Sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden, eğitiminizden ve şirketinizin niteliğinden bahseder misiniz?

TED Ankara Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldum. Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi” üzerine master yaptım. Finans, hizmet ve enerji sektörlerinde yerli ve yabancı birçok şirkette çalıştıktan sonra, uzun süre dijital pazarlama ve otomasyon konusunda dünyanın sayılı markalarından biri olan Emarsys’de Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüttüm. Emarsys’deki görevimin ardından Euromessage’da Türkiye Genel Müdürü olarak çalıştım. 20 senelik kurumsal hayata ara verip kendi firmamı kurdum. Kariyerime “dijital dönüşüm danışmanı” olarak devam ediyorum. Aynı zamanda “Bilgi Paylaştıkça Güzel” temalı www.muraterdor.com adlı web sayfasıyla farklı konularda sektöre katkıda bulunuyorum.

Me Consultancy olarak ise, dijital uygulamalara ve platformlara doğru inanılmaz bir hızla evrilmenin yaşandığı günümüzde dijital pazarlama, dijital pazarlama danışmanlığı, dijital marka danışmanlığının yanı sıra dijital dönüşüm danışmanlığı, e-posta pazarlama, e-ticaret danışmanlığı alanlarında hizmet sunuyoruz. Etkinlik yönetimi özelinde E-Ticaret Sohbetleri, Kariyer Sohbetleri, KOBİ Sohbetleri, Girişimci Sohbetleri, Pazarlama Sohbetleri gibi etkinlikleri de düzenliyoruz. Ayrıca Faydalı Eğitimler adlı web sayfasıyla onlarca eğitimin online sunulmasını da sağlıyoruz.

‘Networking’ tanımını detaylandırır mısınız?

Networking, genel anlamıyla ilişkiler kurma ve bu ilişkiler zincirini doğru bir biçimde yönetebilme olarak tanımlanabilir. İş dünyasının önemli denge taşları arasında yer alan bu kavramı doğru anlamak ve iş hayatının pratiklerine yansıtmak oldukça önemli. Doğru network ağı kurmak iş kariyerine ve gelecek vizyonuna büyük katkı sağlıyor, kişilerin ileriye yönelik kariyer planlamalarında ve stratejilerinde etkili oluyor. Ayrıca network ağınızda yer alan her birey farklı tecrübelere sahip. Dolayısıyla kendi yolunuzu çizmeye başladığınız anda karşınıza çıkabilecek engelleri, zorlu süreçleri ve deneyimleri önceden kestirebilir, ayaklarınızı yorganınıza göre uzatabilirsiniz.  

İş dünyasına yeni atılan girişimciler için ‘Doğru bağlantılar kurmanın’ önemi nedir?

Özellikle iş dünyasına yeni adım atanlar ve girişimciler için doğru bağlantılar kurmanın en kritik noktalar arasında yer aldığını düşünüyorum. İlk etapta iyi bir kurum veya kuruluşta aktif olarak iş yapmalısınız. Çünkü iyi iş yaşamı aynı zamanda iyi networking anlamına geliyor. Bu aslında en genel ve gerekli kural. Son dönemlerde dijitalleşmenin de etkisiyle iş dünyasında girişimciler aranan yüzler haline geldi. Tutarlı ve realist fikirler iş dünyasında her zaman rağbet görmüştür. 

Ancak girişimcilerin de maddi ve manevi açıdan destek ve teşvik görmeye ihtiyacı var. Bir fikri hayata geçirdiğiniz ölçüde başarılı sayılırsınız. Doğru bağlantılar kurmanın önemi tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Girişimciler doğru bağlantılar kurarak maddi ve manevi desteğe sahip olabilir, fikirlerini teoriden pratiğe dönüştürebilir ve motivasyon anlamında muhteşem bir ivme kazanabilirler. 

‘Doğru bağlantılar kurmak’ insan kişiliği ile ilgili bir şey mi? yoksa öğrenilebilecek bir iletişim sanatı mı?

