Son dönemin teknoloji gündemini sıkça meşgul eden yapay zeka teknolojileri, neredeyse 100 yıldan beri sinemada işlenen popüler bir konu. Bugün, bilim kurgu filmlerinde anlatılanlara her zamankinden daha da yakınız. Yapay zeka teknolojisini bizzat kendi mobil uygulamasında, sinema izleyicilerinin deneyimini daha da iyileştirmek için kullanan Sinemia’nın editör ekibi, bu karmaşık, tartışmalı ancak son derece heyecan verici geleceğe ışık tutan filmleri derledi. İşte sinemia.com’da yayınlanan, Çağımızın Teknolojik Varlıkları Olan Yapay Zekalar Hakkında Dünden Bugüne Çekilmiş En İyi Filmler isimli listeden öne çıkanlar:

Metropolis (1927)

Büyük bir ciddiyetle, ikiye ayrılmış bir şehir: Metropolis. Yerin üstünde yöneticiler sınıfı, yerin altında ise çalışanlar sınıfı yaşamaktadır. İki grup arasındaki zıtlıklara işaret eden, hikayesini bir aşk motifi üzerinden anlatan filmin odağında ise, yaşamın tüm kurallarını belirleyen “makine” yer almaktadır.

2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Yolu Macerası (1968)

Stanley Kubrick bu filmde bize dört evrede bir destan anlatır: İnsanlığın şafağı, Ay yolculuğu, Jüpiter’e yolculuk, Jüpiter ve sonrası. Milyonlarca yıl evvel bir maymun kabilesinin önüne düşerek onları değiştirdiği ima edilen parçaya teknolojik çağda da rastlanır. Yeniden bir değişim olacak mıdır?

Alien / Yaratık (1979)

Kargo gemisi Nostromo, görevden dönmektedir. Geminin ana bilgisayarı Mother, yakınlarda bir gezegenden sinyal alındığını söyler. Ripley’nin liderlik ettiği yedi kişilik mürettebat, gezegeni araştırmaya başlar. Kane’in burada rastladığı garip yumurtaların birinden akrebe benzer bir yaratık sıçrar. Macera başlar…

Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982)

2019’da, Los Angeles’tayız. Köle gibi çalışmaktan bıkan replicant’lar gezegende isyan başlatır ve bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelir. Blade Runner isimli polis birimi, sorun yaratan replicant’ları belirleyip yok etmek için insanları görevlendirir. Bu kişiler, öncelikle yaratıkları insanlardan ayırt etmeyi başarmalıdır.

The Matrix (1999)

Bir yazılım şirketinde çalışan Anderson, geceleri Neo adıyla program kırar ve Matrix’i araştırır. Bir gün sıra dışı bir yoldan Trinity ve Morpheus’la tanışır. Yaşadığı dünyanın, aslında beyninde meydana gelen bir simülasyon olduğunu öğrenir. Ardından gerçek sandığı dünyadan koparılır ve Morpheus önderliğindeki ekibe katılır.

  1. I. Artificial Intelligence / Yapay Zeka (2001)
  2. yüzyılın ortalarındayız. Dünyamız, küresel ısınmanın sebep olduğu sayısız problemle boğuşmaktadır. Çözüm içib bir yapay zeka geliştirilerek robotlara yüklenir. İnsan görünümündeki robotlardan biri olan on yaşında çocuk, test edilirken tanıştırıldığı kadını annesi gibi sevmeye başlar.

I, Robot / Ben, Robot (2004)

2035 yılındayız. Robotlar, insan hayatında büyük bir yer kaplamaya, hatta tıpkı insanlar gibi yaşam sürmeye başlamışlardır. Chicago Polis Ofisi’nde görev yapmakta olan Del Spooner’ın ise robot fobisi vardır. Fakat yakın zaman önce, bir robot tarafından işlendiği düşünülen bir cinayet davası sahiplenmiştir.

Moon / Ay (2009)

Astronot Sam Bell, Ay’da evindeymiş gibi sıradan bir yaşam kurmuştur. Bir gün düşünceleri değişmeye başlar. Aklına karısı, geçmişteki planları ve hayalleri gelir. Sam, eve dönmeye karar verir. Ona eşlik eden bir de robot vardır yanında.

Her / Aşk (2013)

Yalnız yaşayan bir yazar, ihtiyaç duyduğu her şeyi yerine getirebilmesi için sıra dışı bir sistem geliştirir. Amacı, yaratıcılık konusunda sıkıntı çekmemek için kesin bir çözüm bulmaktır. Fakat bu işletim sistemiyle arasında yavaş yavaş bir ilişki gelişmeye başlar.

Interstellar / Yıldızlararası (2014)

Bir küf, yakın gelecekte tahıl ürünlerinin azalarak bitmesine yol açar; uygarlığı geriye sarar ve insanlığı tarım toplumuna geri götürür. Eski NASA pilotu Cooper’ın kızı Murph ise odasındaki bilinmeyen varlığın ona bir şeyler söylemeye çalıştığını haber verir. NASA ile işbirliği yapan Cooper, uzayda gezegen keşfine çıkacak ve burada beklenmedik bir macera yaşayacaktır.

Sinemia hakkında:

Sinemia, sinemaseverlerin sinema aşkını sınırsız ve özgürce yaşayabilmeleri için kurulmuş sosyal bir sinema platformudur. Sinemia Premium üyeleri, üyeliklerinin sürdüğü ay boyunca Türkiye’nin her yerindeki tüm sinema salonlarında sınırsız film izleyebilirler. Ayrıca düzenlenen ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlar ile üyelere sunulan özel, prestijli bir sosyal yaşam biçiminin parçası olurlar. Sinemia banka kartı altyapısıyla lokasyon bazlı teknolojiyi bir araya getiren Türkiye’nin ilk teknoloji girişimidir.

Bugün Türkiye, İngiltere ve ABD’de faaliyet göstermekte olan Sinemia ilk yatırımını 2015 Aralık ayında pek çok başarılı girişimin yatırımcısı Aslanoba Capital’den almıştır. 2016 yılı Temmuz ayında Aslanoba Capital ve İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ve Burak Örücü Sinemia’nın ikinci yatırımını gerçekleştirmiştir.Üçüncü yatırım için aynı yıl içerisinde Silikon Vadisi merkezli venture capital firması 500 Startups ile el sıkışmış, bunu 2017 yılının ilk ayında Revo Capital yatırımı takip etmiştir. 2017 Temmuz ayında ABD’de San Francisco ve Los Angeles’taki iki ofis açmıştır.

Sinemia, kullanıcılarına özel film önerileri, listeler ve sinema dünyasından güncel haberler sağlayan, ayrıca beğeni ve paylaşım yapmalarına olanak vererek sosyal bir mecra sunan uygulamasını 20 ülkeye taşımak için çalışmalarını sürdürmektedir.

http://www.sinemia.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here