Online eğitim sektörü dünyada hızla gelişti ve geride bıraktığımız yıl pazar büyüklüğü global çapta 200 milyar dolar civarında gerçekleşti. Geniş kesimlere aynı anda daha düşük maliyetle ulaşma imkanı sunması sayesinde dünyada hızla gelişen online eğitim sektörü önümüzdeki 7 yılda Türkiye’de 10 kat büyüyecek ve online eğitim alan kişi sayısı tahminen 3 milyona ulaşacak.

Türkiye’de en çok dijital pazarlama, bilişim, yönetim becerileri, finans ve satış teknikleri alanlarında eğitimler rağbet görüyor.

325 milyar dolarlık hacme ulaşacak

Dijital dönüşümle birlikte hızla büyüyen sektörlerden biri haline dönüşen online eğitim sektörüne ait büyüklük, 2010’da global çapta 32 milyar dolar iken, 2015’te 165 milyar dolara, 2017 sonunda ise 200 milyar dolarlık hacme ulaştı. 2020 yılı sonunda öngörülen rakam ise sektör hacminin 325 milyar dolar seviyelerinde olacağı yönünde. 

Online eğitim alan kişi sayısı 3 milyona ulaşacak 

Öğrenmede esneklik, düşük maliyet, kolay erişilebilirlik ve artan animasyonlu öğrenme ile yaygınlaşan ve rağbet görmeye başlayan online eğitim sektörü, önümüzdeki 7 yılda Türkiye’de 10 kat büyüyecek ve online eğitim alan kişi sayısı 3 milyona ulaşacak. İnternet kullanıcısı sayısındaki tırmanış ve çevrimiçi kapasitelere sahip geniş bant havuzlu cep telefonlarına artan erişim de pazardaki büyümeyi hızlandıracak. 

Türkiye online eğitimde büyüyen ülkelerden biri

Online eğitim için gerekli olan üç unsurun uygun ortam, bilgisayar ve internet olurken, Türkiye’de en çok dijital pazarlama, bilişim, yönetim becerileri, finans ve satış teknikleri alanlarındaki online eğitimleri rağbet görüyor. Gelecekte veri güvenliği, veri madenciliği, insan kaynakları, yapay zeka, teknoloji yönetimi, uluslararası ticaret alanlarındaki eğitimleri de öne çıkacak ve Türkiye global çapta ve Avrupa’da online eğitim alanında büyüyen ülkelerden biri olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here