Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Adanalıyım. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümünden mezun olduktan sonra ise İstanbul’a giderek, Boyner Holding çatısı altında o sırada hem Türkiye, hem de dünyada bir örneği olmayan Sadakat Kart Sistemleri sektöründe çalışmaya başladım.

Sonrasında ise yeni ürün ve marka geliştirme tutkum ile 15 seneden fazla bir süre 6’dan fazla ulusal ürünün ve markanın geliştirilmesi, hayata geçirilmesi için çalıştım.

Özel sektörde çalışmış olsam da kendimi ‘seri girişimci’ olarak tanımlayabilirim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

15 seneden fazla kurumsal firmalarda Pazarlama ve Operasyon Müdürlüğü yaptıktan sonra artık biraz yavaşlamam gerektiğini düşündüm. Ve henüz çok yeni lansmanı yapılmış Hopi’nin Pazarlama Müdürlüğü görevinden ayrılarak Adana’ya geri döndüm.

Bir süre dinlendikten sonra da ürün & marka know-how’ımı paylaşmak üzere KOBİ’lere danışmanlık veren bir şirket kurdum.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

CEZY markası ile içerisinde hiçbir şekilde katkı ve koruyucu madde bulunmayan, şeker ilavesiz ve glütensiz SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK üretiyorum. Üstelik esans veya aroma bile kullanmadan direkt hammaddeleri kullanarak üretim yapıyorum.

Adana’ya döndükten sonra bir yandan danışmanlık verdiğim firmalarla ilerlerken, bir yandan da aslında İstanbul’da çok yoğun çalışma dönemimde ihtiyaçlarım dolayısıyla keşfettiğim ‘sağlıklı atıştırmalık’ sektörünü araştırıyordum.

Artık ürün yapma ve markalaştırma kodlarıma işlediği için ‘Ben olsam nasıl yapardım’ diye denemelere başladım; sonra ortaokul ve liseden okul arkadaşımı da dahil ederek birlikte denemelere devam ettik.

Hem ürünü, hem de markayı kendiliğinden ilerleyen bir süreçle,  1 seneye yakın bir zamanda tamamlamış olduk. 2017 Aralık ayında CEZY artık raflara girmeye hazırdı.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Kısıtlı öz sermaye ile işe başladığımız için kaynaklarımızı çok çok efektif kullanmak zorundaydık. Kullandık da.. Ama kadın girişimci bile olsanız, ek desteklere ulaşmak hiç öyle anlatıldığı kadar kolay değil. Zaten kısıtlı bir ekiple çok fazla işi aynı anda yapmaya çalışırken bahsedilen bu destekler için çok fazla prosedürle uğraşmak durumunda kalabiliyorsunuz.

Bir de rakiplerinizi çok iyi tanımanız ve tabii ki marka konumlamanızı çok iyi yapıp, ürününüzü çok iyi anlatmak üzere iletişim stratejinizi kurmanız önemli.‘Neden seni tercih etsin?’ i hem çok iyi bilmeli, hem de çok iyi anlatmalısınız.

Bunların dışında, sektörünüze bağlı olarak bazı şeylerin de biraz yolda öğrenildiğini düşünüyorum.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Ben şanslı kadınlardanım. Gerek kurumsal hayatta çalışırken, gerek kendi işimi yaparken kadın olmanın avantajlarını kullandım daha çok. Ben bunun biraz da bakış açınızla ve iletişimle yönetilebilir olduğunu düşünenlerdenim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

CEZY henüz çok çok yeni bir marka olmasına rağmen kendini ifade etmeyi ve faydalarını anlatmayı kısmen de olsa başardı. Biz ürünümüzü 2 yaşından başlayarak herkesin yiyebileceği standartlarda üretmek üzere yola çıkmıştık. Bu yüzden  de son tüketim tarihi baskısına rağmen tamamen doğal, katkısız, koruyucusuz, glütensiz ve şeker ilavesiz bir ürün ürettik. Ama son tüketim tarihimiz 6 ay.Çaldığımız 10 kapının 3-4 tanesi açılıyor olsa da CEZY şu an tüm Türkiye’de yaklaşık 500 noktada satışta.

CEZY’yi yurtdışında da kendi markasıyla satma hedeflerimiz var ve bunun için girişimlerimizi de başlattık.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Önce kendinize, sonra da ürününüze inanmanız çok önemli.

Siz kendinize ve ürününüze gerçekten inanırsanız, bu enerjiyi hem ürüne, hem de satış için görüştüğünüz firmalara verebiliyorsunuz çünkü. Tadına bakmadan CEZY’yi satın alan ve raflarında yer açan şirketler bile oldu bu enerjiyle.

Ve sabır ..

Dedim ya 10 kapı çalıyorsak, son tüketim tarihi sebebiyle sadece 2-3 tanesi açıldı bize ama hiç yılmadım. Hala tüm kapıları aynı tutkuyla ve enerjiyle çalmaya devam ediyorum.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.cezy.com.tr web sitemizden ve @cezy yenilebirenerji sayfasından bilgi alıp, ürünü takip edebilirsiniz. Bana da info@cezy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here