Tinyminy.com’dan Umut Gürkan ile Röportaj

0
1666

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Umut Gürkan. Yaklaşık 10 sene boyunca, telekomünikasyon sektöründe, önce satış daha sonra ürün yönetimi bölümlerinde çalıştıktan sonra, zaten hep içimde olan girişimcilik istediğini, iş fikrini ve modelini kendim geliştirdiğim tinyminy.com adlı siteyi kurarak sonuçlandırdım.Web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Bebekleri ile seyahat eden ailelerin en büyük problemi, bebek arabası, oto koltuğu, park yatak v.b ürünlerin seyahat sırasında taşınması zorluğudur. Hacimleri ve ağırlıkları nedeniyle seyahat eden ebeveynlere fazladan yük oluştururlar. Ayrıca seyahat sırasında bu ürünlerin kırılma, kaybolma veya kirlenme riski de bulunmaktadır.

İşte tüm bu problemleri çözebilmek için, seyahat sırasında ihtiyaç duyulan bebek ürünlerinin online olarak kiralanması ve inilen havalimanlarında veya seyahat edilen şehirde teslim alınması modelini geliştirerek, hizmet sektörüne yeni bir soluk getirdik.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Kurumsal hayatta çalışırken, bebeği olan arkadaşlarımdan dinlediğim, seyahat sırasında yaşanılan sıkıntı ve problemlerden yola çıkarak, iş modelini geliştirmeye başladım. Geliştirmeye başlayıp, çevremdeki çocuklu arkadaşlarıma bahsettiğim de herkesin böyle bir hizmeti almaktan mutlu olacağını gördüm.

Yaklaşık 1 senelik bir çalışma ve iş birliği anlaşma süreçlerinden sonra Nisan 2016 itibari ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum havalimanlarında hizmet vermeye başladık.

İnsanlar böyle bir hizmet olduğunu duyunca önce şaşırıyor, deneyimledikten sonra ise memnun kalıp, çevrelerindeki bebekli arkadaşlarına da bizi öneriyor. Tüm yolcularımızdan aldığımız olumlu geri dönüşler, bize hizmetimizi daha da geliştirmek için şevk veriyor.

Hedefimiz, yakın zamanda yapmayı planladığımız yeni iş birlikleri ile hizmet ağımızı daha da geliştirmek ve hem yurt içinde hem de yurt dışında hizmet verebiliyor olmak.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

İş modelimiz ürün kiralama üzerine kurulu olduğu için, doğası gereği bir rezervasyon yapılıyor olması gerekiyor. Rezervasyon yapılabilmesi için de online bir sistem üzerinden hizmetin veriliyor olması fiziki bir sisteme göre daha fazla avantaj sağlıyor. Yolcularımız kiralamak istediği ürünlerin resimlerini ve özelliklerini online olarak görerek rezervasyonlarını yapabiliyor ve indiğinde havalimanında teslim alıyor.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

En büyük desteği, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum Havalimanlarında 7/24 operasyon desteği sağlayan TAV Havalimanları İşletme Hizmetlerinden aldım.

Finansal olarak şu anda kendi öz sermayemiz ile ilerlediğimiz hizmetimiz için, büyüme stratejilerimize bağlı olarak önümüzdeki dönemlerde yatırımcı arayışımız da olacak.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Türkiye’de e-ticaret büyük ölçüde gelişmiş olmasına rağmen insanlar bazen online olarak alışveriş yapmaktan ve kredi kartı bilgilerini girmekten çekiniyorlar. Hatta sırf gerçekten varmıyız diye çağrı merkezimiz üzerinden bize ulaşarak bilgi alıp daha sonra rezervasyon yapan yolcularımız oluyor. Biz yolcularımıza, kullandığımız SSL Sertifikası ve 3D Secure sanal pos altyapısı ile kredi kartlarıyla güvenli bir şekilde rezervasyon yapabilme olanağı sağlıyoruz.

Bunun haricinde işe başlarken yazılımınızın, ileride yapmak istediğiniz geliştirmelere uygun olarak yazılması ve kolay geliştirilebiliyor olması çok önemli. Biz şu an yeni oluşan ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek ve yapmaya başladığımız iş birliklerini sağlayabilmek için yeni bir altyapı çalışması içerisindeyiz. Kısa zamanda bu altyapıya geçerek yolcularımıza daha çok ürün ve hizmet noktası seçeneği sunmayı hedefliyoruz.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Dijital Pazarlama yöntemlerini kullanarak Facebook, Instagram ve Google’da reklam çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca hedef kitlemiz olan ebeveynlere direkt ulaşabileceğimiz fuarlara katılım sağlayıp, okudukları dergilere reklam vererek hizmetimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Bunların haricinde B2B tarafında da anlaşmalar yaparak yeni satış kanalları yaratmaya çalışıyoruz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de online satış son zamanlarda hızla büyümekte. Özellikle standart e-ticaretin dışına çıkarak, ihtiyaçları doğru şekilde analiz eden ve bu ihtiyaçlara hızlıca çözüm üreten farklı dikeylerde birçok yeni firma ortaya çıktı. Bu da hem rekabeti hem de ürün / hizmet kalitesini arttırdı diye düşünüyorum.

Bunun yanında çok fazla e-ticaret sitesi olması, kullanıcı tarafında kafa karışıklığına veya güven sorununa da yol açabilmekte. Burada doğru ürün / hizmet kalitesi ile müşterinin beğeni ve güvenini kazanabilen ve ayrıca müşterinin isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda değişimi başarabilen firmaların, daha hızlı bir şekilde büyüyerek rakiplerinin önüne geçeceğini düşünüyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Hedef kitleye doğru stratejiler ve satış kanalları ile ulaşabilmek çok önemli. Bunlar sağlayabilmek için de hem dijital pazarlamayı doğru ve etkin bir şekilde kullanabilmek, hem de ürün veya hizmetinizi sunabilmek için alternatif satış kanalları yaratabilmek gerekmekte.

Ayrıca girilecek olan pazarın çok iyi araştırılması, varsa rakip analizlerinin iyi yapılması ve büyüme stratejilerinin doğru şekilde oluşturulması çok önemli.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Benimle iletişime geçmek isteyen herkes umut.gurkan@tinyminy.com adresinden bana ulaşabilir. Hizmetimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yapmak için ise www.tinyminy.com internet sitemize giriş yapabilirler ya da bizi Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecralarından, tinyminycom kullanıcı adıyla bulup takip edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here