• İçerik: Web sitenizde yer alan içerikler hedef kitlenizle ve yapmış olduğunuz iş modeliyle direkt ilgili, açıklayıcı ve yeterli oranda bilgi verici olmalıdır.  Ürün ya da hizmet sunan bir şirket olarak sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu ziyaretçilerinize göstermek güvenilirlik kazanmanız için önemlidir. Ziyaretçileriniz sizinle iletişime geçmek ve geri dönüş alabilecekleri bir taraf bulmak isterler. Bu yüzden sitenizde şirket adı ve fiziksel adresi, müşteri hizmetleri telefon numarası ve e-posta adresi gibi temel bilgilere yer verilmelidir. Web sitenizin bir güvenlik sertifikası ve/veya bir ödülü bulunuyorsa bu bilgilere de ana sayfada yer verilmesi önerilir. Online platformlar ve gelişen teknolojinin yardımıyla birçok ara platform ve birebir müşteri hizmetleri desteği ile sunulan ürün ya da hizmetin değerini arttırmak mümkündür. Müşteri ihtiyaç ve isteklerine odaklı çalışmalar web sitesi dönüşlerini arttırabileceği gibi içeriğe de katkı sağlayabilirler. Web sitenizde sunduğunuz ürün ya da hizmetle ilgili kullanıcı yorumlarına yer vermek bu ürün ya da hizmeti sitenizde tanıtmanıza ve birçok yeni müşteri kazanmanıza katkıda bulunur. Değişen tüketici ihtiyaçlarına odaklanan şirketler tüketicinin değişen algısını ve karar alma sürecini de online platformlar üzerinden takip etmeli;  ürün ya da hizmet hakkındaki konuşmaları analiz etmelidir. 

Online platformlar üzerinden araştırma yapmak, erişilebilir ve doğru bilgiler sunmak potansiyel ziyaretçilerinizi web sitenize yönlendirmek için önemlidir. Arama motorlarında görünür olabilmek için çeşitli optimizasyon çalışmaları yapmak, anahtar kelimeler ve meta tagler kullanmak, linklerde yönlenecek metnin içeriğiyle ilgili kelimeler kullanmak doğru trafiği ve hedef kitlenizi sitenize yönlendirmek için yapılacak en basit çalışmalardır. Online platformlarda sizi arayan potansiyel bir ziyaretçinizin size ulaşabilmesi için tüm yolları açık tutmalı ve sektörünüzle ve web sitesi içeriğinizle ilgili anahtar kelimeler doğru belirlenip siteye yerleştirilmeli, arama motoru reklamlarında da bu kelimeler dikkate alınarak çalışmalar yapılmalıdır. Organik aramalarda daha fazla görünür olabilmek için içeriği güçlendirici site ziyareti ve trafiği yüksek olan sitelerden link alımı ve yine bu tür sitelerde web sitenize yönlendirici link kullanımı (backlink), arama motoru reklam ve optimizasyon çalışmaları site yayında olduğu sürece çeşitlenerek ve artarak devam etmelidir. Web sitenizi tanıtmak, hedef kitlenizle iletişime geçecek şekilde bütçe harcamak, web sitenize olan dönüşüm oranlarını arttırmanıza yardımcı olur. 

  • Tasarım: Sitenizin tasarımı hedef kitlenizin davranışlarına ve ihtiyaçlarına uygun olduğunda dönüşüm oranlarına katkıda bulunur. Web sitesi tasarımınız da içeriğinizle ilgili, ürün ya da hizmet sunduğunuz hedef kitlenizin yaş aralığına, ihtiyaçlarına, davranış biçimlerine uygun olmalıdır. Örneğin hedef kitleniz kadınlar ise tasarımda kullanılan renkler, tasarımın yapısı kadınların kullanım alışkanlıklarına göre yapılmalıdır. 

  • Dil: Web sitenizin dili, iletişim stratejinizle ve iş modelinizle uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda hedef kitlenizin beklentilerini karşılayacak düzeyde anlaşılır,  açık ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olmalıdır. 

 

  • Call To Action (CTA) Butonları: CTA butonlarında ziyaretçinizi satışa ve aksiyon almaya yöneltecek kısa ve ilgi çekici cümleler kullanın. Bu butonların rengini tasarımın renkleriyle kontrast oluşturacak dikkat çekici renkler arasından seçin. CTA butonlarını web sitenizde ilk bakışta görünen bir bölüme yerleştirin. İş modelinize uygun ise butonlarda ya da başlıklarda ziyaretçinizi harekete geçirecek kalan zamana ve ürün/servis miktarına vurgu yapan cümleler de kullanabilirsiniz. 

  • İletişim / E-Posta Bırakma: Sitenizi ziyaret eden, sizinle iletişim kuran kişileri kaçırmak istemezsiniz. Bunun için sitenizde yer alan iletişim formlarını basit ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına/isteklerine göre düzenlemelisiniz. Var olan hizmetlerinizden haberdar olmak isteyen site ziyaretçileriniz, sizinle iletişime geçmeye ve sizden bilgi almaya en hazır olan kişilerdir. Bu yüzden zorunlu alanları mümkün olduğunca azaltmak ve tek bir iletişim kanalı üzerinden ilerlemek ve sadece e-posta bilgisi ( isteğe göre isim de alınabilir) almak potansiyel ziyaretçilerinize ilk adımda zorlamamak için yeterlidir. E-posta iletişim kanalı web sitesi olan tüm şirketler için kullanılan bir veri toplama alanıdır. Bu verilerin değerlendirilmesi için en uygun yazılımları kullanmak dönüşüm oranlarını arttırmanıza yardımcı olacaktır. 

  • Sosyal Medya ile Bağlantı: Hedef kitlenizin aktif olarak kullandığı sosyal medya kanalları ile giriş, dönüş oranlarınızı arttırmanıza yardımcı olur. Örneğin hedef kitleniz 25-35 yaş arası, çalışan, internetten sıklıkla alışveriş yapan, siteler arası gezinmeyi seven, sosyal, arkadaş tavsiyelerini dikkate alan, çalışan ya da çalışmayan, hobileri arasında sitenizde satılan ürün ya da hizmetleri sıklıkla alan ve deneyimleyen kadınlar ise Facebook ve Twitter ile bağlan butonları koyabilir, web sitesinde kullanıcı yorumlarına yer verebilir, tasarımda feminen çizgiler kullanabilirsiniz. Web sitenizde kullanacağınız arkadaş tavsiyeleri, sosyal medya kanalları ile giriş yapabilme özellikleri web sitenize erişimi kolaylaştırır ve web sitesi ziyaret sürelerini arttırmanıza yardımcı olur.  

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here