Sevgili Dostlar,

Bugünkü bültende gene birçok içerik var, sırtınızı arkanıza yaslayın ve her konuyla alakalı farklı içeriklerimize lüfen göz atın.

Geçen haftanın en dikkat çeken konusu sanırım siber güvenlik ile alakalı konulardı. Yemeksepeti’nin hacklenmesi sonrası önce Facebook sonra da LinkedIn’in yüz milyonlarca verisinin ele geçirildiği hatta Dark Web üzerinden bu verilerin satılmaya başlandığı duyuruldu. Bunu ele geçiren kişiler e-posta adreslerine mesaj gönderip dolandırıcılık yapabiliyor, bazen öyle mailler geliyor ki sanki Facebook veya LinkedIn üzerinden gelmiş gibi düşünüp bunlar açılıyor. Aman dikkat, zamanında bende kullandığım GSM firmasından fatura geldi diye hiç bakmadan mesajı açmış, ekteki faturayı bilgisayarıma indirmiş, birçok excel – word dosyam kilitlenmiş, sonrasında da dosyaları açmak istersen bu hesaba şu kadar bitcoin gönder diye mesaj almıştım. Kısacası insanlık hali, aman dikkat.

Birde işin şu tarafı var, ülkemizde bazı kişileri, markaları, ya da herhangi bir şeyi hemen zirveye koyar en ufak hatada da yerin dibine sokarız. Yemeksepeti’nin hacklenmesi sonrasında sosyal medya kanallarındaki yazışmalara baktım da, herkes mi nefret kusar, herkes mi laf sokar? En büyük cezayı alsın diyenler, hep yüksek komisyon kestiler restaurantları bitirdiler diyenler, onu diyenler, bunu diyenler, yani iş tahmin edeceğiniz üzere farklı yerlere kaymış.  “Firmanın hacklenmesi normal ya ne olmuş yani” demiyorum ama bu kadar yerin dibine sokmayı da cidden anlamıyorum. Bu arada aman yanlış anlaşılmasın, Yemeksepeti ile ne bir akrabalığım ne de bir çıkar ilişkim var, zaten bizi takip edenler bilir, sağduyu ile yazılar yazmaya ve yorumlar yapmaya çalışıyorum, durup dururken bizde şimdi linç yemeyelim.

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın “20 küsür senedir emek verdiğimiz ve her türlü güvenlik önlemini aldığımız bir ortamda bunları yaşadığımız için çok üzgünüm” diye bir açıklama yapmış. Kendimi yerine koyuyorum, cidden çok üzücü bir olay, insan ister mi böyle bir şey olsun, eminim milyon dolarlık önlemler alındı güvenlik duvarları kuruldu ama oluyor işte, zaten KVKK konuyla alakalı ceza keseceğini de duyurmuş, artık bunu duyanların içi rahat etmiştir diye düşünüyorum. Merak ediyorum Yemeksepeti’ne bu kadar kızanlar Facebook ve LinkedIn içinde aynı şekilde sosyal medya’da yazıp çizecekler mi? Sanmıyorum ama olsun ben gene de sorayım.

Hacklenme ile alakalı yaşananlar bitti mi? Hayır bitmedi. Facebook’ta 533 milyon kullanıcının, LinkedIn’de 500 milyon kişinin verilerinin çalınması sonrası bir haber de Clubhouse’dan geldi. Popüler hacker forumunda bir kullanıcı, bir milyondan fazla kullanıcının bilgilerini barındıran SQL veri tabanını tamamen ücretsiz bir şekilde yayınladı. Yani onu kullanmıyordum desek diğerine onu indirmedim desek başka birine illa ki verileri kaptırdık gözüküyor.

Bu arada sosyal medya kanallarında ülkemize temsilci atamaları istenmiş, atamamaları halinde reklam yasağının geleceği belirtilmişti. Bir çoğu son dakikada bunu okeyledi, Twitter ve Pinterest ise bununla alakalı adım atmadı. Sonraki süreçte önce Twitter sonrasında da Pinterest temsilci atayacağını açıkladı, böylece temsilci ataması gereken platformlar listesindeki tüm şirketler birer temsilci atamış oldu. Bende bunu anlamıyorum, kime neyin tribi bu, madem atayacaktınız da kime neyin havasını attınız Allah aşkına, bazen yabancı firmalarda saçmalıyor, bu net.

Yabancı firmalardan beni şaşırtan diğer bir firma da Amazon. Ülkemize geldiği ilk günden beri herkeste çok büyük bir beklenti yaratan ama 3 sene geçmesine rağmen tüketicide beklenen heyecanı yaratamayan alışveriş devi ülkemizdeki yatırımlarına devam ediyor. Gebze’de yeni bir operasyon merkezi kuracağını açıklayan firma dağıtım hızında artış sağlamayı amaçlıyor. Bu tip haberleri duymak çok sevindirici, malum belirsizliğin çok olduğu ülkemizde bu tip uluslararası firmaların yatırım yapması diğer firmalara da örnek oluyor. Umarım bu dönemde daha çok yatırım ve ülkemize gelen yabancı sermaye haberlerini görürüz.

Bu arada dönemin en popüler uygulaması olan Getir’e dün erişimde sorun yaşandı. Firma, Twitter hesabından yaptığı açıklamada kendi sistemlerinde yaşanan teknik bir sorundan dolayı bir süre hizmet veremediklerini, sıkıntıyı çözmek için çalıştıklarını ve en kısa sürede hizmet vermeye çalışacaklarını duyurdu. E işte, yoğunluktan, altyapıdan, yazılımdan, yani herhangi birşeyden sorunlar yaşanabiliyor, şeffaf olunduğu sürece sanırım sıkıntı kalmıyor.

