Web siteleri için tasarım yapılırken, arama motoru algoritmalarının istekleri de göz ardı edilmemelidir. Günümüzde web sitelerinin estetik ara yüzleri ve tasarımlarının oldukça önemli ve etkili olduğu aşikar. Ancak sadece bu iki unsur sizleri tek başına başarıya ulaştırmada yetersiz kalıyor. Web sitelerinin tasarımı kadar arka planda yer alan teknik çalışmalar da önem taşıyor. 

Açık ve anlaşılır bir tasarım 

Web site tasarımı ve SEO ilişkisini doğru bir şekilde oluşturmanız için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sitenin açık ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmasıdır. Ana sayfada yer alan metniler ve bilgiler; sitenin temel amacına uygun olmalı, detaylı bir biçimde alt sayfalara gönderilmelidir. Çok sayıda alt sayfanın oluşturulmasının SEO çalışmalarına zarar vereceğini de unutmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra web sitesi URL yapısının kısa olması ve içerisinde özel karakterlerin yer alması da arama motorları için önem arz ediyor.  

Mobil tasarıma dikkat edin 

Dünya çapında mobil cihazlardan internete erişen bireylerin sayısı 5 milyarı aşmış durumda. Günümüzde web aramalarının yüzde 60-70 oranında mobil cihazlar üzerinden yapıldığı düşünülürse, web sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca site hızı hem arama motorları hem de kullanıcı deneyimi açısından üzerinde durulan bir diğer konu olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar site hızı düşük olan web sitelerinde vakit geçirmekten hoşlanmıyor, arama motorları ise hızın düşük olduğu web sitelerini geri plana atıyor. 

Trafiğin anahtarı görseller 

Web sitesine konulacak resimler için resim yükleme alanına bir alt etiket alanı oluşturulması SEO çalışmaları için oldukça kritik bir nokta. Bu sayede web sitenize eklediğiniz jpeg formatlı görseller üzerinden trafik çekebilirsiniz. Bunun dışında resim optimazasyonlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu işlemi web sitenizi kodlarken thump alanları üzerinden ya da site kurulumu tamamlandıktan sonra manuel olarak yapabilirsiniz.

Alan adınızı doğru seçin 

Web siteniz için domain seçimi yaparken arama motorlarının önem vereceği kelimeleri seçmeye özen gösterin. Doğru uzantılı, anahtar kelimenizi içeren ve akılda kalıcı bir alan adı ile SEO çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.  

Sade kodlar kullanın 

Web sitenizin kodlamasının HTML5 teknolojisine uygun olması gerekiyor. Ayrıca kodları kısa ve sade kullanmanız sitenizi arama motorlarının gözünde daha değerli kılacaktır. CSS ve javascriptlerin yoğun ve gereksiz yere kullanımı arama motorları tarafından sitenizin tanınmasını zorlaştırıyor, site hızınızı düşürüyor ve SEO çalışmalarınıza zarar veriyor. 

Özgün içeriklerden vazgeçmeyin 

Web sitenize özelinde estetik ara yüzünü destekleyecek içerikleri belirli sıklıklarla hazırlamalı ve sitenize girmelisiniz. Ancak bu noktada üzerinde titizlikle durmanız gereken bir konu bulunuyor. Web siteniz özelindeki tüm içerikler özgün ve yazım kurallarına uygun olmalıdır. Taklitlerin hem arama motorları hem de kullanıcı deneyimi açısından web sitenize zarar vereceği unutulmamalıdır.

Bu yazı GoDaddy.com sayfasında yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here