Sevgili Dostlar,

Bilenler bilir, önümüzdeki 3 ay, e-ticaret ile uğraşanlar için en hayati dönemdir. Black Friday, Cyber Monday, 11.11 gibi günlerde her firma kampanyalar düzenleyip ellerindeki ürünleri satmaya çalışır. Bu dönemde bütün ihtiyaçlarını alanlarda para kalmadığından yıllarca çok satış yapılan yılbaşı dönemi bile artık sönük kalmaya başladı. Kısacası alan memnun satan memnun, bu düzen bu şekilde böyle akıp gidiyor.

E-ticaret denince onbinlerce firmanın milyonlarca ürününü satan pazaryerlerinde de hareketlilik çoktan başladı. Hem satıcılarla olan görüşmeler, satılacak ürünlerin belirlenmesi, bu döneme özel pazarlama çalışmaları, çalışılacak celebrity (sosyal medya takipçisi fazla ünlü) kişiler, rakiplerden sıyrılmak için planlanan stratejiler derken başlarını kaşıyacak vakitleri bile olmuyor.

Amazon Türkiye pazarına girdiğinde herkesin beklentisi çok yüksekti ama ilk etapta çok ses getiren çalışmalar yapmadı, şimdi ise yavaş yavaş vitesi yükseltiyor. Yakın zamanda Amazon Prime Türkiye’de aktif oldu ve Prime Day günlerinde bol indirimli ürünler satıldı. Diğer taraftan hiçbir zaman pazarlama çalışmasına ara vermeyen hatta bütün ekranlarda görmeye alışık olduğumuz Trendyol TV reklamları başta olmak üzere sosyal kanallardan da reklamlara devam ediyor. Ve son günlerde Efsaneler Kulübü adı verdiği bir çalışma ile Cem Yılmaz ile çalışmaya başlayan Hepsiburada bütün dikkatleri üzerine çekti. Bu dönemde eminim hepsi satış rekorları kıracak, gazetelerde boy boy e-ticaret coştu haberleri yer alacak, tüketimi erteleyen tüketici de bu dönemde uygun fiyatlarla ihtiyaçlarını karşılayacak.

Cem Yılmaz ile Hepsiburada tanıtımını görünce ister istemez bir merak uyandı, ne yapacaklar vs diye düşündürttü, sonra baktık ki bugüne kadar Cem Yılmaz filmlerinde yer alan bütün karakterler aynı sahnede yer almaya başladı. Kamera arkası görüntülerini izleyince ne kadar detaylı çalışmalar yapıldığını görüyor insan, ben bazılarını çok beğendim, özellikle bazı karakterler ön plana çıkmış, sizin favoriniz kim bilmiyorum ama benim favorim Karakomikler adlı filmde yer alan Ayzek.

Cem Yılmaz diyince aklıma bu dönemde gene TV ekranlarında dönen Opet reklamları geldi, belki iki firma rakip olmadığından aynı anda bu sözleşmelerin yapılmasında sorun yaşanmadı, ya da belki Opet ile olan reklamlar zaten bitti yenisi başladı, detaylarını bilemem ama bildiğim tek bir şey var. Böyle ünlü birisi ile çalışılırken bir firma aynı dönemde gene aynı ünlünün rol aldığı diğer firmanın reklamları ile çakışmak istemeyeceğinden o kişiyle anlaşmaya pek yanaşmayabilir. Çünkü tüketicinin aklı karışabilir, birisinde Opet ön planda diğerinde Hepsiburada ama sanırım isim Cem Yılmaz olunca bu tip konular rafa kalkabiliyor.

Son zamanlarda Cem Yılmaz hakkında yok filmi komik değildi, yok tirajı düşük kaldı, yok artık magazinsel oldu, yok öyleydi yok böyleydi diye onlarca şey söylendi ama gördüğünüz gibi adını o kadar sağlam bir zemine oturtmuş ki hiçbir şeyden etkilenmeden daha da büyüyerek yoluna devam ediyor. Günü kurtarmaya yönelik değil uzun vadeli kaliteli iş yapan kişi veya markalar ne olursa olsun her zaman kazanıyor, kazanmaya da devam edecek. Şimdi aranızdan yahu amma da Cem Yılmaz’ı övdün arkadaşın mı diyenler olabilir, hiçbir tanışıklığım yok ama keşke olsaymış, sahnede neyi nasıl yapıyordan başlayıp onlarca konuyla alakalı deneyimlerini dinlemeyi çok ama çok isterdim.

Pazaryerleri bu kadar gündemdeyken bizim de bununla alakalı bir sohbet programı yapmamamız olmazdı. Yarın akşam Trendyol Kobi Sohbetlerinde bu platformda satış yapan 3 değerli firma ile bereber olup burada nasıl başarılı olunur ve para kazanılır konuşacağız. Salı akşamı ise geleneksel hale gelen Ticimax E-Ticaret Sohbetlerinde Penti E-Ticaret Direktörü Fehime Garan ve Tekzen E-Ticaret Müdürü Celal Bal ile e-ticaret hakkında sohbet edeceğiz. Programları kaçırmamak için lütfen sayfamıza abone olun ve videoların alt kısmında yazan Hatırlatıcı Oluştur kısmını aktif hale getirin, böylece programlar başlamadan size bir mesaj gelecektir.

Haftalık e-bültenimizi bizi yakından takip edenlerin almasını arzuladığımızdan dolayı listemizi sadeleştirmeye karar verdik. Eğer bizden her hafta bu e-bülteni almaya devam etmek istiyorsanız lütfen buraya şimdiden üye olun. Yakın zamanda bültenlerimizi sadece buraya üye olanlara göndereceğimizden şimdiden kaydınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu arada her Perşembe akşamı saat 21.00’de üyeleri ile buluşan, onlara harika içerikler sunan Ready For Change platformumuz büyüyerek yoluna devam ediyor.  Bu hafta fiziki olarak yapacağımız buluşmayı sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde Kanyon Avm’de Starbucks önündeki meydanda yapacağız. 28 Ekim Çarşamba günü saat 13.30’da yapacağımız bu buluşma sadece üyelere açık ama bu bülteni takip ettiğinizden dolayı sizlerinde gelmesini, yeni insanlarla tanışmasını, platform hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasını ve güzel anılarla ayrılmasını istiyoruz, bu yüzden mutlaka sizleri de bekliyoruz. Zorunlu değil ama katılmak isterseniz lütfen bu formu doldurun, son dakika programda bir değişiklik olursa en azından size haber verme şansımız olur.

Aşağıda bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle

Sevgiler

Murat Erdör

Aramıza Katıl Gücümüze Güç Kat

www.readyforchange.co

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

https://us5.campaign-archive.com/?u=cbade4269ffe4ff9de237885b&id=27a1f3fbf8

Haftanın Sohbeti

Trendyol Kobi Sohbetleri: https://youtu.be/kDlinQwhhY0

Ticimax E-Ticaret Sohbetleri: https://youtu.be/VZGoQ72_9bg

Haftanın Videoları

https://youtu.be/osep2l7aI_M

Haftanın Şarkısı  

https://youtu.be/8DNQRtmIMxk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here