Sevgili Dostlar,

Geçtiğimiz hafta denk geldiğim onlarca haber sonrası kendime aşağıdaki soruları sordum, cevaplarını iyi kötü buldum, peki siz ne düşünüyorsunuz? Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın etkinlikleri, kitabı, blog yazısı, videosu, podcast kanalı, mizahi olayı, web sayfası ve eğitimlerini de aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Prens Philip 99 yaşında hayata gözlerini yumdu, dile kolay 99 sene, sokağa çıkıp “uzun yaşamak ister misin” diye sorsanız eminim çoğunluk buna doğal olarak evet der ama insan vücudu eskisi gibi olmuyor, organların eski işlevi kalmıyor, fiziki ve mental davranışlar yavaşlıyor, Allah hepimize uzun ömürler versin ama siz 99 sene boyunca yaşamak ister miydiniz?

Geçen hafta Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, Sinovac aşısı da dahil olmak üzere Çin’de Covid-19’a karşı üretilen aşıların düşük koruyuculuğa sahip olduğunu belirtmiş. Geleneksel yollarla üretildiğinden sanki daha iyiymiş gibi düşündüğüm Çin aşısını milyonlarca kişi oldu, e ne olacak şimdi?

ABD’de George Floyd’un ölümü sonrası ırkçılık konusu gündeme gelmiş, polisin siyahi vatandaşlara daha önyargılı davrandığı tartışılmış ve ülkede büyük olaylar çıkmıştı. Gene Minnesota eyaletinde geçen sene Mayıs ayında gerçekleşen olaya yakın bir yerde trafik kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla durdurulan siyahi genç vurularak öldürülmüş. E o günden bugüne ne değişti?

Rusya 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye uçuşlarına kısıtlama getirdiğini duyurdu. Ülkenin en büyük gelir kalemlerinden birisi olan turizm en azından bu sene az hasar alarak kurtulur mu diye düşünürken gelen bu haber çoğu turizmcide endişe yarattı. Ülkemize gelen Rus turist sayısının oldukça fazla olduğu düşünülürse bu endişeye hak vermek lazım. Umarım alınan bu karar siyasi değildir ve kısa zamanda herşey çözülür. Ola ki çözülmezse ve bu tarih uzarsa neler olur, insan düşünmek bile istemiyor.

Sosyal medya kanallarında son zamanlarda #12Nisan etiketi altında kadınlara yönelik tehditlerde bulunan mesajlar yayınlanmaya başlandı. Akıl ve ruh sağlığına sahip birisinin paylaşacağı türden mesajlar değil, bir insan neden böyle kötü şeyler paylaşır ki? Sevindirici tek gelişme Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla alakalı soruşturma başlattığı haberi oldu, bakalım ne cezalar verilecek?

Ülkemizde son zamanların en çok konuşulan konularından birisi de malum Bitcoin. Sizi bilmiyorum ama benim çevremde bununla alakalı çok konuşan insan görüyorum, hatta bu ay sadece üyelere program yaptığımız Ready For Change platformunda Türkiye’de bu konuda en yetkili kişilerinden birisini ağırladık. Hafta bitmeden konuyla alakalı yapılan açıklama piyasalarda şok etkisi yarattı. Buna göre TCMB yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. Bugün ise piyasalarda şok düşüşler yaşandı, bakalım ilerleyen günlerde burada neler olacak.

İlgimi çeken diğer haberlere gelirsek;

  • İstanbul’da barajlarda doluluk oranı yüzde 80’i aşmış, NASA tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında da Van Gölü fotoğrafı yarışmada birinci olmuş, haftanın tek sevindiren haberleri bunlar oldu.
  • Trajikomik olan haber ise, Erzurumspor’a yardım gecesinde Acun Ilıcalı’ya ‘Ben aç karnımı doyuramadım, Erzurum’a yardım mı edeceğim’ telefonu oldu.
  • Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut’un hayatını kaybetmiş. 90’larda başbakanlık yapan Akbulut hakkında fıkralar yazılmış ama hepsine gülüp geçmiş, kötü bir yorumda bile bulunmamıştı. Bu devrin adamı değildi sanki, mekanı cennet olsun.
  • Geçtiğimiz günlerde piramit şeklinde tanımlanamayan bir uçan nesneyi gösteren görüntüler yayınlandı. UFO’lar dönüp dönüp duruyorlar, eskiden bu tip haberlerde çok heyecanlandırdık, gündem o kadar yoğun ki artık sıra UFO’ya bile gelmiyor.
  • PwC Türkiye’nin araştırmasına göre İK liderlerinin %94’ü hibrit çalışma modelinin kalıcı olacağını belirtmiş.
  • NTF konusu çok popüler, şimdi de dünyanın ilk NFT kokusu satışa çıktı
  • Rekabet Kurumu, Google’a 296 milyon TL’lik devasa bir ceza kesti.
  • Hayvanlar üzerinde test yapma zorbalığına dikkat çeken Save Ralph adlı kısa film geçen hafta sosyal medyanın gündemine oturdu.

Haftanın gülümseten tek gelişmesi de BluTV’nin bu hafta sonu boyunca tamamen ücretsiz olması oldu sanırım. Evlere kapandığımız bu hafta sonu, tüm BluTV içerikleri ücretsiz olarak izlenebilecek. Bu arada ben Doğu adlı diziyi izledim, kısa eğlendirici değişik bir içeriği var, kafa dağıtmak isterseniz bakın derim. Fragmanı burada.

Toplumdan aldığımızı topluma vermenin önemine inandığımız ve hep bana, hep bana demek yerine paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden senelerdir desteklediğimiz, çocuklar ve eğitimle alakalı çabalayan sivil toplum kuruluşlarını daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve bu tip dernekleri desteklemek için bu bültende her hafta duyuracağız. Üstlerine tıkladığınızda web sayfalarına gideceksiniz, aşağıda bunları görebilirsiniz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/60e35a4f1364/sadece5dakika-4754432

Haftanın Blog Yazısı
https://www.readyforchange.co/beyaz-yakalilarin-daha-cok-tercih-ettigi-hobiler/

Haftanın Etkinlikleri
https://www.joinclubhouse.com/event/xevyz7vY

Haftanın Eğitimleri

Haftanın Web Sayfası
https://notanut.com/

Haftanın Podcast Kanalı
https://nereden-baslasam.simplecast.com/episodes

Haftanın Kitabı
https://www.dr.com.tr/Kitap/Ongorulemeyenler/Akan-Abdula/Arastirma-Tarih/Politika-Arastirma/Dunya-Politika-/urunno=0001908074001

Haftanın Videosu (Bilgilendirici)

Haftanın Videosu (Mizah)
https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1383065650072068097

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Şarkısı

Desteklediğimiz Sivil Toplum Kuruluşları
https://koruncuk.org/

Burslar


https://www.tohumotizm.org.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here