Whatsapp Vazgeçilmez mi?

0
3076

Sevgili Dostlar,

2021 senesi oldukça hareketli başladı ve ilginç görüntülerle karşılaştık. Geçen haftanın en çok konuşulan konusu şüphesiz Washington’da bulunan Kongre Binasına yapılan saldırıydı. Ama işin daha da garibi tam olarak ne olduğunu anlamadığım garip kostümler giyen insanların saçma şekillerde objektiflere poz vermesiydi.

İkinci çok konuşulan konu ise telefonlarımızdan Whatsapp’a bir sabah girerken karşımıza çıkan uyarı mesajıydı, kısaca özetlersek Whatsapp bizden aldığı datayı Facebook ile paylaşacağını, bundan haberdar olmamızı ve bunu onaylamamızı istiyor, onay vermezsek bir daha bu aplikasyonu kullanamayacağımızı kibarca söylüyordu. Bunun Türkçesi herhalde şu olmalı, Ya Sev Ya Terket, başka bir açıklaması yok. Üyesi olduğum Whatsapp gruplarında bu konunun konuşulması, haliyle ilginç, Telegram gibi Signal gibi hatta Discord gibi alternatif uygulamaların önerilmesi iyi hoş ama bence komik.

Neden derseniz, adam (Facebook) 19 milyar dolar vermiş Whatsapp’ı almış, bize de gelin ücretsiz kullanın demiş, hepimizi alıştırmış, gruplar kurdurtmuş, milyarca verinin akmasına, resimlerin gönderilmesine, lokasyon göndermesine kısacası hayatımızın kolaylaşmasına imkan sağlamış sonrasında da ben datanı abimle (Facebook) paylaşacağım haberin olsun demiş. Ben bunda bir acayiplik görmüyorum, ürün bedava olursa onu sağlayan kurum elbet senden bir gün bir şey ister.

Herkes sanki datasını, fotoğrafını, osunu busunu hiç bir yerde paylaşmıyormuş gibi korkup ya şimdi ne yapacağız demesi bana biraz anlamsız geliyor. Artık iş işten geçti, o zaman Facebook, Instagram hatta diğer uygulamaları da kullanmamak hatta cep telefonunu hayatımızdan çıkartmak lazım, başka türlü kişisel gizliliği sağlamak şu saatten sonra mümkün değil gibime geliyor, bu da günümüz dünyasında mümkün olamayacağına göre belki akıllı telefonları daha bilinçli kullanmamız gerekecek.

Alternatif uygulama önerilerini görüyorum ama insanların o ara yüze alışması, kullanım kolaylığı gibi onlarca sebepten dolayı bu tip geçişler öyle kolay olmuyor. Biz sıkıldık haydi şimdi x uygulamayı kullanmaya gidiyoruz gibisinden bir dünya yok, keşke olabilse, işte bu örnekleri gördükçe yazılım dünyasını, pazarlama tekniklerini ve uzun vadeli planları insan daha iyi anlıyor. Firma ihtiyacı görüp buna göre kolay anlaşılır ve kullanıcı dostu bir arayüz çıkartıyor, hızlıca yayılmasını sağlayıp milyonlarca belki de Whatsapp örneğinde olduğu gibi milyarlarca insanın telefonuna girip ücretsiz kullanım imkanı sağlıyor böylece alternatif olsa da mevcut uygulamadan çıkmak zor oluyor. Ben nice nice firmalar ve markalar biliyorum ki kullandıkları bir yazılımdan memnun olmamalarına rağmen başka bir yazılıma geçme cesaretini gösteremiyor, ilginç bir dünya.

Geçen hafta Exen ile alakalı yazmıştım, bununla alakalı çok hoş bir yazı okudum, meraklısı buradan bakabilir. Bu arada gene yakın zamanda hayatımıza giren, cep telefonundan izlenmesi uygun, 10-15 dakikalık içerikler sunan Gain hakkında izlenim edinmek isterseniz bu videoya bakabilirsiniz.

Bu hafta E-Ticarete Başlıyorum adlı eğitim programımız var. 3 gün sürecek bu ücretsiz eğitimlere katılmak isterseniz linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Pazartesi akşamı Trendyol Kobi Sohbetleri’nde bu platforda başarılı olmuş iki Kobi ile beraber olacak, pazaryerinde satış yapmak üzerine sohbet edeceğiz.

Yakın zamanda sevgili Aykut Balcı’nın dünya trendleri adlı podcast yayınına konuk oldum, dinlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/eb404a37569a/sadece5dakika-4727558

Haftanın Blog Yazısı
https://www.readyforchange.co/kendimi-degistirmek-istiyorum-diyenlere-5-oneri/

Bu Haftanın Etkinlikleri
https://youtu.be/ZKVA4xRu5_o

Bu Haftanın Eğitimleri
https://youtu.be/JEUztAPeShs
https://www.youtube.com/watch?v=IU1C4wphcRM
https://www.youtube.com/watch?v=gf_ku31JAB8

Geçen Haftanın Etkinlikleri
https://youtu.be/HhoPv0fUfbA
https://youtu.be/DOR-lq4YRFE
https://youtu.be/xBhVTUwzJ_w

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here