Sevgili Dostlar,

Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın gelişmelerini aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Not 1: 16 Kasım Salı günü Ankara’dayız. Harika bir kadroyla, CoZone’da, saat 19.00 – 21.00 arası E-Ticaret Sohbetleri adlı etkinliği düzenleyeceğiz. O bölgede olan dostlarımızı ve arkadaşlarını bekleriz. Kayıt için lütfen tıklayınız.

Not 2: Gene Ankara’da, 16 Kasım günü saat 09.00 -18.00 arası E-Ticarete Başlıyorum adlı eğitimde web sayfası yaptıracak, en iyi sayfayı yapana Ticimax e-ticaret altyapısını hediye edeceğiz. Kayıt için lütfen tıklayınız.

Haftanın Konuşulanları 

Bu haftanın en çok konuşulan konusu online eğitim konusunda öncü olan Udemy’nin Nasdaq Borsasında halka arz edilmesiydi. Malatya’nın küçük bir köyünde hayata gözlerini açıp sonrasında zekası ve çalışma azmi ile ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanan sonrasında da ABD’ye giden Eren Bali onlarca kez yatırımcılardan red cevabı almasına rağmen yılmıyor ve en sonunda bir yatırım almayı başarıp bugünlere geliyor.Bundan 7 sene önce Udemy Türkiye’den sorumlu yabancı birisi bana ortak bir arkadaş ile ulaşmış, bu pazarda neler yapacağını konuşmak için randevuleşmişti. Buluşacağımız gün İstanbul’da çok şiddetli bir kar yağışı olunca bu görüşmeyi ertelemiş, bir dahaki sefere demiştik. Geçmiş tecrübelerimden online eğitimin daha çok yolunun olduğunu düşünmüş, Udemy’nin sayfasına şöyle bir bakmış, sonrasında da yoğun iş temposu arasında unutmuş gitmiştim, ta ki 4 sene öncesine kadar…

4 sene önce bu zamanlarda Türkiye Ülke Müdürü sevgili Neslihan Ercan ile tanışmış, hem Udemy için güzel bir seminer düzenlemiş, hem de buradaki satış kanallarından birisi olmuştum. Neslihan’ın yaptığım sunumdan, paylaştığı rakamlardan ve firmanın ileriye yönelik planlarından çok etkilenmiş, eğitime meraklı olduğum için onlarca eğitim satın almış, Seth Godin gibi dünyanın en meşhur pazarlama gurularından online olarak 40 TL’ye eğitim almış, bu işin hem eğitmen hem de bizim gibi tüketiciler için inanılmaz fırsatlar barındırdığını düşünmüştüm. Eğitmen ilk başta emek veriyor, eğitimini koyuyor, güzel bir pazarlama stratejisi ile güzel satışlara ulaşırsa harika paralar kazanıyor, diğer taraftan bunu satın alanlar iki saatlik konferansı 1000$ olan ünlü birisini 40 TL karşılığında dinleyebiliyor, kısacası alana da satana da fayda sağlıyor.

Onlarca eğitim ve etkinlikte Udemy‘den bahsetmiş, herkesin iyi kötü markayı bildiğini görmüş ama sahibinin bir Türk olduğunu duyduklarında şaşırmış olduklarını hatırlıyorum. Halka arz sonrası çıkan onlarca haber ve yorum oldu, bunlara bakarken yurtdışında yaşayan bir Türk’ün başarısı söz konusu olduğunda her zaman sorulan o soru forumlarda döndü durdu; “Türkiye’de kalsaydı bu kadar başarılı olur muydu?” 

Konu online eğitimden açılmışken öne çıkan diğer firmalardan da bahsedelim hızlıca. Avusturya merkezli, eğitim alanında faaliyet gösteren, yakın zamanda unicorn (değerlemesi 1 milyar $ ve üstü) olmuş olan online eğitim platformu GoStudent‘da hızlı büyüme sonrası dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Yakın zamanda Türkiye’de de faaliyet göstermeye başlayan firma tüm ders konuları ve yaş seviyelerine uygun özel dersler yapıyor, hem öğretmenlerin para kazanmasına hem de öğrencilerin çok değerli kişilerden canlı ders almasına imkan tanıyor.

Bu arada 2016 yılından beri online İngilizce eğitim konusunda hizmet veren, zamanında Mekanist’i Zomato gibi büyük bir firmaya satan sektörün deneyimli kişilerinden birisi olan Ali Servet Eyüboğlu tarafından kurulan English Ninjas, 30’dan fazla ülkede online İngilizce eğitimi konusunda önemli bir marka olan Open English tarafından satın alındı.

