Teknoloji ve Moda Aşkı

0
1757

Teknoloji moda anlayışımızı değiştirdi. Akıllı saatler, vücudun biyolojik ve fizyolojik bilgilerini anlık okuyan giysiler, güneş enerjisini depolayıp cep telefonu şarj eden kıyafetler hayatımıza girmeye başladı. Teknoloji ve moda aşkının birlikteliği, sadece moda anlayışımızı değil, yaşam tarzımızı da etkiledi.

İnsanların güzel görünme, dikkatleri üzerine çekme, eskiyen giysinin yerine aynısını değil de farklısını edinme arzu ve isteği, moda kavramının yüzyıllarca sürecek evriminde temel etmenleri oluşturdu. Bu evrim sürecinde pazardan, butik mağazalardan, ardından AVM’lerde bulunan alışveriş noktalarından giyinme ve aksesuar ihtiyaçlarımızı karşılarken, teknolojinin özellikle de internetin son 15 yılda hayatımıza girmesi ve hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesiyle moda ve dış görünüme dair unsurlar da online alana taşındı.

Önce web siteleri, ardından sosyal medya ağları, moda ile ilgili bloglar ve aplikasyonlar, modanın gündeminde yer alan ve merak edilen tüm noktaları en küçük detaylar kadar her moda severlerle buluşturmaya başladı. Hatta modayı çok sık takip eden, ünlülerin neler giydiklerine ve çevrelerindeki diğer insanların görüşlerine, değerlendirmelerine önem veren kadınların yanı sıra erkeklerin de, teknolojinin dokunmasıyla, modayı online alandan takip etmeye başladıklarına tanık olduk.

Bir yandan da akıllı saatler, vücudun biyolojik ve fizyolojik bilgilerini anlık okuyan giysiler, güneş enerjisini depolayıp cep telefonu şarj eden kıyafetler de hayatımıza girmeye başladı. Teknoloji ve moda aşkının birlikteliği, sadece moda anlayışımızı değil, yaşam tarzımızı da etkiledi… Örneğin Google, hepimizin yakından bildiği akıllı gözlüğü Google Glass ile giyilebilir teknoloji sektörünün öncülerinden biri oldu. Sesli komutla görüntü kaydı, ses kaydı, mesaj gönderme gibi birçok özelliği gerçek hayata taşıdı.

Apple Watch’ın önderliğinde başlayan akıllı saat modasına ise Samsung, LG ve Sony gibi markalar da katıldı. Bu saatler, pahalı oldukları için henüz çevremizde çok fazla kullanılmasa da, gelecek yıllarda fiyatlarının düşmesiyle birlikte herkesin kullanabileceği ürünler haline gelecekler.

Giyilebilir teknoloji pazarı büyüyecek

Hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlayan giyilebilir teknoloji pazarının 2019’da 53 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yüksek teknolojiler konusunda lider analiz şirketlerinden biri olan Juniper Research adlı araştırma şirketinin yayınlamış olduğu rapora göre akıllı giyilebilir teknolojilerden sağlanan perakende gelirler 2016 yılında üç katına çıkacak, 2019 yılında ise 53.2 milyar dolara ulaşacak. 2015 yılında ise sektörün perakende gelirlerinin 4.5 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here