Sevgili Dostlar,

Gene yoğun bir haftayı geride bıraktık, haftaya döviz krizi ile başlayıp milli maçlar ile devam ettik, iki gün önce bir şeylere sevindik sonra gene normal modumuza döndük. İnişleriyle çıkışlarıyla işte geçen haftanın öne çıkan başlıkları;

DÜNYADAN HABERLER

Süveyş Kanalı: Evergreen Marine şirketi tarafından işletilen 400 metre uzunluğundaki Ever Given yük gemisi, hafta içinde Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak deniz trafiğini durdurdu. Ne olacak kardeşim açarlar, su yolunu bulur diyeceksiniz ama pek öyle olmadı, günler sonra uzun uğraşlar sonrası daha yeni açılabildi. E peki bana ne derseniz, pek diyemiyoruz çünkü dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12’sinin geçtiği Süveyş Kanalı tıkanınca birçok gemi burada beklemek durumunda kaldı veya rotasını değiştirdi, bu yüzden de petrol tankerlerinin nakliye ücretleri bu hafta neredeyse iki katına çıktı, bu da fiyatlara yansıdı. (yansıyacak)

Covid Aşısı: Dünyanın en değerli şeyi şu anda ne bir mücevher ne de 500 yıllık bir antika, varsa yoksa aşı. Vicdanlı kişilerin uluslararası basında aşının adil dağıtımı ile alakalı demeçlerine denk gelsekte gerçekler pek değişmiyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yaptığı online bir toplantıda aşılama konusundaki başarıyı açgözlülük olarak açıklaması tepki aldı. İtalya’da ise bir depoda, 29 milyon doz AstraZeneca Covid-19 aşısı ele geçirilmesi üzerine firma yetkilisi dozların “stoklandığı” haberlerini yalanladı. Bu arada Deep Web üzerinden satışa çıkan sahte koronavirüs testleri ve aşılarına ilgi büyüyor. Yurtdışı seyahatlerde zorunlu tutulan koronavirüs PCR test sonuçları için sahte raporlar üretenler ayrıca aşı satışı da yapıyor ama onların sahte mi gerçek mi oldukları bilinmiyor.

Çevre: Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), iklim değişikliğine dikkat çekmek için 2007 yılından beri dünya genelinde “Dünya Saati” olarak adlandırılan bir etkinlik gerçekleştiriyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 27 Mart akşamı ışıklar bir saat boyunca kapatıldı.

Ben bu ve buna benzer şeyleri destekliyorum ama bireysel desteklerle maalesef çok ilerleme olmuyor. Çevreyi en çok kirleten markalar ve en çok tüketen ülkeler bu konuda samimi olmadığı sürece ozon tabakası da delinir, kanser vakaları da artar, soluyacak temiz hava da kalmaz, sonra da çevre çevre diye herkes bağırır. 10-15 sene de çevreyle alakalı konular gündeme oturur, çevre konusunda uzmanlar, kitaplar, eğitimler, yeşil markalar, gene herkes parasını kazanır, düzen aynen devam eder. Bu konulara meraklıysanız 10 küsür sene önce yazdığım yazılara göz atabilirsiniz.

TÜRKİYE’DEN HABERLER

Getir: Son zamanların en popüler firması Getir 300 milyon dolar yatırım alarak 2.6 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı ve unicorn oldu. Geçtiğimiz günlerde Getir kurucu ortağı sevgili Tuncay Tütek ile yaptığımız sohbete buradan ulaşabilirsiniz.

Yemeksepeti: Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş uygulaması olan Yemeksepeti siber saldırıya uğradığını açıkladı. Alınan bilgiye göre sadece veritabanında bulunan insanların adı, soyadı, adresleri, telefon ve e-posta adresleri ele geçirilmiş. Kendilerine çok geçmiş olsun diyorum. Sektöre verdikleri destekten dolayı sevenlerinin ve onları bu zor zamanda destekleyenlerin çok olduğunu biliyorum, inşallah en kısa zamanda bu sıkıntılı dönemi aşarlar.

