Yaz ayları, özellikler tatiller ve izinler dolayısıyla online trafik ve hacimlerin azaldığı, dijital pazarlama çalışmalarınızın etkisinin azalabileceği dönemlerdir. Bu sebeple bu döneme e-ticarette olan firmaların trafikleri ve ciroları nasıl artırabilecekleri üzerine daha fazla düşündükleri bir dönemde diyebiliriz.


Bu dönemi lehinize çevirmek için sizinle birkaç öneri paylaşmak istedim. 

1) Mobil uyumlu e-postalar: Üyeleriniz yaz aylarında muhtemelen yıllık izinlerini kullanıyor ve sahilde, sokaklarda bolca zaman geçiriyorlardır. Ancak bu onların akıllı telefonları aracılığıyla e-postalarını takip etmedikleri anlamına gelmez. Bu yüzden ‘Mobil responsive’ teknolojisi oldukça önem kazanmaktadır. Masaüstü için yapılan kampanyaların etkisinin azalabileceğini önceden öngörmeli ve bu noktada artık mobil uyumlu e-posta pazarlaması yapılmalıdır. 

2) Yeni alışkanlıklar ve zamanlama: Kullanıcılarınızın yeni sezondaki alışkanlıklarını dikkatlice analiz etmeniz ve pazarlama çalışmalarınızı bu yönde güncellemeniz gerekmektedir. Kullanıcıların hangi gün ve saatlerde pazarlama çalışmalarına tepki verdiklerini ya da satış dönüşüm süreçlerinin nasıl değiştiğini gözlemlemeli ve kendinizi her zaman güncel tutmalısınız. Bu konuda en etkili yöntemlerden birisi otomatik pazarlama kurguları oluşturmaktır. ‘Pazarlama Otomasyonu’ teknolojisi ile pazarlama çalışmalarınızı ‘müşteri yaşam döngüsünü’ kapsamında aktif bir şekilde yürütebilirsiniz.

3) Hedefleme: Üyelerinizin markanıza olan ilgisi azalmış, normal sezona göre, pazarlama çalışmalarınıza daha az tepki veriyor olabilirler. Standart kampanyaları takip eden kitle azalmışsa, kullanıcıların bilgilerini kullanarak daha fazla hedefli e-posta çalışmaları yapmak yatırım karlılığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

4) Hız: Tüketicilerin hayat tarzındaki hareketlenme ve iş-sosyal hayat-tatil farklılaşması nedeniyle kullanıcılarınızı ilgisini ve hatta kendisini aynı yerde yakalamak sorun olabilir. “Haftaya izindeyim”, “hava çok sıcak”, “yarın dışarıdayım” gibi düşünceler nedeniyle alışveriş olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden hemen al avantaj yakala gibi ‘heyecan faktörünü’ kullanmak, kargo hızını veya anlık teslimatı vurgulamak fark yaratabilir.

5) İşbirlikleri ve hediyeler: FMCG (dondurma, soğuk içecek), ulaşım, tatil gibi yaz aylarının gözde sektörleriyle ortak pazarlama çalışmaları size katma değer sağlayacaktır. Ayrıca sektörünüzden olsun ya da olmasın yaza yönelik ek hediyeler tüketicilerin alışverişini tetiklemek için kullanılabilir. Örneğin ürün alana ulaşım, dondurma ya da soğuk içecek zincirinden avantajlar sunabilirsiniz.

6) Yeni sezona hazırlık: Satış ve pazarlama çalışmalarınızın azaldığı/hafiflediği yaz aylarında yeni sezona kullanıcıların altyapısal çalışmalar yaparak hızlı geçecek yeni sezona hazır hale gelmelisiniz. Üye ya da müşterilerinizden topladığınız bilgileri uygun formata sokarak, hızlı geçecek güncel sezona hazır hale gelmelisiniz.

7) Sosyal Medya: Yaz aylarında insanların artan sosyal medya merakı, artan fotoğraf ve bilgi paylaşımları sosyal medya ile ortak çalışmaların önemini arttırmaktadır. Sosyal medya uygulamaları ile ortak çalışan otomatik e-posta kampanyaları kampanyalarınızın etkisini kesinlikle arttıracaktır. 

8) Bloglar ve bilgilendirmeler:  Satış oranları düşüyor ve insanlar paralarını tatil, yol, yeme-içme gibi konulara harcıyor; markanızın yalnızca satış değil, bilgi-blog-moda-kullanıcı deneyimini arttırmak gibi uzun vadede sizlere çok faydası olacak amaçları olmalıdır. Yazın ne giyilir; ne takılır?… En iyi yaz şarkısı, yaz filmi, sahili gibi yarışmalar…

9) Yaz ayına uygun içerik:  Yaz renkleri, yaz havası, canlı konular ve gerekirse ek kanallar kullanarak kullanıcılarınızda istek yaratabilir, e-posta içeriklerinizde deniz, kum, güneş resimleri, canlı renkler ve gifler kullanarak, etkilerini arttırabilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here