Bu haberde altı çizilmesi gereken 3 kısım var, ilki dünya devleri için ülkemiz hala çok potansiyel, öyle ya da böyle inişler çıkışlar olsa da bu coğrafyadan çok güzel hikayeler çıkmaya devam edecek. İkincisi böyle büyük bir firmanın ülkemize giriş yaparken English Ninjas’ı tercih etmesinin sebebi; Türkiye gibi iş yapmanın, yabancı birisi için zor olduğu bir ülkede güvenilir ve işi bilen birisini bulmak önemli. Bu işi yapan bir firmanın olmasından ziyade işin başındaki kişiye bakarlar, incelerler, zaten zamanında Zomato gibi bir başarı hikayesi olan birisi varsa çok düşünmeden görüşmelere başlarlar. Üçüncüsü ise firmaların farklı bir ülkeye giriş yaparken sıfırdan başlamak yerine zaten belli yere gelmiş başka bir firmayı satın alarak daha hızlı ilerleme şansını elde etmesi, burada hem tecrübeden hem de firmanın datasından faydalanmak markanın daha hızlı ilerlemesini sağlıyor.

Bu firmalardan biraz daha farklı olan Vedubox’dan da bahsetmezsek olmaz tabi. Daha kimse Zoom’un Z’sini bilmezken Türkiye temsilciliğini alan, kurduğu altyapıya bunu monte edip Türkiye’de yüzlerce okula altyapı hizmeti sunan, en önde gelen markalara toplantı ve webinar imkanı sunan firma Ankara’da başlayan macerasını İngiltere ve ABD’ye taşıdı, yurtdışında da onlarca farklı sektörden markaya hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin ilk abonelik modeli ile çalışan Ready For Change ve gene ilk olma özellliğini taşıyan E-Ticaret Kadınlar Kulübü platformları için Vedubox’dan hizmet alıyorum ve çok memnunum. Teknoloji kısmı önemli ama çalışanların samimiyeti, yardım etmek için çabaları ve iyi niyetleri de benim için çok değerli, umarım bu topraklardan çıkan Vedubox çok çok büyür, harika yatırımlar alır ve bir süre sonra o da unicorn seviyesine gelir. O günleri gördüğümüzde bu yazıya bir link veririz artık.

Bundan 3.5 sene önce online eğitim konusundaki gelişmeleri görünce hem kendi eğitimlerimi hem de başka kişilerin eğitimlerini online satmak için Faydalı Eğitimler adlı sayfayı kurmuştum. Birbirinden değerli yüzlerce eğitmenin eğitimlerini pazarlayamaması ve bazılarının fatura kesememelerinden dolayı böyle bir platformun potansiyel olduğunu düşünmüş, eğitmenlerle toplantılar yapmış, birçok eğitimi de buradan satmıştık ama gereken zamanı ayıramadığımızdan dolayı hayal ettiğimiz noktaya getirememiştik. Site hala aktif, buradan da duyurmuş olalım, projesi olan varsa bekleriz.

Dijital dünyada en konuşulan konu ise ailesine daha fazla zaman ayırabilmek, girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için genç girişimcilere verdiği desteklere odaklanabilmek adına Yemeksepetindeki CEO’luk görevinden ayrılma kararı aldığını açıklayan Nevzat Aydın oldu. Dile kolay 21 sene, geceni gündüzüne katarak çalışıp firmanı büyüteceksin, Delivery Hero’ya satacaksın, firmanı taklit edenlerle uğraşacaksın, zaten işler tıkırındayken online market alışverişi yapmak için Yemeksepeti Banabi adlı firmayı kuracaksın, kolay değil. Son zamanlarda sendika ile ilgili haberler sonrası çok eleştirilen, futbol ile alakalı attığı tweetler sonrası tartışılan birisi olmuştu, bu anlamda kendisine zaman ayırmanın yanısıra yeni bir yüz marka içinde iyi olacaktır. Yeni CEO Mert Baki‘ye de başarılar dileyelim, umarım markayı daha ileriye taşır ve büyütür.

Dijitalde diğer konuşulan konu ise son zamanlarda kara para aklama iddialarıyla gündeme gelen Twitch’de, ‘didemss’ ismiyle yayın yapan Didem adlı kişi oldu.  Kist ameliyatı için bağış alan Twitch yayıncısı topladığı paralarla estetik yaptırdı. Göğüs estetiği diye bağış toplamak istesem insanlar tarafından ayıplanabilirdi diye kendini savunan kullanıcı hakkında şikayetçi olan olur mu ilerleyen günlerde göreceğiz.

