Sevgili Dostlar,

Senelerdir hep yakın çevremiz ve ailemiz okulda iyi öğrenci ol, notlarını yüksek tut, üniversite yıllarında iş hayatında neler olup bittiğini yakından takip et, sonrasında başarılı olmaman için önünde engel olmaz derlerdi. Bunların dışında birçok şey daha söylendi elbet ama genelde söylenen 10 şey varsa ilk şeyler bunlardı.

İş hayatına atıldığımızda bunların doğru olduğunu gördük ama hepsinden çok daha önemli bir şeyin varlığına şahit olduk. Güzel bir arkadaş çevresi edinme, farklı sektörlerden insanlar tanıma, sağlam dostluklar kurma, kısacası networking yapmanın önemi çok daha değerli oldu.

Aynı üniversite veya liseden mezun olduğunuz, bu tembellikle iş hayatında bir şey yapamaz dediğiniz arkadaşlarınız illa ki olmuştur, doğal olarak benim de böyle birçok arkadaşım oldu. 20 sene sonra o arkadaşlarıma baktığımda bazılarının ne iş yaptıklarını bile bilmiyorum, ama bazıları da var ki, hepimizi fersah fersah katladı, gerek iş dünyasında gerek sosyal hayatlarında çok başarılı oldular.

Peki sırları neydi? Şans mı? Kısmet mi? Sonradan ne oldu da hayat onları başka yerlere taşıdı? Aslında şansı da kısmeti de onlar kendileri yarattılar, doğru zamanda doğru yerde doğru insanlarla beraber olup kendilerini iyi ifade ettiler ve başarılı oldular. Tabi ki çalıştılar çabaladılar, disiplinli oldular, bunlarsız olmuyor elbet ama benden daha fazla çalışmamasına rağmen çok daha iyi konumlara geldiler, demek ki bir şeyi benden daha iyi ve doğru yaptılar, işte ben buna Networking diyorum.

Sakın ha yanlış anlaşılmasın, neden bir arkadaşım benden daha iyi oldu da ben öyle olmadım da gibisinden bir derdim yok, olamaz da, ama zaman zaman böyle beyin jimnastiği yapmanın faydalı olduğuna inanırım, bu anlamda sizlerle basit bir gözlemimi paylaşmak istedim. Sizde kendinizi ve etrafınızdaki arkadaşlarınızı aynı şekilde düşünün, bir yere girdiğinde güzel enerjisiyle insanları kendine çeken, ağzı güzel laf yapan, doğru konuşmasını bilen ve kendine güvenen arkadaşlarınız nereden nereye geldiler eminim hak vereceksiniz.

Peki doğru networking nasıl yapılır, kiminle nasıl konuşulur, kendimizi nasıl konumlandırmalıyız, birisiyle konuşurken kime ne anlatmalıyız, işimizle alakalı söylememiz gereken 3 anahtar cümle nedir, karşı tarafta nasıl bir algı bırakmalıyız gibi onlarca sorunun cevabını bu hafta “Ayın Konusu” adlı buluşmada üyelerimizle arayacağız. Networking denince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Erdal Uzunoğlu’nu konuk edeceğimiz perşembe akşamı bol bol soru soracak, ay başında üyelerimiz ile paylaştığımız networking dosyasına notlarımızı alacağız. Ayrıca ayın 15’ine kadar platforma üye olan herkese Ertuğrul Belen’in yazdığı, bugüne kadar 20’den fazla baskısı çıkmış, Networking adlı kitabı göndereceğiz. Kasım ayında bu konuyu A’dan Z’ye tartışacak, konuyla alakalı kendimizi nasıl geliştirmemiz konusunda fikir sahibi olacağız.

“İyi ki bu komüniteye üye oldum, çok fayda sağlıyorum” diyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor, gelin sizde kendinize bir güzellik yapın ve platforma üye olun. Emin olun buradaki sıcaklığı, sohbetleri ve arkadaşlığı çok ama çok sevecek, kişisel gelişiminize çok katkıda bulunacaksınız.

Sizde Türkiye’de bir ilk olan bu platformun üyesi olmak isterseniz lütfen bu linke tıklayın, aramıza katılın.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here