Bu sorunun ucu açık bir soru olduğunu düşünüyorum. Genel olarak bu noktada görüş ayrılığı yaşayan gruplar mevcut. Kimilerine göre ise doğru bağlantılara ulaşmak ve iletişim ağı oluşturmak hem öğrenilebilecek hem de insan kişiliği ile ilgili bir durum. Bu soruyu şahsım adına şöyle yorumlayabilirim. İletişim ve retorik sanatı gerekli çalışmalar yapıldığı takdirde geliştirilebilir. Ancak bu kavramları bazı kişilik özelliklerinizle desteklemeniz sizlere olumlu bir biçimde yansıyacaktır. Burada bir paradoks söz konusu. Girişken bir kişiliğe sahip olduğunuzu varsayalım. Eğer iyi bir iletişim kurma yeteneğini yoksa network oluşturamazsınız. Söylemlerinizi düzenli ve sistematik olarak oluşturmalısınız. Bir de bu durumun tam tersini düşünelim. Çok iyi derecede iletişim kurabiliyor ve retorik sanatının hakkını verdiğinizi düşünelim. Aynı zamanda çekingen bir kişiliğiniz var. Bu noktada yine iyi bir network ağı kurmak sizin işinizi zorlaşacaktır. Bu iki kavramı ayırmak yerine birleştirmelisiniz. Bu sayede adımlarınızı daha sağlam atabilirsiniz. 

İyi bir Networking ağına sahip olmak, çok bilinen şekliyle ‘Geniş bir çevreye sahip olmakla’ aynı şey mi? Bu kavramın dijital bir karşılığı mı?

Bu çok klişe bir söylem ve aslında doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi. Doğru bir network ağı geniş bir çevreden ziyade yararlı ve iş dünyasında etkili bireylerden oluşan bir yapıyı kapsıyor. Aynı zamanda şöyle bir husus da var. Geniş bir çevre temelli oluşturulmuş network ağının yönetimi de giderek zorlaşıyor. Bundan dolayı size yararı olan kişileri ağınızda tutmalısınız. Bu biraz acımasızca olacak ama kariyer planlamanızda size faydası olmayacağını düşündüğünüz kişileri network ağınızdan çıkarabilirsiniz. Doğru bağlantılar kurmanın yanında bu bağlantıları doğru bir biçimde yönetmeniz gerektiğini unutmayın. 

İyi bir network ağı kurmanın temelleri nasıl atılır?

Bu konudan daha önce de biraz bahsettim. İyi bir network ağı oluşturmanın temel kuralı saygınlık kazanmış, rüştünü ispat etmiş kurum ve kuruluşlarda iyi departmanlar ve pozisyonlarda aktif olarak görev almanızdır. Birey olmanızın yanı sıra tüzel kişiliğiniz de önemli olduğunu unutmayın. Kariyerinize ve gelecek planlamanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz, kolay yönetebildiğiniz ve her zaman ulaşabildiğiniz bir ağ kurmalısınız. Ayrıca network ağınızda yer alan kişiler hakkında iş yaşamlarının dışında kalan bilgilere de sahip olmalısınız. Ağınızda bulunan kişilerin özel hayatı ihlal etmemek kaydıyla sosyal yaşamları yakından takip etmeli, onlar için önemli günlerde özel olduklarını hissettirmeli ve onlarla iş dışında bir arkadaşlık kurmalısınız.

İyi bir network ağına sahip olmanın sosyal medya kullanıcılığı ile güçlü bir bağlantısı var mı?

Dünya çağında 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Çok büyük bir kitleden bahsediyoruz. Dolayısıyla sadece doğru ve güçlü bir network ağı için değil, birçok konuda sosyal medya kullanımın büyük bir gücü olduğunu söyleyebilirim. İnsanların özgürce kullandığı bu alanlar aynı zamanda birer bilgi kaynağı. Sosyal medya network ağınızda yer alan kişilerin işi dışındaki sosyal hayatına dair bilgiler öğrenebileceğiniz bir maden. Bu madenden değerli elmaslar çıkarabilirsiniz. Çok net bir şekilde sosyal medya kullanımının etkili olduğunun altını çizebilirim. 

Hangi sosyal medya mecralarını iyi kullananlar, daha güçlü bir network ağına sahip olur?

Bugün en fazla aktif kullanıcıya sahip Facebook, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya mecralarını göz önüne aldığınızda çok çeşitli içeriklerin varlığını ve bu mecraların kişiden kişiye değişen farklı amaçlarla kullanıldığı görebilirsiniz. Ancak Linkedin iş temalı bir alan ve tamamıyla network ağınızı geliştirmeye yönelik bir algoritması bulunuyor. Bundan dolayı listemin ilk sırasına Linkedin’i ekleyebiliriz. Diğer bir mecra ise Twitter. Her ne kadar aktif kullanıcı sayısı bakımından diğer sosyal medya mecralarının gerisinde kalsa da Twitter’ın karizmatik bir yapısı olduğunu düşünenlerdenim. Twitter üzerinden devlet adamlarından tutun en büyük iş adamlarına kadar çok geniş bir skalaya direkt olarak düşüncelerinizi iletebiliyorsunuz. Bu iki sosyal medya mecranın etkili olduğunu düşünüyorum. 