E-Ticaret tarafında ise LC Waikiki gündeme geldi, firma Kasım ayında televizyon reklamı vermeyeceğini, buradaki bütçeyi ürünlerde daha fazla indirim yapmak için kullanacaklarını açıkladı. Geçen hafta yaptığımız E-Ticaret Sohbetlerinde yaptığımız söyleşide de Kasım ayının rekabet dolu olacağı konuşuldu. Bir yandan web sayfaları bir yandan pazaryerleri, umarım güzel indirimler sayesinde uzun zamandan beri alışveriş listesinde bekleyen ürünleri herkes alır, mutlu olur.

Zincir marketler tarafında da ışık hızıyla gelişen olaylar oldu, hatırlayacaksınız Rekabet Kurulu tarafından zincir marketlerle ilgili yürütülen soruşturma sonrasında 5 zincir market ve 1 tedarikçi firmaya çok büyük  idari para cezası verilmesine karar verildi. Yapılan açıklamalarda bu soruşturmanın 19 ay önce başlatıldığı, doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe dönük fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel kampanyalar ve indirimler gibi rekabete ilişkin hassas bilgilerin paylaşıldığı, fiyat indirimine giden veya pazar genelinde fiyatların arttığı dönemde henüz fiyat artışı yapmayan zincir marketlerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilerek söz konusu zincir marketlerin fiyatlarının tüketiciler aleyhine yükseltilmesinin sağlandığı gibi şok edici bir açıklama geldi. Bu arada ismi geçen markalardan bazıları hukuki yoldan itiraz edeceklerini ve bu suçlamaları kabul etmediklerini açıkladılar. Cezanın yüksek olmasının yansıra birde markanın itibarı var, bakalım bu dava nasıl sonuçlanacak.

Bu hafta magazin tarafında elle tutulur birşey yoktu ama bu videodaki magazinsel figürlerin ekonomi ile alakalı yaptıkları program iyi ki varsın Flash TV dedirtti. Sosyal medya fenomeni Bahar Candan, ‘Sisi’ lakabıyla tanınan Seyhan Soylu ve Nihat Doğan‘ın yer aldığı ve ekonomi gündeminin konuşulduğu program sosyal medyada gündem oldu.

Cadılar bayramı ise artık ülkemizde de kutlanan bir gün haline geldi. Çocukları anlayabiliyorum, kapı kapı dolaşıp şeker toplamaları, kostümler giymeleri, çokta hoşuma gidiyor ama onlara eşlik edip farklı kostümlerle eşlik eden ebeveynleri görünce biraz gülümsüyorum, sanki bazı şeyleri yaşında yaşamak gerekiyor, ilginç kostümlerle eşlik etmeye gerek yok, çocuk giysin yeter diyorum.

Bitirmeden, çarşamba akşamı saat 20.00’de son dönemlerin en popüler satış yeri ETSY hakkında harika bir webinarımız olacak, ilginizi çekerse buradan kaydınızı yapın lütfen. Devamında, saat 21.00 – 22.00 arasında ise E-Ticaret Kadınlar Kulübünde yer alan kadınlarla sohbet edeceğimiz harika bir programla karşınızda olacağız, hepinizi bekleriz.

