Aslında müşterileriniz sadece e-ticaret sitenizden satın alma gerçekleştiren kişiler değiller, onlar aynı zamanda size içerik üreten bireyler ve sitenize bu içerikler sayesinde organik trafik sağlıyorlar. Ve sizler bu verimli içeriği, farklı pazarlama kanallarında kullanarak kolaylıkla avantaja dönüştürebilirsiniz.

Aslında sadece daha fazla yorum toplamak için müşterilerinizden talepte bulunmanız bile sitenizin hem trafiğini hem de bu ziyaretlerin geri dönüşüm oranını arttıracak bir yöntem olmak için yeterli.

Bunun ötesinde bir de bu yorumları pazarlama kanallarında kullanarak geri dönüşüm oranını da kolaylıkla arttırabilirsiniz. Tabi yorum toplamaktan biraz daha fazla uğraş gerektirecek bir yöntem olacak. Ama kısa süreliğine de olsa deneyip, sizin için ne kadar verimli olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. 

Bahsettiğim yorum toplamak ve bu yorumları kullanarak geri dönüşüm oranını arttırabilmek için 3 adım izlemelisiniz;

  • Yorum toplamak için müşterilerinize ulaşın;

Bunun en güzel örneklerini Booking.com gibi seyahat sitelerinde görebilirsiniz. Tamamen yorumlar ve puanlama üzerinden, tercihe dayalı satın almaların gerçekleştirilen bu sitelerde, konaklamanın tamamlanmasından birkaç gün sonra kalınan otel ile ilgili yorum yazılmasını talep eden bir e-posta gönderilir.

Sizler de kendi müşterilerinize, ürünleri ellerine ulaştıktan birkaç gün sonra kendilerinden bu ürün için yorum yazmalarını isteyen bir e-posta gönderin.  Bu sayede edineceğiniz yorumlarla hem birçok verimli geri bildirim almış olursunuz, hem de daha fazla kullanıcı yorumu sayesinde bu ürün sayfasını ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin geri dönüşüm oranını arttırmış olursunuz.

Yorum içeren sayfaların geri dönüşüm oranı daha yüksek olduğu için, bu e-postanın size katkısı sadece içerik sağlamaktan daha fazla olacaktır. Yapılan araştırmalarda, yorumların markayı daha güvenilir kıldığı, aynı zamanda yorumların çoğunluğunun pozitif yorumlar olduğu gözlemlenmiştir.

  • Kime yorum göndereceğinizi belirleyin;

Bu yorumları, sitede ürün sayfası ziyaret edilene kadar herhangi bir potansiyel müşteri tarafından bulunmaya terk etmeyin. Onları, potansiyel müşterilerinizin karar verme sürecine yardımcı olmak için kullanın.

Bu gönderimleri yapmadan önce kime göndereceğinizin kararını vermeniz gerekir. Her bir ürün için e-postalara yorum eklemek zahmetli bir süreç olacağı için, bunu kategori bazlı yapabilirsiniz.

Örneğin ev eşyası satan bir siteniz varsa, son 1 haftada 3 kere elektrikli süpürge kategorisini ziyaret etmiş ama satın alma gerçekleştirmemiş olan ziyaretçilere hem baktıkları ürünleri hem bu ürünler için yazılmış olan yorumları e-posta ile gönderebilirsiniz. 

  • Yorumlar ve kişiselleştirilmiş ürünler e-posta gönderin;

E-postaların içerisinde ilgilenilmiş olan kategorideki ürünlerin yanısıra müşterileriniz tarafından yazılan yorumları eklemek bir yandan geri dönüşüm oranınızı arttırırken, bir yandan da up-sell imkanı sağlıyor size. Çünkü elektrik süpürgesi ile ilgilenen müşterilerinize, sürekli olarak baktığı elektrikli süpürgenin yanı sıra, biraz daha yüksek fiyata sahip benzer ürünleri ve bu ürünlerin kullanıcıları tarafından yazılmış yorumlarını sunabilirsiniz.

E-postanızın içerisinde sadece “ilgilendiğiniz ürünlerin yorumlarına bakmadan almayın!” gibi ilgi çekici bir başlıkla farklı yorumları içeren bir gif banner da ekleyebilirsiniz. Bu, uygulaması belki daha kolay bir yöntem olur sizin için.

“Her şey otomatize edilirken ben niçin teker teker yorumlar seçip e-posta kampanyaları hazırlayayım” diyebilirsiniz. Ama unutmayın ki yorumlar geri dönüşüm oranınızı arttıran önemli etkenlerden biridir ve sizin sahip olduğunuz bu gücü kullanmamanız için hiçbir neden yok. Sadece kampanyanızı ve alıcı kaynağınızı içeren segmentinizi hazırlamanız, bu e-posta önerisini gerçekleştirmeniz için yeterli.

Tabi yukarıdaki adımlardan sadece ilkini bile gerçekleştirip müşterilerinizden yorumlarını rica etmeniz, size büyük kazançlar sağlayacaktır.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here