Bu kadar büyük firmalar bile hacklenebiliyor mu diye insan kendi kendine soruyor ama oluyor işte geçtiğimiz senelerde de birkaç bankanın adı geçmiş ama doğrulanmamıştı. Yemeksepetinden bağımsız konuşmak gerekirse, siber güvenlik konusu maalesef herkes tarafından çok küçümseniyor ama devletlerin bile bu konularda çok dikkatli davranması gerekiyor. Özellikle de evden çalışmanın başladığı bu dönemde alınması gereken tedbirler daha da önem kazanıyor. Umarım bu konular ülkemizde gereken önemi görür.

Twitter: Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan ve 15 yaşına basan Twitter Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdi. Böylelikle Pinterest hariç bütün sosyal medya kanalları Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıklamış oldu.

Twitter’ın kendine has bir duruşu var, bunu en baştan beri biliyoruz, ne oldu da burada bir temsilci bulundurmaya karar verdi bilinmez. Bu bölgeyi potansiyel görmesi ve bu pazardan uzak kalmama isteği bence olumlu, ilerleyen dönemlerde neler olacak hep beraber göreceğiz.

Twitch: ABD’de çok sıkı takipçisi olan bu platform ülkemizde de oyunseverler tarafından çok sıkı izleniyor. Geçen hafta Pqueen lakaplı Pelin Baynazoğlu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile burada program yapınca Twitch’i duymayan da kalmadı sanırım. Yakın takibimde olmadığından şöyle bir araştırma yapınca buranın da kendi yıldızları olduğu gördüm. Biz daha çok YouTube ve Instagram fenomenlerini biliyoruz ve markaların işbirliklerine şahit oluyoruz ama burada da yüksek takipçisi olan onlarca kişi var. Pelin’in kanalını biraz kurcalamak ve neler yaptığını görmek istedim ama ücretli üyelik kısmını gördüm.

Burada o kadar meşhur olmuş ki artık bunu paraya çevirmeye başlamış bile. Bunu görmek çok hoşuma gitti, içerikten para kazanma işi umarım daha da büyür ve hak ettiği yere gelir, kendisini tebrik ediyorum.

Gaming: “x konusunda yapmanız gereken 7 şey”, “herkesin izlemesi gereken 12 film” gibi başlıklarla içerik konusunda bir dönemi başlatan sosyal içerik platformu Onedio oyun piyasasındaki hareketliliği görerek farklı bir kulvara giriş yaptı. Türkiye’nin oyun ve espor ajansı Gaming in Turkey ile beraber Onedio Gaming çatısı altında birlikte hareket edecek olan iki marka, oyunlar hakkında bir çok içerik üreterek Türkiye oyun ekosistemine katkıda bulunacaklar.

Görünen o ki, oyun piyasası daha da büyüyecek ve firmalar buradaki pastadan pay kapmak için aksiyonlar alacak. Bu arada tek firma döneminin bittiğini, güçbirliği döneminin başladığını da bu tip ortak çalışmalarla daha fazla göreceğimizi düşünüyorum.

Deniz Ventures: 2021 yılında kurulan Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Avrupa ve MENA bölgelerinde global büyüme potansiyeli olan yeni nesil teknoloji girişimlerinin yatırım ve büyüme platformu olmayı hedeflediklerini ve bu platform için 25 milyon dolarlık yatırım ayırdıkları konuşuluyor. Girişimlere finansal destek olmanın yanısıra girişimlere network sağlamayı amaçlayan Deniz Ventures sadece finansal teknoloji girişimlerine odaklanmayıp blockchain, yapay zeka, tarım teknolojileri, ticaret, turizm, sağlık ve biyoteknoloji sektörlerine de yatırım yapmayı hedefliyormuş.

Artık bankaların da bu konularda fonlar kurması, bazılarının kuluçka merkezleri ile girişimcilere ofisler vermesi, mentörler ile girişimcilere yol planı çizmesi çok ama çok değerli, bu arada hangi sektöre yatırım yaptıklarına bakıp ilerisi için fikir edinebilirsiniz.

* İŞ DÜNYASI GELİŞMELER

Pfizer Türkiye: Erkeklere doğum izni uygulaması birkaç sene önce belli firmalar tarafından başlatıldı ama Pfizer Türkiye’nin 3 ay gibi bir süre izin vermesi işi farklı bir boyuta taşıdı. Baba olan kişi bu hakkını isterse tek seferde kullanabiliyor ya da bebek 1 yaşına gelene kadar dilediği zaman kullanabiliyor.

