Pazarlama Otomasyonu ve CRM Arasındaki Farklar

Pazarlama otomasyonu ve müşteri ilişkileri yönetimi ya da bilinen adıyla CRM aslında aynı amaca hizmet etseler de aralarında bir çok farkı barındırmaktadırlar. 

Her ikisi de yeni kavramlar olduğundan dolayı, kafalardaki soru işaretleri henüz cevaplanabilmiş değil. Bu iki kavramı çok keskin çizgilerle ayırabilmek ise kavramların yeni olması sebebiyle pek mümkün olamıyor. Her iki ürün grubunun da kendilerine göre artıları ve eksileri mevcut. Aslında bu iki kavram birbirine rakip değil, birbirini tamamlayan tanımlardır. Her ikisi de birbirinden özellikler taşısa da birbirlerinden net olarak ayrılan noktaları var.

İki kavram arasındaki en büyük fark aksiyon alma noktasında ortaya çıkıyor. Pazarlama otomasyonu ile çok gelişmiş bir e-posta pazarlamaya sahip olursunuz,  bunun yanında diğer kanallar (SMS ve Sosyal Medya) ile de otomatik olarak aksiyon alabilme şansını size sunar. Pazarlama otomasyonu ile kampanyalar kurguluyabilir, davranışsal analizler yapabilir, dinamik segmentler oluşturabilir ve web sayfanızla entegre bir halde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru içeriği, doğru kişiye, doğru zamanda ulaştırmak pazarlama otomasyonunun en temel kuralıdır. Müşterilerin satın alma, web ve e-posta üzerindeki davranışlarını dikkate alarak, müşteriler yaşam döngülerinin parçası olurlar. 

CRM daha çok satışı ilgilendirir, fakat pazarlama otomasyonu hem satışı hem de pazarlama faaliyetleriyle ilgilidir. Farka işletmeler açısından bakacak olursak, CRM müşteriler hakkında bilgi toplayıp, onların yönetilmesiyle alakalıdır fakat pazarlama otomasyonu, bu müşteriler ile ilgileri doğrultusunda birebir iletişime geçmeyi sağlar.

Sonuç olarak iki kavramında kullanılması gereken yerler farklıdır. Bu iki ürün birbirini tamamlayacak şekilde çalışır ve şirketinizin satış ve pazarlama konusunda nerede olduğunu detaylı bir şekilde gösterir. Hangisinin şirketinize daha yararlı olacağını sizden başka kimse karar veremez. Bunun için yatırım kararlarınızı alırken nelere ihtiyacınız olduğunun analizini doğru yapmalısınız.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here