Hangi sosyal medya mecraları, güçlü bir network ağına sahip olmayı yavaşlatır veya zayıflatır?

Linkedin ve Twitter dışındaki diğer sosyal medya mecralarındaki içerik çeşitliği ve kişiden kişiye değişen farklı kullanım amaçları olduğu için network oluşturmaya ve geliştirmeye çok fazla katkı sağladığını düşünmüyorum. Son dönemlerde YouTube içerik üreticilerinin de iş dünyasında önemli konumlara ulaştığını görüyoruz. Son dönemlerde kazandığı önem ve alternatif medya görevi görmesi nedeniyle YouTube’un da bir networking alanı olmaya başladığını söyleyebilirim. 

İletişim ağı kurulduktan sonra yapılması en önemli davranışlar nelerdir? Kurulan bağlantıların devamı nasıl sağlanır?

Öncelikle ağınızda yer alan tüm insanlara karşı saygılı olmalısınız. Karşınızdaki kişiye ve yaptığı işe/işlere gereken saygıyı göstermediğiniz takdirde kaybeden tarafta yer alırsınız. Bunun dışında ağınızda bulunan kişilere değer vermeli ve verdiğiniz değeri onlara hissettirmelisiniz. Ağınızda yer alan kişilerle iş dışında başka konuları da konuşabileceğiniz bir arkadaşlık kurmalısınız. Aslında tüm bu maddelerden ziyade asıl meselenin karşınızdaki kişinin sizin için önemli biri olduğunu hissetmesi. Eğer bunu başarırsanız, ağınızı sağlam bir zemine yerleştirebilir ve yeni bağlantılar kurmak için kendinize olanak sağlayabilirsiniz. 

Network ağınızda bulunan kişilere yönelik ‘değer yaratmak’ kavramı nasıl uygulanır?

Bu konunun çok basit bir matematiği bulunuyor. Network ağınızda bulunan kişiler size, sizde onlara yeterli ölçüde yararlı oluyorsanız değer yaratmışsınız demektir. Dokunduğunuz, yardımcı olduğunuz ve saygı gösterdiğiniz kişi sayısının fazla olması değer yaratmak adına oldukça önemli kriterler. Ayrıca network ağınızda bulunan kişiler ile ortak bir paydada buluşmalısınız. Aynı amaç uğruna emek harcayan insanlar arasında değer daha kolay yaratılabilen bir kavramdır. 

Sosyal etkinliklere katılmanın network ağının gelişmesi yönündeki etkisi nasıldır?

Sosyal etkinliklere katılım hem kişisel gelişim hem de birikim ve bilgi paylaşımı açısından oldukça önemli. Özellikle bulunduğunuz sektöre yönelik katıldığınız sosyal etkinliklerde önemli insanlarla doğrudan iletişim kurabilir, onların tecrübelerinden veya söyleyecekleri en küçük bir cümleden kendi adınıza çok iyi dersler çıkarabilirsiniz. Sosyal etkinlikler network ağınıza doğrudan temas edebileceğiniz ender alanlardan. Dolayısıyla network ağını geliştirmek isteyenler ısrarla sosyal etkinliklere katılması gerektiğini vurguluyorum. Bu ısrarım da devam edecek. 

Şu ana kadar bu konuyla ilgili yaptığınız çalışmalardan ve çalışma yaptığınız kişilerin iş dünyasında yaşadığı olumlu değişikliklerden bahseder misiniz?

Ben her ay girişimcilik, pazarlama, dijital dönüşüm, kariyer planlama gibi konular hakkında 3 veya 4 fiziki etkinlik düzenliyorum. Burada tanışıp sonrasında birlikte iş yapan, gelen konuklara normalde ulaşamadığından etkinlikte yüz yüze konuşma fırsatı bulup işini halleden, uzun zamandır iş arayıp bu etkinlikte tanışığı kişi sayesinde iş bulan ve etkinliklerde inanılmaz motive olup hayatında ertelediği şeyleri bir an önce işleme koyanları çok duydum. Bu ve bunun gibi şeyler beni inanılmaz mutlu ediyor çünkü farkında olmadan bazı insanların hayatlarına olumlu şekilde dokunuyoruz. İnsanlara yaptığımız etkinliklerde güzel bir networking imkanı sunuyoruz, bunu değerlendirip hayatını olumlu yönde değiştirenlerin hikayelerini duyunca da doğru yolda olduğumuzu görüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here