Keyif veren, içimizi ısıtan gelişmelerle karşılaşmak dileğiyle…

Türkiye’deki Gelişmeler
1) Temiz Twitch TBMM gündeminde.
2) Sağlık: Fahrettin Koca: 12 yaş altı çocuklara aşı yapılması şu an gündemimizde yok.
3) Ekonomi: Elektrik ve doğalgaz zamlarında Türkiye açık ara Avrupa birincisi oldu.
4) Spor: Yüzücü Viktoria Zeynep Güneş altın madalya kazandı.
5) Sağlık Bakanlığı, aşıya teşvik için YouTuberlar ile bir araya geldi.
6) Türkiye’nin aşılama oranı düşüyor: Toplum bağışıklığı sağlanamadı, sadece iki doz Sinovac aşısı olanlar artık aşısız sayılıyor.
7) Ekonomi: ENAG: Enflasyon ekimde yüzde 49,87’ye yükseldi | TÜİK’e göre enflasyon yüzde 19,89.
8) Toplum: Döviz büroları 81 ilde kepenk indirdi.
Dünyadaki Gelişmeler
1) G20: G20’de onaylandı: Küresel şirketlere en az yüzde 15 oranında vergi.
2) BM: BM Genel Sekreteri’nden iklim zirvesinde liderlere “kendi mezarımızı kazıyoruz” uyarısı.
3) Kamboçya: Kamboçya’da 5 yaşındaki çocuklara Kovid-19 aşısı yapılmaya başlandı.
4) CAT: Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 6 ülke, iklim krizine karşı “kritik derecede yetersiz“.
5) Çin: Çin’in “şaşırtıcı” derecede hızlı askeri atılımı ABD’yi alarma geçirdi.
6) FED: FED politika faizini değiştirmedi: Yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.
7) İngiltere: İngiltere’de kütüphaneden ödünç alınan atlas 50 yıl sonra iade edildi.
8) ABD: ABD, İsrail merkezli iki teknoloji firmasını kara listeye aldı.
9) Hollanda: Hollanda’da Kovid-19’a karşı maske ve mesafe kuralı geri getirildi.
10) ABD: ABD’de 100’den fazla çalışanlı işletmeler için aşı zorunluluğunda son tarih 4 Ocak.
Dijital Dünyadaki Gelişmeler

 

TÜRKİYE

1) E-ticaret sektöründe yeni dönem başlıyor. 2022 Cumhurbaşkanlığı Programı, e-ticaret sektörü için bazı yeni kararlar getirdi. Bu kararlar, tüketicinin daha iyi bir şekilde korunmasını ve e-ticaret deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Öte yandan; Türkiye’nin e-ticarette diğer ülkelerdeki pazar payını artırması da hedefleniyor.

2) Global Girişimcilik Haftası, 8-14 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Global Girişimcilik Haftası (GGH) için geri sayım başladı. “Tam zamanı” sloganıyla bu yıl Türkiye’de 14’üncüsü kutlanacak GGH 2021, 8-14 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. GEN Türkiye ve Habitat Derneği’nin genel koordinasyonunda 300’den fazla paydaşı bir araya getiren GGH 2021’de düzenlenecek yüzlerce etkinliği binlerce kişi izleyecek.

3) Türkiye’nin ilk plazma üretim tesisi açılıyor. Yurt dışına önemli miktarlarda para ödediğimiz ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kan ürünlerinin geliştirileceği plazma üretim tesisi, ilk defa Türkiye’de de hizmete açılıyor.

4) 14 yıldır kapsamlı ve büyük sektörel buluşmaları sağlayan IDC Türkiye, bu yılki Bulut ve Veri Merkezi Zirvesi etkinliğini 18 Kasım’da gerçekleştirecek. Etkinliğe 1000’den fazla üst düzey yönetici katılacak.

5) ViewSonic ve Hustle Fund, her girişime 16 bin’er dolar ödül verilecek yarışma için Türk girişimcileri bekliyor. ViewSonic ve Hustle Fund, girişimcilerin gelişme ve büyüme süreçlerinde yaşadıkları sıkıntıları aşmalarına yardımcı olacak kaynağı Acceleration for All 2022 ile sağlıyor. Yarışmaya katılacak girişimler ve start up’ların projeleri 5 kategoride değerlendirilecek ve en iyiler 10 bin dolar tutarında yatırımın yanı sıra 6.000 $ değerindeki ViewSonic ürünlerine de sahip olacak.

6) Ödeal’dan girişimlere özel 200 milyon TL’lik fon: Ödeal Capital. 7 yıl önce bir start-up olarak kurulan ve şu anda alanının lideri haline gelen Ödeal, ‘start-up’lara sunduğu desteği kurumsal hale getirmek ana amacıyla, Ödeal Capital isminde, girişimcilere özel bir fon kurdu.

7) Fazla Gıda’nın kurucu ortağı Olcay Silahlı, uluslararası 2021 Meaningful Business 100 listesine seçildi. 2030’a kadar gıda israfı kaynaklı karbon salınımını yarıya indirme misyonuyla yola çıkan Fazla Gıda’nın kurucu ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, uluslararası 2021 Meaningful Business 100 listesine seçildi

YURTDIŞI

1) Soul Machines adlı bir teknoloji şirketi, dijital beyinlere sahip dijital insanlar üretmeyi başardı. Şirketin CEO’su Greg Cross, şu anda sahada çalışmaya başlayan dijital insanların hızla artacağını ve pek çok sektörde var olması gerektiğini vurguladı.

