Bugüne kadar birçok yerde recycling (geri dönüşüm) kavramını sıkça duyduk. Peki upcycling kavramını hiç duymuş muydunuz? Upcycling geri dönüşümü güç olan maddeleri, yeniden kullanılabilir, orijinal ve çevre dostu ürünler haline dönüştürmek anlamına geliyor. Recycling ise geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır. Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar.

Upcycling ve recycling yöntemlerini kullanarak çok güzel bir çalışmalar yapan şirketlerden birisi olan TerraCycle’ın yaptığı çok güzel bir projeden bahsetmek istiyorum. Atık toplama ve geri dönüşümü mümkün olmayan tüketici ambalajlarının tekrar kullanılmasını sağlayan dünyanın lider firmalarından birisi olan TerraCycle kullanılmış ambalaj ve ürünlerin toplanması (cips paketleri, şeker ambalajları, meyva suyu paketleri, kalemler ve dış fırçaları gibi) ve bu kullanılmış ürünlerin toprak altına girmesini önlemek amacıyla Amerika’da otuzun üzerinde farklı marka ile birlikte çalışmaktadır. TerraCycle şimdi de Türkiye’de oldukça yaratıcı ve çevre dostu bir proje yürütüyor. Colgate Palmolive ile yapılan ortaklık sayesinde, Türkiye’nin her ilindeki okulların kullanılmış diş macunu tüpleri, kutuları ve fırçalarının TerraCycle’ın Ağız Bakımı Birliklerine gönderildiği programda, toplanan öğeler, plastik saksılardan parklardaki banklara kadar değişen ürünlere dönüştürülecek. Colgate Palmolive tarafından sponsor olunan Türkiye’nin yerel okullarını içine alan bu projede, hem çocuklar geri dönüşüm ve çevre gibi konularda bilinçlendirilmiş olacak hem de kullanılmış ağız bakımı ambalajları çöpe gitmek yerine yeniden kullanılabilir ürün haline gelecekler.

Eğer sizde bu projede yer alıp çevreye katkıda bulunmak isterseniz www.terracycle.com.tr ’yi ziyaret edip proje hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir,  kullanılmış ağız bakım ürünlerini bir kutuya koyup kargoyla hiçbir ücret ödemeden TerraCycle’a yollayabilirsiniz. Çevreye katkılarından dolayı gösterdikleri çabadan dolayı TerraCycle ve Colgate Palmolive’i kendi adıma tebrik ediyor diğer kurumlardan da bu tip örnek çalışmaları dört gözle bekliyorum. Aşağıda konuyla ilgili tanıtım video’sunu izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here