Mevcut ve potansiyel müşterilerimizin gerçekten ne kadar “mevcut”, ne kadar “potansiyel” olduklarını takip etmeden, onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini kestirmek oldukça güçtür. Müşterilerimizi tanımadan, pazarlama kanallardan yaptığınız tüm faaliyetlerin analizlerini yapmadan sağlıklı bir pazarlama stratejisi belirlemeniz giderek zorlaşır. 

Örneğin, son kampanyanızdan iyi bir geri dönüşüm oranı yakaladınız. Yapılan satışların hangi müşteri grubu tarafından yapıldığını ayırt edemiyorsanız, bir sonraki kampanyanızı nasıl şekillendireceğinize karar vermeniz engin bir denizde elinizde en basitinden bir oltayla balık yakalamaya çalışmanıza benzeyecektir. İyi bir balıkçının denizdeki balıkları tanıması, ne zaman ve ne şekilde avlanması gerektiğini bilmesi gerektiği gibi, pazarlamacıların da müşteri verilerini ölçebilmesi gerekir. Ne zaman alışveriş yapılıyor, ne sıklıkta ve ne kadarlık alışveriş yapılıyor? Bu soruların cevaplarını analiz edebiliyorsanız, pazarlama stratejilerinizi sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz. 

Emarsys Smart Insight ürünü ile, diğer analiz araçları gibi, müşteri verileri üzerinden ve gelişmiş analiz ve müşteri yaşam döngüsü segmentleri oluşturabilirsiniz. Potansiyel ve mevcut müşterilerinizi gruplara ayırdıktan sonra onlara özel kampanyalar gönderebilirsiniz. Ancak, aylık gelirlerinizi daha da arttırmak için biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir mi? Örneğin, ilk kez satın alma yapan müşterilerinizin en çok hangi kategoriden alışveriş yaptıklarını, ortalama ne kadarlık alışveriş yaptıklarını bilmeniz, potansiyel müşterilerinize yönelik yapacağınız kampanyalarda size oldukça kolaylık sağlamaz mı? Peki, gelirinizin yüzde kaçının hangi müşteri grubundan (ilk müşteri, aktif müşteri, kaybedilmekte olan müşteri) geldiğini görmek istemez misiniz? Bir adım daha ilerisini düşünürsek, örneğin aktif olarak satın alma yapan bir müşterinizin, aynı dönemde tahmini ekstra yapabileceği satın alma potansiyelini görebiliyor olmanız, gelirlerinizi daha öngörülebilir hale getirmez mi?

Tam da bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Emarsys Smart Insight ürününe yakın zamanda eklenen Smart Metrics ile, pazarlama kampanyalarınızın hangi müşteri grubunuzda nasıl etkileri olduğunu görebilir, mevcut ve öngörülebilir satın alma tutarlarını kolaylıkla ölçebilirsiniz. 

Evet 2015’te de içerik önemli, mobil önemli, bir de big data var ki sormayın gitsin. Ancak her şeyden önce, pazarlama bütçenizi olabildiğince bilinçli kullanabilmeniz için müşteri verilerinizi analiz etmenize ihtiyacınız var. Müşterilerinizin önüne indirim kuponları ve türlü fırsatlar yığmadan önce, neyi yanlış neyi doğru yaptığınızı görebiliyor olmalısınız.  Ölçülebilir ve görülebilir başarı, en keyifli başarı değil midir?

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here