3’ü 1 Arada Superman Olan Odasını Çaldıran Göbek Atan

0
93

Sevgili Dostlar,

Başlığı okurken ilk başta aklınıza Nescafe’nin reklamı gelmiş, sonrasında ise kafalar karışmış olabilir, bu da gayet doğal, bugünlerde kimin kafası karışmadı ki? Uzaktan bir tanıdığın nikahı için geçen hafta ayıptır söylemesi 1620 TL’ye çeyrek altın almıştım, bugün baktım 1090 TL olmuş. Birçok insan dolar daha da yükselir korkusuyla 18 TL’den alım yapmış şimdi dolar 11 TL olmuş. Böyle olağan şeylerin dışında birde garip vakalar da yok değil; geçen hafta Bursa’ya etkinlik için giderken feribotta birisinin telefon konuşmasına kulak misafiri oldum. Adamın birisi telefonda bir arkaşına, bir arkadaşının evini ve arabasını satıp 17-18 bandından dolar aldığını, inanılmaz düşüş sonrası kafasını duvara vurduğunu söylüyordu. Parası değer kaybetmesin diye alım yapanı anlıyorum da “evini arabanı satmak nedir ya kafayı mı yedin kardeşim” diyesi geliyor insanın. E dedik ya, kafalar karışık, dolar 9’dan 18’e çıkmış, sonrasında 11 TL’ye inmiş, bu seferde davul zurna göbek atanları gördük. Ben o çeyrek altını bugün alsam akıllara zarar farkı ödemek zorunda kalmazdım, e derdimi kime haykıracağım, kimi kime şikayet edeceğim, yok öyle birşey, serbest piyasa ekonomisi diyelim üstüne de soğuk su içelim.

E kafalar karışık olunca ben Superman’im diye ortaya çıkanları da normal karşılıyorum. Geçtiğimiz hafta Kadıköy’de adamın birisi ellerini havaya kaldırıp masaların üzerine uçmuş, herkes ağzı açık bakarken o kaçıp gitmiş. Uçmak ile alakalı bir konu olunca aklıma her zaman uçan adam Sabri gelir, seneler olmuş ama hala akıllarda, bu arada bu videoyu koyan kişinin 1000 küsür takipçisi var ama izlenmesi 6 milyonun üzerinde, o da ayrı mesele. Superman sizin için ne ifade eder bilmiyorum ama benim yaşımda olanlar için tek süper kahraman oydu, sonrasında ufaktan Batman ve Spiderman girdi hayatımıza, şimdi ise Ironman, Thor, Hulk, Captain America ve daha niceleri var, filmleri olsun, çizgi romanları olsun, oyuncakları olsun acayip bir sektör haline gelmiş durumda. 40-50 sene önce az sayıda piyasa sürülmüş bir ürün varsa onbinlerce dolardan alıcı bulabiliyor, hatta öyle bir hale gelmiş ki, bunun gibi YouTube videoları bile 20 milyon civarında izleniyor.

Hazır konu süper kahramanlardan açıldı aynen devam edelim, New York’a gidenler bilir, Times Square adlı meydanda ışıl ışıl reklamlar dönerken kafanız bir sağa bir sola döner, binlerce insan buraya gelir, yılbaşında da müthiş kalabalık olur. Ben bu meydana ne zaman gitsem süper kahraman kostümünü giyip insanlarla fotoğraf çektiren Batman’i görürüm. Seneler önce gene bir New York seyahatimde üzerine Batman kostümü giymiş, siyahi bir Amerikan vatandaşını gördüm, kızlar onunla fotoğraf çektirip bahşiş veriyordu, kimisi 1$ kimisi 5$ artık Allah ne verdiyse. Adam paraları aldıkça sevinçten midir nedir gaza geliyor bazı kızları da tek kolla havaya kaldırıyordu, belki de daha fazla para almak içindi kimbilir.

