E-posta pazarlama birçok şirketin online pazarlama bütçesinde yer alan güçlü bir kanal olmaya devam ediyor. Bu kanalı güçlü kılan özellikleri ve önerilerimizi 2014 yılı trendlerini göz önüne alarak sizler için derledik.

  • Mobil pazarlamanın yükselişine paralel olarak hedef kitlenizle mobilden iletişime geçin. Kampanya içeriklerini hedef kitlenizin kullandığı cihazlarla uyumlu tasarlayın. (Mobile Responsive Email Templates)

 

  • E-posta kanalını diğer tüm dijital-geleneksel pazarlama kanallarıyla entegre ve bu kanalları besleyen bir kanal olarak kullanın. Offline pazarlama kampanyalarını da e-posta kanalı ile duyurmanız ve güçlendirmeniz mümkündür. (Integrated Marketing)

  • Hedef kitlenize web sitesi hareketlerini de içeren daha özel, ilgili ve kişiselleştirilmiş içerikle ulaşın. Her gün e-posta kutularına gönderilen e-postalar arasından sıyrılabilmek için e-posta kampanyanız en ilgili, müşterilerinizin aksiyon almalarını sağlayacak içeriğe sahip, etkileşime ve paylaşıma en uygun olanı olmalıdır. (Recommendation Engines) 

  • Yükselen trendlerden biri haline gelen içerik pazarlamasını e-posta pazarlama kanalı üzerinden de yayın. Hizmet edilen sektöre, satılan ürün ya da hizmetle ilgili detaylı bilgileri ve ilgi çekici içerikleri e-posta üzerinden de verebilir, rakiplerinizden bu noktada farklılaşabilirsiniz. Bunun için e-posta pazarlama kanalı üyelerinize çok daha kısa sürede, üyeleriniz sizinle etkileşim halindeyken erişmenize imkan verir. (Content Marketing) 

  • Müşterinizin sizi bulmasını sağlayın ve var olan kanallarınızı bu şekilde revize edin. Müşteri etkileşiminin en aktif olduğu dönemin satın alma sırasında ya da hemen sonrasında olduğu bilinir. Bu etkileşimi tekrar eden bir satış yaşam döngüsüne dahil etmeniz e-posta pazarlamayı bir otomasyon haline getirmekle mümkündür. (Inbound Marketing) 

  • Pazarlama alanındaki yeni trendler ve dijital pazarlamanın yükselişiyle müşterilerin şirketler, ürün ve hizmetler hakkında konuşmaları ve etkileşimleri çok daha hızlı yayılır ve önemi artar. Bu yüzden müşteri hizmetlerini müşterileriniz için kolaylaştırın. E-posta ile de şirket ile olan müşteri iletişimini hızla ve kolaylıkla sağlayabilirsiniz. (Customer Engagement)         

Sonuç olarak pazarlama dinamiklerini ve dijital trendleri takip ederek başarılı kampanya kurguları ile gerçek ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanız mümkündür. Müşteri merkezli planlamalar hem var olan müşterilerinizi elde tutmak ve sadık müşteriler haline getirmek hem de yeni müşteriler edinmek için önemlidir. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here