Sevgili Dostlar,

Geçen hafta en çok duyduğum 3 kelime ile bültene başlayalım. Efsane, Şahane, Muhteşem. Peki siz bu indirim furyasında ertelediğiniz alışverişleri yaptınız mı? 3 saniyelik anketimize katılın haftaya duyuralım, bakalım kim almış kim almamış.

Geçen hafta Maradona’nın ölüm haberi ile sarsıldık ama hayat ne ilginç, belki geçen sene olsa ülkemizde günlerce konuşulacak olay sadece 1-2 gün konuşuldu konuşulmadı, malum Covidli günler, herkesin gözü kulağı rakamlarda, aşıyla alakalı haberlerde, ya da işi gücü ne yapacağıyla. Maradona denince benim aklıma 1986 yılında Dünya Kupası maçında İngiltere’ye eliyle attığı gol ve kendisine sorulduğunda “Tanrı’nın eliydi” cevabı gelir. İngiltere’yle yapılan Falkland savaşından tam 4 yıl sonra bu karşılaşmada İngiltere ile karşı karşıya gelen Arjantinli, golün sembolik bir intikam olduğunu da dile getirmişti. Bu arada aynı maçta attığı ikinci gol dünya tarihinde gelmiş geçmiş en iyi gollerden birisi olarak tarihteki yerini alsa da ilki kadar çok konuşulmadı.

Maradona denince akla iki isim gelir; birisi futbolda kırılmadık rekor bırakmamasına rağmen Arjantin’e bir Dünya Kupası kazandıramadığı için ulusal maçlarda hep eleştirilen Messi, diğeri ise Brezilya’da futbol endüstrisinin gelişmesine sebep olan gelmiş geçmiş en büyük futbolculardan birisi olan Pele. Senelerdir hep olan bir tartışmadır, Pele mi Maradona mı diye sorulur, bizzat uluslararası bir toplantıda Arjantinli ve Brezilyalı arkadaşların ciddi ciddi tartıştıklarına şahit olmuştum. Yeni kuşak pek Pele’yi bilmez ama bir gün denk geldiğim belgeselde o dönemin şartlarında attığı golleri görünce büyülenmiştim ve açık ara Pele demiştim ama sanırım Maradona’yı Maradona yapan sadece futbol değildi, abartılı yaşamı, farklı söylemleri, renkli hayatı onu başka bir platforma taşıyordu. Sizlere de soralım, sizce Hangisi

Bu arada ülkemizde ünlülerin cenaze törenlerinde, depremde yıkılmış binaların önünde veya köprüden intihar eden birisi ile selfie çeken kişileri gördüğümüzde gözlerimize inanamamıştık. Maradona’nın ölümü gösterdi ki bu tip normal olmayan olaylar farklı ülkelerde de oluyormuş. Cenaze görevlilerinin tabutun başında ölü olarak yatan Maradona ile resim çekip zafer işareti yaptıkları resim basına sızınca ülke karıştı, bu kişiler hakkında dava açıldı, hatta birisi feci şekilde dövüldü. Manyak her yerde manyak, dil din ırk farketmiyor işte.

Biliyorsunuz Ankara Anlaşması sayesinde İngiltere’ye giden ve yerleşen onbinlerce Türk var, Aralık sonunda anlaşmanın geçerliliğin bitmesinden dolayı bu dönemde çok başvurunun olduğu söyleniyor, bu arada bende zaman zaman görüştüğüm ama uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan en az 6-7 arkadaşımın da yakın zamanda burada gittiğini öğrendim. Gitmek mi zor kalmak mı? Bilmediğin bir ülkeye gidiyorsanız, oraya alışmak, etrafı öğrenmek, ailenize konforlu bir yaşam sunmak ve işi gücü oturtmak doğal olarak zaman alıyor. Covid’in bu kadar yaygın olduğu, sağlık sisteminin çok iyi olmadığı, kurallarını çok bilmediğin, buradaki gibi acil durumda arayacak eşinin dostunun olmadığı bir ülkeye gitmek için ne kadar doğru bir zaman bilemiyorum, sisteme alışırken bir yandan da Covid’e karşı korunmak kulağa oldukça stresli geliyor, umarım giden dostlar çok mutlu olurlar.

İşe güce dönersek, artık her Pazartesi akşamı Trendyol Kobi Sohbetleri adlı programla karşınızda olacağım. Bu hafta pazaryerinde satıcı olmak hakkında sohbet edeceğimiz programa katılmak için kanalıma abone olup programa hatırlatma koymanız yeterli. Sizinde ürünleriniz varsa ve Trendyol’da satıcı olmak isterseniz bu linkten başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu arada Hello adında tamamen İngilizce olacak yeni bir programa başlıyoruz. Yabancılarla yapacağımız bu programda iş dünyasına ilişkin konuları konuşacağız ve sizlerden gelen soruları paylaşacağız, bu haftaki konumuz “Personal Branding“.

Aşağıda geçen haftanın etkinlik videoları, haftanın önerileri, haftanın anketleri, diğer bültenlere üyelikler ve daha bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
————————————————————
https://mailchi.mp/302e9d7156d1/sadece5dakika-1803802

Bu Haftanın Etkinlikleri
————————————————————
Trendyol Kobi Sohbetleri: https://youtu.be/ByCDkqJ35gI

Hello: https://youtu.be/6fijF8txtQ0

Evet/Hayır
————————————————————
https://forms.gle/dNfB4JL2HnJLwtkcA

Hangisi
————————————————————
https://forms.gle/hkaeoZUKwsveuLhL6

Geçen Haftanın Etkinlikleri
————————————————————

Haftanın Şarkısı

https://youtu.be/pIgZ7gMze7A

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here