İzledim, yalan yok, 10 dakika aval aval izledim, işimiz satış, gözlemlemek lazım, sırf o 10 dakikadan ne hikayeler çıkardım nerelerde kimlere neler anlattım bir bilseniz. Her Türk gibi “10 dakikada bu kadar kazanıyorsa saatte şu kadar kazanır” gibisinden adamın kazancını da hesapladım. Gene aynı meydanda üzerinde sadece Amerikan bayrağı don olan, kafasında kovboy şapkası ile gezip gitar çalan bir adam vardı. Her sene gittiğimde onu hep gördüm, sonra aklıma Taksim meydanında bunu yapsan acaba başına ne gelirdi diye düşündüm. Bu arada buna benzer bir şeyi bir aile dostumuzun oğlu seneler önce yapmıştı. Bağdat Caddesinde Batman kostümü ile bir şeyler yapmaya çalışırken daha 5. dakikada zabıta “hayırdır kardeşim ne oluyoo” diye uyarmış, o da paşa paşa evine dönmüştü. Elin adamı sırf bu kostümle Times Square’de deli para yaparken neden bu meydanda 20-30 tane Batman vs yok diye de çok düşünmüştüm, bunun aynısı ülkemizde olsa herkes kostümlerle meydana akın eder bu işin mafyası bile olurdu ama New York’da olmuyordu işte, neden bilmiyorum.

Dedik ya bu aralar kafalar karışık, her an herşey olabiliyor, şu yaşananlar da artık bana garip gelmiyor. Adamın birisi kiracısını çıkartıp evine yerleşiyor, eve bir geliyor 3+1 ev olmuş 2+1, evet evet yanlış okumadınız, adamın bir odası gitmiş. Nasıl ya dediğinizi duyar gibiyim ama burası Türkiye senin paran 10-15 günde %100 gitmiş %60 geri gelmiş, adamın odası buhar olmuş çok mu? Komşusu elindeki tapuyla belediyeye gitmiş, benim evimden şu kadar m2 yan eve kaymış ben hakkımı almak istiyorum demiş, belediye de ne yaparsan yap demiş, kadın da bir gece adamla bitişik olan duvarı yıkıp kendi evine almış, olay bu. Motorlar yanıyor eminim, benimde yandı, hatta iki komşunun konuşmalarını izledim, kadın “belediye izin verdi aldım, kötü bir şey yapmadım” derken adam “yahu benden izinsiz nasıl duvarı yıkarsın” diyor, iş böyle uzayıp gidiyor. Bu da odası çalınan adam olarak tarihteki yerini altın harflerle alıyor.

Bu kadar kargaşanın yanında güzel şeyler de olmadı değil, Türksat 5B uydusu başarılı bir şekilde kalkış yaptıktan sonra Dünya yörüngesine ulaştı, yerli üretim Covid-19 aşısı TURKOVAC, tüm yurda dağıtılmaya başladı, VakıfBank Kadın Voleybol Takımı dünya şampiyonu oldu. Gönül isterdi ki özellikle bu şampiyonluk basında çok yer alsın ama konu futbol şampiyonluğu değilse bu tip başarılar değil bir gün bir saat bile konuşulmuyor.

Radarımıza takılan diğer haberlere baktığımızda;

-) Avrupa’da Omicron vakalarının artışı sonrasında kapanmalar başladı. Hollanda 14 Ocak tarihine kadar tam kapanma kararı alarak bununla alakalı en sert tedbiri alan ülke oldu. İsviçre, evden çalışmayı zorunlu hale getirirken, Davos’ta yapılacak Dünya Ekonomik Forumu da ertelendi.

-) Şili’de devlet başkanlığı seçimini 35 yaşında olan Gabriel Boric kazanırken yaşı 80’e gelmiş ABD Başkanı Joe Biden’a halk desteği oranı yüzde 41’e gerileyerek, bugüne kadarki en düşük seviyeye indi.

-) Avrupa ve ABD’deki hizmetlerini genişletmek için çalışmalarını sürdüren Getir, Türkiye’nin 81 ilinde hizmet vermeye başladığını duyururken Türkiye’de nüfus oranına göre en çok kitap dinleyen şehirler Adana, Ankara ve İzmir oldu.

-) IMDb, okuyucularının oylarıyla tüm zamanların iyi hissettiren en iyi filmlerini (feel good movie) listeledi. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak 25 filme buradan bakabilirsiniz.

-) Yahoo! Finance tarafından yapılan ‘yılın en kötü şirketi’ oylamasında Meta ilk sırada yer alırken, en başarılı şirket ise Microsoft oldu.