Son 3-4 aydır şu şekilde mesajlar alıyorum. “Hocam ben iş bulamıyorum ne yapayım”, ya da “e-ticarete başlayacağım ne önerirsiniz” gibi onlarca soru. Tahmin edeceğiniz üzere bu ve buna benzer soruların cevabını 2-3 cümlede vermek kolay değil, kimsin, nesin, ne yaparsın, tecrüben ne gibi onlarca şeyi bilmeden yorum yapabilmek fal bakmaktan daha zor, bu yüzden ya ana şeyleri vurguluyorum, baktım ki mesaj trafiği artıyor, karşı tarafın numarasını arayıp bilgi vermeye çalışıyorum. Özellikle kendi işimi yapmak istiyorum, az riskli işlere girmek istiyorum, sosyal medya üzerinden bir şeyler yapmak istiyorum gibi talepler çok olunca “Instagram’da Fark Yaratan Bir Marka Nasıl Olunur” adında harika bir eğitim programı oluşturduk.

Haftaya Cumartesi – Pazar günlerinde toplam 5 saat yapacağımız bu eğitimde Instagram’ın etkin ve doğru kullanımı ile yeni bir satış kanalı oluşturmayı, burada bir marka olarak konumlanıp doğru hedef kitleye doğru mesajları iletmeyi, kullanıcı ile etkileşimde kalarak bir komünite yaratmayı, tutarlı ve ilgi çekici içerikler oluşturarak fark yaratan bir işletme hesabına sahip olmayı, Instagram’ın tüm özelliklerini ve reklamlarını kullanarak, her gün büyüyen bir markayı nasıl yaratabileceğimizi konuşacağız. Çok uygun bir bütçeyle açtığımız bu eğitime mutlaka göz atın, eğer ilginizi çekerse şimdiden kaydınızı yapın.

Yılmaz Erdoğan tarafından seneler önce yazılmış, ilk kez 1999’da, İstanbul’da BKM’de sahnelenen ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?’ adlı tiyatro oyununun film versiyonu Netflix Türkiye’de 1. sıraya oturdu. Herkesten çok övgü alan filmin fragmanına buradan bakabilirsiniz.

Bu hafta iki tane güzel yazıya denk geldim, birisi eğlenceli diğeri ise iş hayatına yönelik. Online tanışmalar ile alakalı eğlenceli yazıya buradan, firmaların covid döneminde işe başvuranlara firmalarını nasıl tanıttığını anlatan yazıya da buradan bakabilirsiniz.

Bu hafta beni benden alan bir girişimci kadın hikayesine denk geldim. Ülkemizde yaşayan ve bir Türk ile evli olan Fransız asıllı expat Izabella’nın onlarca Türk kadınla yarattığı sosyal girişimcilik hikayesini haftanın videosunda, web sayfasını ise haftanın web sayfası bölümlerinde aşağıda göreceksiniz.

Bu akşam 20.00’de Ready For Change olarak Clubhouse‘dayız, bekleriz. Uzun zamandan beri farklı bir program yapma isteğindeydim, artık başlıyoruz, hayatı biraz tiye alacağımız Kim Kime Dum Duma adlı programa da bu Çarşamba saat 11.00’de başlıyoruz.

Toplumdan aldığımızı topluma vermenin önemine inandığımız ve hep bana, hep bana demek yerine paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden senelerdir desteklediğimiz, çocuklar ve eğitimle alakalı çabalayan sivil toplum kuruluşlarını daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve bu tip dernekleri desteklemek için bu bültende her hafta duyuracağız. Üstlerine tıkladığınızda web sayfalarına gideceksiniz, aşağıda bunları görebilirsiniz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/fc7d836d8cf8/sadece5dakika-4754388

Haftanın Blog Yazısı
https://www.readyforchange.co/evden-yaparak-para-kazanabileceginiz-is-modelleri/

Haftanın Etkinlikleri


Clubhouse Buluşma: https://www.joinclubhouse.com/event/xqkOdX9m

Haftanın Web Sayfası 
https://bebemoss.com/

Haftanın Podcast Kanalı (Yoldayız, Geliyor musun?)
https://tr.player.fm/series/series-2446714

Haftanın Kitabı (Özhan Atalay – Müşterisini Yaratan Satıcı)
https://www.kitapyurdu.com/kitap/musterisini-yaratan-satici/561300.html&manufacturer_id=188534

Haftanın Videosu (İlham Verici)

Haftanın Videosu (Mizah)

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Şarkısı
https://youtu.be/5U6Y4xSa0HY

Desteklediğimiz Sivil Toplum Kuruluşları
1) Koruncuk Vakfı: https://koruncuk.org/
2) Türk Eğitim Derneği: https://www.ted.org.tr/burslar/
3) Tohum Otizm Vakfı: https://www.tohumotizm.org.tr/

Üyelikler 
1) Ready For Change: https://www.readyforchange.co/uyelik
2) Sadece 5 Dakika: http://sadece5dakika.co/
3) YouTube Sayfamız: http://www.youtube.com/muraterdor
4) E-Ticaret Kadınlar Kulübü: https://forms.gle/Nfo1oYdRyre3DRGu6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here