Dijital dönüşüm perakende sektörü için neden önemli ve sektörü nasıl dönüştürüyor?

Geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte öncelikle internetin, ardından internetin en çok vakit geçirilen alanlarından olan dijital dünyanın fikirlerimizi, alışkanlıklarımızı, çalışma biçimlerimizi, iş süreçlerini ve satın alma davranışlarımızı etkilediği yeni bir dönemin başladığına tanık olduk. Bu yeni dönemde, web dünyası ve sosyal ağlar aracılığıyla yakın çevremizi kısacası kendi iş çevremiz ve özel hayatımızla olan iletişimimizi dönüştürürken, tüketici ve çalışan kimliğimizle de kurumları, ürün ve hizmetleri şekillendirmeye başladık. Dijital dünyanın gelişimi ülkemizde birçok sektörü etkiledi ve dönüştürdü. Bu dönüşümden en çok etkilenen sektörlerin başında ise perakende sektörü geliyor. Tüm bu gelişmeleri ve değişimleri dikkate aldığımızda dijital dönüşüm, perakende sektörü açısından büyük önem taşıyor.

Dijital dönüşüm gelecekte de artarak tüketicilerin sosyal ve kişisel hayatını büyük oranda etkileyecek. Kısaca özetlemek gerekirse, bu dönüşümden küçüklü, büyüklü tüm perakende kuruluşları etkileniyor ve etkilenecek. Gelişen dünyada bu değişime herkes ayak uyduracak ve bu değişimin gerisinde kalmak şirketler için olumsuz sonuçlar doğurmakta gecikmeyecek. Bu bağlamda geleceğin getirdiği yenilikleri takip eden, dijital dönüşüme uygun stratejiler belirleyerek dijital altyapılar daha sağlıklı hale getiren perakende sektörü oyuncuları büyüyebilecek.

Tüketicilerin firma tarafından yayınlanan video üzerinden beğendiği ürünü sanki web sayfasındaymış gibi seçip sepete atarak alışverişini tamamlayabildiği Shoppable Videos, Amazon ve Alibaba’nın başladığı, içeride çalışanların olmadığı, QR code ile ürünlerin okutularak ödeme yapılabildiği ve işlemlerin çok daha hızlı yapıldığı çalışansız dükkanlar, Walmart’ın uygulamaya başladığı ve müşterilerinin mutlu olup olmadığını gözlemleyerek müşteri deneyimlerini iyileştirmeyi amaçladığı Yüz Tanıma Sistemi (Facial Recognition Camera), müşterilerine yeni deneyimler sunmaya çalışan markaların kullanmaya başladığı Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) sektörde yüzünü gösteren gelişmelerden birkaçı. Ayrıca eskisinden daha kolay kullanımı olan ve her cihazdan rahatlıkla okunabilen kodlar yani QR Kod kullanımı artacak. Markalar vermek istedikleri pazarlama mesajlarının veya web sayfa adreslerinin olduğu bu kodları ambalaj üzerine yerleştirmeye başlayacaklar.

Dünyada bu alandaki trendler neler ve Türkiye yansımaları nasıl oluyor? Dünyaya göre Türkiye dijital dönüşümde nerede?

Dünya dijital uygulamalara ve platformlara doğru inanılmaz bir hızla evriliyor. Büyük bir değişimden ve yenilenmeden söz ediyoruz. Bu değişim, istesek de istemesek de Türkiye’yi ve perakende sektörünü de içine alıyor ve burada faaliyet gösteren yerel ya da küresel kurumlar dijital dönüşüm özelinde çeşitli adımlar atmaya başladılar. Perakende sektöründe birçok departmanda yazılımlar ya da büyük yatırımlar yapılarak satın alınan programlara daha sık rastlıyoruz artık. Perakende sektöründeki birçok kurum insan kaynakları, pazarlama, satış ve yönetim alanında sahip oldukları dijital altyapılarını daha sağlıklı hale getirerek, çalışma süreçlerini buna göre organize etmeye başladılar. Sektördeki değişim gün artıyor ve artmaya da devam edecek. 

Ayrıca perakende sektöründe stoksuz satış olarak da ifade edilen ve son zamanların e-ticarette yükselen trendlerinden olan Dropshipping’e ilgi daha da artacak. Stok tutmak yerine, ürünlerin tedarikçinin deposundan müşteriye ulaşmasını sağlayan Dropshipping modelini kullanarak eticaret yapacak kişi ve marka sayısı artış gösterecek. Kelime ile aramanın daha da gelişmiş hali olan “görselle arama”, e-ticaretin yükselen trendlerinden biri olacak. Örneğin elinizde beğendiğiniz montun bir resmi varsa, dilediğiniz bir e-ticaret sitesine girerek, resmi bu e-ticaret sitesine yükselebileceksiniz. E-ticaret sitesi yüklediğiniz resme yakın tüm ürünleri ekranınızda size sunuyor olacak. 2020’ye doğru ise “ses” ile arama özelliği e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olarak karşımıza çıkacak. Sesli arama özelliğiyle istediğimiz ürünleri kolayca aratabileceğiz.

Sektör özelinde pazarlama da daha ayrıntılı hale gelecek. Anlık satın alma kararları, sorunları hemen çözmek için verilen kararlar, yeni şeyler denemek için verilen kararlar… Bunların yanı sıra her ay yeni bir gelişme, analiz, uygulama pazarlamayı ve dolayısıyla da sektörü dönüştürüyor. Artık alışveriş yapanlar her zamankinden daha farklı bir paradigmaya sahip. 

Perakende sektörü pazarlamacıları, içerik, promosyon teklifleri ve sosyal medyada hedefli reklamlar oluşturmanın yanı sıra gönderim bildirimleri, satın alma onayları ve durum güncellemeleri gibi anlık her ayrıntıyı da optimize edecek. Diğer yandan ise, pazarlama çalışanlarının %78’i özel içeriği pazarlamanın geleceği ve her daim parçası olarak görüyor. Her alanda olduğu üzere doğru ve kişiselleştirilmiş içerik, perakende sektörünün geleceğinde de önemli bir yere sahip olmayı sürdürecek. 

Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen perakende firmalarına neler tavsiye edersiniz? Bu konuda doğru bilinen yanlışlar neler?

En baştan başlamak gerekirse, perakende sektöründe tam bir dijital dönüşüm yaşanabilmesi için şirketlerin bu duruma hazırlıklı olmaları gerekiyor. Şirketler, dönüşümün getireceği değişimlere hazır olduklarını düşündükleri anda buna girişmeli ve üst yönetimin %100 desteğini almalıdır. Bu çok önemli bir nokta…  Dijital dönüşüm yalnızca teknolojik değişimlerin gerekliliğini ifade etmez. Her alanda yenilikçi davranabilme ve düşünebilme yeteneği de ister. Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen şirketler öncelikle teknolojik altyapılarını oluşturmalı ve belirlenen dijital stratejiler ile kararlılıkla ilerlemeliler. Eşzamanlı teknoloji takibi ile daha fazla verim alabilmek de mümkün. Geleceğin iş hayatına ayak uydurmanın temeli bu aslında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here