-) Pek çok marka, sanal ortamlarda nesneleri ve nasıl görüneceklerini şekillendirmeye başlıyor. Mesela Walmart, Metaverse üzerinden tüketicileri için mağaza tasarladı. Müşteriler, sanal evren Metaverse’ün tasarladığı mağazada diledikleri gibi alışveriş yapabilecekler. Bu arada Nike’da bu evrende yer almak için çalışmalara çoktan başladı. İnsanların yaptıkları hareketleri ve attıkları adımları ölçümleyen aplikasyonlar ve fiziki ürünler daha yokken Nike Fuel Band ile piyasaya giren marka bu konuda da öncü olursa şaşırmam.

-) Google yöneticileri tarafından “2022 için en önemli dijital pazarlama trendleri ve tahminleri” raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

-) Dijital sanat eserleri olarak tanımlanan NFT akımına ilgi her geçen gün artıyor. Dünyanın ‘ilk kısa mesajı’nın (SMS) dijital kopyası 107 bin euroya satıldı.

-) Cloudflare, 2021 yılının en popüler internet sitelerini açıkladı. Paylaşılan listeye göre geçtiğimiz yıl 7. sırada olan TikTok, bu yıl Google’ı zirvesinden ederek 1. sıraya yükseldi. Netflix, Amazon ve WhatsApp da kendi kategorilerinin birincileri oldu.

Videolara geldiğimizde;

KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile dünyada ve Türkiye’de neler oluyor ve bizleri neler bekliyor ile alakalı yaptığımız programı bu linkten, Workcube Kurucu ve CTO’su Ömer Turhan ile dijitalleşmenin iş hayatındaki yeri hakkında konuştuğumuz yayını da buradan izleyebilirsiniz. Bu arada E-Ticaret Kadınlar Kulübü için düzenlediğimiz mezuniyet töreninin mini özetini buradan, senenin son E-Ticaret Sohbetlerini de bu linkten izleyebilirsiniz.

Eğitimlere geldiğimizde;

-) Uzun bir aradan sonra tecrübelerimizi bir eğitim programında paylaşmaya başlıyoruz, senenin ilk eğitiminde dijital dönüşüm çağında ürün ve hizmetlerimizi nasıl pazarlayabileceğimizden kısaca bahsedeceğiz. Ön kayıt için buradan yerinizi ayırtabilirsiniz.

-) Senenin ilk E-Ticarete Başlıyorum adlı eğitim programı 11-12 Ocak tarihlerinde İstanbul’da Workinton Levent binasında yapılacak. İki gün sürecek bu ücretsiz eğitim sonunda web sayfası yapmayı öğrenecek, işin uzmanlarından e-ticaret ile alakalı çok şey duyacak ve en iyi sayfayı yapan olursanız bunu kazanma şansına sahip olacaksınız. Kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

-) İstanbul dışında yapacağımız E-Ticarete Başlıyorum adlı eğitim için 19 Ocak günü Antalya’da olacağız. Eğer burada yaşıyorsanız, e-ticarete ilgi duyuyor ve başlamak istiyorsanız bu eğitime bekleriz. Kayıt olmak için buradan başvurabilirsiniz.

Etkinliklere geldiğimizde;

-) Senenin ilk E-Ticaret Sohbetlerinde 11 Ocak Salı akşamı İstanbul’da Workinton Levent binasında gene birbirinden değerli 3 e-ticaret yöneticisi ile beraber olacağız, kayıt için lütfen tıklayınız. Antalya’da 18 Ocak öğleden sonra yapacağımız ve 9 konuğun olduğu etkinliğimiz için buradan yerinizi ayırtabilirsiniz.

Kafa dağıtmak için;

-) Bu günlerde ne okusam, ne dinlesem, ne izlesem diyorsanız Sadece 5 Dakika ekibi olarak hazırladığımız haftalık önerilere buradan bakabilirsiniz.

-) Haftanın spor, sağlık, magazin ve sinema haberleri için Sadece 5 Dakika ekibi olarak hazırladığımız Pazar bültenine buradan göz atabilirsiniz.

Bu kadar haber ve etkinlik duyurusu sonrası bir yeni yıl tebriği yok mu diyeceksiniz, haklısınız, Çarşamba günü size yılbaşı hediyemle beraber geleceğim, o gün atacağım bülteni mutlaka açın, eminim hediyemiz hoşunuza gidecek.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız bu linkten e-bültenimize üye olabilirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here