Ben kurumsal hayattayken 2 gün veya 3 gün izin hakkım olmuştu, 3 ayı duyunca vay be diyor insan. Bu arada tek seferde bu izni kullanan bence pek olmaz çünkü bilenler bilir doğum sonrası ilk dönem anne ve çocuk arasında müthiş bir iletişim ve uyum vardır, bu yüzden babanın evde olup olmaması çok fark etmez. Zaten aile büyükleri ve bakıcı bir abla da işin içinde olunca varlığı ile yokluğu anlaşılmaz bile 🙂

Citigroup: Citigroup bazı çalışanlarının hissettiği zihinsel yorgunlukla mücadele etmesine destek olmak için Cuma günleri Zoom üzerinden yapılan video toplantılarına izin vermeyeceğini açıkladı.

Farklı sektörlerde çalışan onlarca arkadaşım ile konuştuğumda sabah hayatlarına online toplantı ile başladıklarını akşam geç saatlerde de buna devam ettiklerini söylüyorlar. Umarım bu ve buna benzer kararlar ülkemizdeki şirketler tarafından da alınır.

* TEKNOLOJİK GELİŞMELER

Bitcoin: Gün geçmiyor ki bir gün Bitcoin konuşulmasın. Elon Musk, attığı bir Tweet ile artık bitcoin ile birlikte Tesla otomobillerinin ABD’de satın alınabileceğini, bunu dolara çevirmeyeceğini, Bitcoin’i rezerv para olarak gördüğünü açıklamış oldu. Otomobil satınalma deneyimini kökten değiştirecek bu açıklama sonrası Microsoft’un Xbox oyuncularına bir anket yaparak alternatif ödeme yöntemi seçeneklerinden biri olarak Bitcoin kullanmak isteyip istemediklerini sorması da dev fimanın da burada aksiyon alabileceği işaretini verdi.

NTF: Son dönemde hızla yükselen bir dijital satış yöntemi olan, İngilizcesi Non-Fungible Token olan, Türkçe’ye de değişimi mümkün olmayan para diye çevrilen NFT’ye geleneksel medya da katıldı. Dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan TIME, dijital ortamda şifreleyerek oluşturduğu üç özel dergi kapağını NFT olarak sertifikalayarak açık artırmaya çıkardı. Bu arada Datça Belediyesi, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü kutlamak için paylaştığı Tweet’ini NFT olarak satışa çıkardığını açıkladı. Belediye, Tweet’ten elde edilen gelirin ihtiyaç sahibi kız öğrencilere bağışlanacağını belirtti.

Görünen o ki NTF konusu bu dönem Bitcoin gibi çok fazla gündemde kalacak, sizin de dijital ortamda satsa para eder dediğiniz bir şey varsa Valuables By Cent platformu ile satış yapabilirsiniz.

İnstagram üzerinden mağazalar açılıyor ve insanlar buralarda markalarını konumlandırmaya çalışıyorlar. Instagram’ın etkin ve doğru kullanımı ile yeni bir satış kanalı oluşturmayı, burada bir marka olarak konumlanıp doğru hedef kitleye doğru mesajları iletmeyi, kullanıcı ile etkileşimde kalarak bir komünite yaratmayı, tutarlı ve ilgi çekici içerikler oluşturarak fark yaratan bir işletme hesabına sahip olmayı, Instagram’ın tüm özelliklerini ve reklamlarını kullanarak, her gün büyüyen bir markayı yaratmayı herkes istiyor ama nasıl yapılacağını bilmiyor. Bu yüzden “Instagram’da Fark Yaratan Bir Marka Nasıl Olunur?” adlı 5 saat sürecek çok fayda sağlayacak bir eğitim programı açtık. Herkesin erişim sağlayabilmesi için piyasadaki eğitimlere göre çok daha uygun bir ücreti olan bu eğitimi konusunda uzman sevgili Hande Aydın verecek, kaçırmayın derim.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten  e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

Haftanın Blog Yazısı

Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Web Sayfası

Haftanın Podcast Kanalı

Haftanın Kitabı

Haftanın Videosu (Bilgilendirici)

Haftanın Videosu (Mizah)

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Geçen Haftanın Eğitimleri

Haftanın Şarkısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here