Stilinn’den Aydan Ersoy ile Röportaj

0
2948

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Merhaba, ben Aydan ERSOY. Senelerce kurumsal sektörde çalıştıktan sonra kurumsal fanustan girişimcilik okyanusuna bir atlayış yapıp çevrenin baskısı ve önyargılarını dinlemeden, sadece kendimin doğru hissettiği ‘’yer, zaman, network’’ sağlayınca 2016 yılında moda sektöründe e-ticaret sitesi STILINN’i kurdum. STILINN, ‘’Hesaplanmış bir riski, tutkuyla yapma kafası’’ sloganı ile başlamıştır.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

‘’Genel ‘kadın’ algısından bağımsız, kalıplara girmeden, rahatına düşkün bir o kadar da ‘özgür kadın’ hissetmenin en cool hali braletle başlar!’’ sloganı ile bu yola başladık. Y ve özellikle Z kuşağı, kendini daha rahat hissettirecek aynı zamanda basit parçalarla kombinlendiğinde cool bir hava yaratan stilleri tercih ediyor. Bu da son zamanların yükselen trendi braletle tamamlanıyor! Web sitemizde yer alan stil blog sayfamızda kısmında ise stilinize uygun öneriler bulabileceğiniz yazılarımızı sizlerle paylaşmaktayız.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Sosyal medya, özellikle de Instagram, online ticaret alanında son senelerde inanılmaz yükselişe geçti. İş hayatında bir süre tecrübe edindikten sonra hayattan beklentileriniz, yapabildikleriniz/yapamadıklarınız, yetenekler vb kendinizin daha farkında oluyorsunuz. Online ticaret sitesi açmadan önce çevremin de etkisiyle bir moda blogu açtım. Hobi olarak başladığım bu işte dijital pazarlama, sosyal medya, online ticaret gibi konularda kendimi geliştirirken dünyadaki trendleri daha da yakından takip edip Türkiye’deki iç giyim pazarını araştırmaya başladım. Pazar araştırması ve sosyal medyada gelen olumlu reaksiyonlardan sonra stilinn.com kuruldu.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Instagram gibi bir kuvvetli satış pazarı fırsatları, artık alıcıların bir markadan alışveriş yapmadan önce hemen Instagram’dan profilleri incelemesi, takibe alması, Influencerlerin sosyal medyada inanılmaz büyük derecede etkisi, dükkan kiralama vb. gider masraflarının olmaması, ayrıca iki-üç ayda bir alışveriş festivallerine katılarak fiziki ortamda da ürünlerimi sergileme imkanımız olmaktadır.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Babamdan aldım ve kendisi en büyük destekçimdir. Girişimcilik, hırs ve başarılı olma özelliğimi babamdan aldığımı düşünüyorum. STILINN’in gerçek melek yatırımcısı babamdır.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Müşteriler ya da müşteri adayları her an sorulara anında cevap verilmesini talep ediyor. Çok acayip ve sizi şaşırtan sorularla da karşılaşabiliyorsunuz. İade durumunda prosedürleri hiç dikkate almadan zorluk çıkartan birkaç durum yaşamıştık. Fakat bizimle alışveriş yapmış her müşterinin bizden mutlu ayrılmasına özellikle çok önem veriyoruz.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Facebook, Instagram ve Google reklamları, Influencer ile reklam işbirlikleri ve sosyal medyada kampanyalar yaparak daha fazla kitleye STILINN’i duyuruyoruz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Girişimcilik ve online satış sektörü daha da büyüyor ve rekabet çoğalıyor. Sürekli değişen ve gelişen pazarlama çalışmaları var ve sürekli takip etmek gerekiyor. Artık online ticarette en önemli unsurlar; uygun fiyat, aynı gün içinde teslimat, iyi müşteri ilişkileri, satış sonrası destek bu unsurlar önemli.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Bir önceki maddede dediğim gibi aynı gün içinde teslimat, iyi müşteri ilişkileri, satış sonrası destek özellikle sosyal medyada daha büyük kitleye ulaşmak için çok büyük unsurlar. Bu kadar çok seçeneğin olduğu bir alanda farklılık yaratmak isteniyorsa pazar araştırması, rakip analizi, en az bir yıllık bütçe öngörüsü, gerekli sermaye önemlidir. Özellikle ve özellikle güvenilir bir profesyonel yazılımcı ortak tavsiye ediyorum. Yoksa kendiniz öğrenin derim…

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/aydan-ersoy-a305a544/

Mail: ersoyaydann@gmail.com

Web sitesi: https://stilinn.com/ ürünleri inceleyip alışveriş yapabilirsiniz.

Editör not: stilinn.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here