2) Kovid-19 salgını başta blokzincir ve NFT’ler olmak üzere neredeyse tüm çevrim içi hizmetlere yönelik talebi artırırken, teknolojiden para kazanmanın yeni yollarını arayan büyük şirketler “metaverse” ile “fiziksel dünyayı” ele geçirmeye hazırlanıyor.

3) Facebook ilk saatini 2022’de piyasaya sürmeyi planladığını duyurmuştu ancak çıkış tarihine dair net bir tarih verilmedi. Facebook’un üreteceği tahmin edilen akıllı saatine dair ilk görüntü sızdırıldı. Sızdırılan görüntü, akıllı saatin tasarımı hakkında birçok ipucu veriyor.

4) Yaklaşık 300 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı konumunda bulunan Elon Musk, ‘servetinin %2’siyle dünyadaki açlık biter’ tartışmasına sert bir yanıt verdi. Musk, hesabın herkese açık bir şekilde yapılıp paranın nereye gideceğinin açıklanması durumunda Tesla hisselerini satıp bu işe girişeceğini açıkladı.

5) Apple’ın gizlilik uygulamalarında yaptığı değişiklikler, Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya şirketlerinin yaklaşık 9.85 milyar dolar kaybetmesine neden oldu.

6) Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, iPhone 13’ün iPhone 12’den ayırt edilemez olduğunu belirterek, şirketin son modeli iPhone 13’ten etkilenmediğini ifade etti.

7) Netflix Games, oyun dünyasına resmi girişi yaptı: Netflix, oyun sekmesini tüm kullanıcılara açıyor. İki farklı Stranger Things oyununu öncelikli olarak Polonya’daki kullanıcılara sunan şirket, şimdi oyun sekmesini tüm dünyadaki kullanıcılara açıyor.

8) Warner Bros, The Matrix serisinden ilham alan NFT serisi yayınlayacak. Warner Bros, bu ay içinde The Matrix serisinin yeni filmi olan “The Matrix: Resurrections” filminin tanıtımı için NFT’ler yayınlayacak.

9) Zoom, ücretsiz kullanıcılar için reklam gösterimini test ediyor. 40 dakikaya kadar ücretsiz grup toplantıları düzenlenmesine olanak tanıyan Zoom, “Basic” kullanıcıları için reklam gösterimi özelliğini test etmeye başlayacağını duyurdu.

10) Facebook’un ardından bir Metaverse hamlesi de Microsoft’tan geliyor. Geçtiğimiz günlerde gündemde çokça konuşulan konulardan biri Facebook’un isim değişikliğine gitmesi ve metaverse hamlesi olmuştu. Facebook’un ardından bir başka dev isim Microsoft’tan da “metaverse” açıklaması geldi.

Yatırım ve Satın Alma Haberleri 

1) Sürdürülebilir gıda üretimi ve güvencesine yönelik çözümler üretmek amacıyla Emre Tunalı, Caner Çalık ve Sinan Öz tarafından 2018 yılında kurulan Agrovisio girişimi yeni yatırım turunu 2 milyon euro değerleme üzerinden tamamladı.

2) Wisconsin merkezli jeneratör üreticisi Generac, akıllı ev termostatı üreticisi Ecobee’yi 770 milyon dolar karşılığında satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

3) FlickPlay hem sosyal bir oyun hem de eserlerin muhafaza edildiği dijital cüzdan olarak konumlanıyor. Kaliforniya merkezli şirket, tohum yatırımında 5 milyon dolar yatırım aldı.

4) Bulutta yerel bir uygulama izleme ve hata giderme platformu olan Lumigo, yaptığı açıklamada A Serisi finansman turunda 29 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

5) Koç Üniversitesi mezunları tarafından, kâr amacı gütmeyen bir dernek olarak 17 kurucu üye ve güçlü danışma kurulu tarafından kurulan melek yatırım ağı Q Angels, farklı sektörlerde tecrübe sahibi olan mezun yatırımcıları ile yenilikçi teknoloji girişimlerini bir araya getirerek, girişimlerin büyümesine katkı sağlamayı hedefliyor.

6) 2019 yılında kurulan OppZone tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, tohum öncesi yatırım turunda 4 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı.

7) Sağlık hizmetinde manuel iş akışlarını otomatikleştirerek klinisyen başına yılda 700 saatten fazla idari çalışmayı ortadan kaldıran Notable, 100 milyon dolar yatırım aldı.

Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyasındaki Gelişmeler

 

TÜRKİYE

1) Borusan Müzik Evi uzun bir aradan sonra yeniden izleyicileriyle buluşuyor. Borusan Müzik Evi’nde kasım ve aralık aylarında sahne alacak sanatçı ve topluluklar açıklandı.

2) İstanbul Devlet Opera ve Balesi, besteci Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenen ilk Türkçe oratoryo olan “Yunus Emre Oratoryosu”nu, 5 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunacak.

3) Ankara Fransız Kültür Merkezi, 20 Ekim 1921’de TBMM Hükumeti ile Fransa arasında imzalanan Ankara Antlaşması’nın 100’üncü yılı nedeniyle ‘Ankara Anlaşması’ sergisini açtı.

4) Müjdat Gezen belgeselinin galası İzmir’de yapıldı: Gökmen Ulu’nun imzasını taşıyan “Müjdat Gezen Belgeseli”nin İzmir prömiyeri yapıldı. Etkinlik, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

5) Astronotların yemek menüleri ve özel tasarlanmış giysileri, Türkiye’de görücüye çıkacak NASA Space Adventure Sergisi‘nde görülebilecek.

6) Sümela Manastırı 4’üncü kez ziyarete kapatıldı. Manastırın 31 Ocak 2022’de yeniden açılması planlanıyor.

YURTDIŞI

1) Matthew Perry, bir otobiyografi yayınlayacak. Perry, kitapta Friends dizisinin perde arkasında neler yaşandığına ve uzun bir süre tedavi gördüğü bağımlıkla ilgili sorununa odaklanacak.

2) Amy Winehouse’un eşyaları açık artırmaya çıkarılacak. Açık artırma öncesi düzenlenen sergide, sanatçının ölümünden bir ay önce Belgrad’da verdiği son konserinde giydiği kıyafet de yer alıyor.

3) Google’ın Sahne 2.0 projesi hayata geçirildi. Salgın döneminde kültür sanat kurumlarıyla sahne emekçilerinin teknolojik araçlarla çağı yakalamalarının ve dijital yetenekler kazanmalarının gerekliliğinin ortaya çıkması üzerine, Google, sahne sanatçılarının izleyicilerine alternatif yollarla ulaşabilmeleri için yeni projeye destek sağladı.

4) Dünya müziğinin ünlü isimlerinden Hindi Zahra, bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında, 11 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sahne alacak.

5) Fransız ressam Claude Monet’nin, ‘Coin du bassin aux nympheas’ isimli eserinin yaklaşık 25 yıl sonra açık artırmaya çıkacağı belirtildi.

6) İngiliz film yönetmeni, senarist ve yapımcı Christopher Nolan yeni filmi Oppenheimer’ın’da Hollywood yıldızları Robert Downey Jr ve Matt Damon‘ı bir araya getirecek.

Magazin, Sağlık, Spor ve Sinema Dünyasındaki Gelişmeler
  • Güncel haberlere bugünkü Sadece 5 Dakika bülteninden ulaşabilirsiniz.
Kitap Önerisi 
  • Zaman maliyetinden kurtulmak için bazı konularda deneyim sahibi kişileri dinlemek veya onların hikayelerini okumak benim için çok faydalı oluyor, eminim sizler de bu anlamda bu tip şeylerden çokça besleniyorsunuzdur. İlker Köksal’ın yazdığı Founder’s FAQ – Girişimcinin En Sık Sorduğu Sorular adlı kitapta bu anlamda girişimcilere ışık tutuyor, bakmanızı öneririm.
Yogh Artık Dedirten Olaylar  
  • Karaköy’de bir mekanda oturan Brezilya uyruklu kadın, Rihanna’ya olan benzerliğiyle ilgi odağı oldu. Karaköy’de arkadaş grubu ile yemek yiyip eğlenen Brezilyalı kadın, bir anda kendisini Barbadoslu yıldız Rihanna sanan vatandaşların arasında kaldı. Basın mensuplarının da işin içine girmesiyle iyice havaya giren esmer güzel, kim olduğunu soranlara, “I’m Rihanna” (ben Rihanna) şeklinde yanıt verdi.
Haftanın Web Sayfası   
  • Hangi ülkenin vatandaşı pasaportu ile nereye girebilir biliyor muydunuz? Passport Index sitesi ile vize almanız gereken ülkeleri, vizesiz nerelere gidebileceğinizi görebiliyorsunuz, farklı ülkelerin de kime izin verip vermediğinizi görebileceğiniz güzel bir site.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here