Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Adım Rana KALFA. 34 yaşındayım. Evliyim. Tekirdağ Çorlu’da ikamet ediyorum. Sakarya Üniversitesi Kimya bölümünden mezun oldum. Kimyagerim. 9 yıla yakın bir süre kimya sektöründe çalıştıktan sonra, eşimin ve ailemin de desteği ile kendi işimi kurmaya karar verdim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

9 yıla yakın bir süre kimya sektöründe çalıştıktan sonra, Şubat 2011’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesin’de, tüketicilerin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için, ihtiyacı olan Doğal Kozmetik Ürünlerini üretmeyi ve sunmayı hedeflemek amacıyla şirketimi kurdum.

Kosgeb’in Kadın Girişimci Destek Programını almaya hak kazanarak işimi kurdum. İş hayatına atılmadan önce, kurmayı istediğim işimde daha başarılı olabilmek, kendimi daha da geliştirmek için, KAGİDER’in düzenlemiş olduğu “İşimi Kuruyorum” eğitimine katıldım. Goldman Sachs’ın, Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi işbirliği ile başlattığı,”Kadın Girişimcilik ve Yöneticilik” sertifika programına katılarak başarı ile bitirdim.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Doğal Kozmetik Ürünlerinin üretimini yapıyorum. Bu ürünler; Doğal Aromaterapi Sabunları, Doğal Kabak Lifli Sabunları, Gliserinli Sabunlar, Doğal Parafinsiz Soya Mumları, Body Peeling, Aromaterapi Banyo Topları, Aromaterapi Banyo Tuzları, Banyo fizzy’leri, Doğal Katı vücut kremleri

Türkiye’de 20 milyon kişi kişisel bakım ürünü kullanıyor. Türkiye’de kişisel bakım pazarı yaklaşık 1 milyar dolar. Türkiye’de ve dünyada dış görünüşün gittikçe önem kazanması ile birlikte güzellik kültürü piyasayı etkilemekte ve bu da kozmetik ürün talebini arttırmaktadır.

Batı dünyasında genç nüfusun azalması, Türkiye’de ise artması sebebiyle yakın gelecekte Türkiye’de kişi başına düşen kozmetik harcamasının hızla artacağı için bu iş fikrini seçtim.

Markamızın adı Mirabellapure, misyonumuz; günümüz insanının, sağlıklı ve kaliteli yaşamı için gerekli olan, doğal ürünleri yapmak ve siz müşterilerimize yüksek kalite ve uygun fiyat ile sunmaktır.

Mirabellapure olarak vizyonumuz; insanlara doğal ürünler sunarak, yaşam kalitelerini artırmak. Doğal Kozmetik pazar payını genişletmek.

Kozmetik ürünler, gerekli hijyen koşullarına uyularak ve belirli bir bilgi birikimi ile laboratuvar koşullarında ve denetimlerle üretilmezse, yarardan çok zarar verir.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Sabırlı olmayı ve gerçekten işinde başarılı olmak için; gerekli çabayı göstermem gerektiğini öğrendim. Zor ve sıkıntılı günler geçirdim ama çalışma şevkimi, enerjimi ve motivasyonumu hiç kaybetmedim. İşimle ilgili, zorluklarla karşılaştığımda üzülmek ve hayıflanmak yerine, her zaman çare yolları aramayı seçtim. Kendi işinizi kurarken, Finans, satış, pazarlama ve muhasebe konularında mutlaka bir parça bilgi sahibi olmak gerekiyor. Almış olduğum destekler sayesinde, kurmuş olduğum şirketimi çok güzel yerlere getireceğime ve çok iyi işler yaparak işinde başarılı olmuş bir kadın girişimci olacağıma inanıyorum.

Üretim yapmaktan vakit bulduğum zamanlarda mutlaka, kendimi daha da geliştirmek için işimle ilgili ve kişisel gelişim ile ilgili eğitimlere katılıyorum. 

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Açıkçası bir kadın olarak, şimdiye kadar işimle ilgili bir zorlukla karşılaşmadım. Ya da karşılaştım ama ben zorluk olarak görmemiş olabilirim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Öncelikli olarak hedefim, kurmuş olduğum şirketi ayakta tutabilmek. 10 yıl içinde marka bilinirliğini artırarak, yurtiçi ve yurtdışında ürünlerimin satıldığı mağazalar açabilmek.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Tüm kendi işini kurmak isteyen kadın girişimci arkadaşlarıma, işlerin kurmadan önce bu tür “Girişimcilk ve Yöneticilik” eğitimlerini alarak iş hayatına atılmalarını ve mutlaka işleriyle ilgili iş planını hazırlamalarını tavsiye ediyorum. Zor ve sıkıntılı günler geçirseler de, asla çalışma şevkini, enerjilerini ve motivasyonlarını hiç kaybetmesinler.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Web site: www.mirabellapure.com

E-mail: rana.kalfa@mirabellapure.com

Editör not : mirabellapure.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here