oldu. İç piyasada neredeyse yüzde 50 civarında artışa yaşandı.”

Özkan Uğur’lu Aga Nigi Naga Nigi reklamlarını aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz. 

  1. https://www.youtube.com/watch?v=Up0TiS6JVsE
  2. https://www.youtube.com/watch?v=mpRYJyVuMOQ
  3. https://www.youtube.com/watch?v=aRMo25GzGr4

Kaynak 1: Hürriyet

Kaynak 2: CNN Türk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here