Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Birkaç yıl önce Safköy ‘ü kurana kadar kurumsal dünya içinde çalışan bir üst düzey yöneticiydim. Girişimciliği Safköy ile tanıdım. Elbette öğrenme süreci yoğun ve heyecanlı geçti, biraz da zorlandım. Bir işletmeyi yönetmenin dinamikleri çok farklı. Bu konuda deneyimli ve başarılı girişimcilerden, başta babam olmak üzere, mentorluk aldım.

15 yıllık insan kaynakları kariyerim var. Bunun 10 yıla yakını üst düzey yöneticilik ve bazı şirketlerde icra kurulu üyeliği sorumlulukları ile geçti. Safköy kurucu ortaklığının yanında; yönetim ve insan kaynakları danışmanlığı, eğitmenlik ve profesyonel koçluk çalışmalarım halen devam ediyor. Bu alan benim uzmanlığım ve konfor alanım. Ben de bilgi birikimimi paylaşmak ve sektöre faydalı olmak istiyorum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Herşey oğlumla başladı. Hamile kaldığımda çevremden birçok insan öğütler vermeye başladı. Onu ye bunu yeme, onu kullan bunu kullanma. Asıl konunun ihtiyaç boyutunda bana dokunduğu yer oğlumun doğumu ve 6 aylık olmasından sonra başladı. Anne olanlar anlar bebeklerin katı gıdaya geçme süreçleri birçok açıdan bir zorluktur. Ne yedirilmeli ne kadar yedirilmeli gibi birçok sorunun yanında yediklerinin ne kadar doğal olduğu gündeme geldi.  İnsan bir süre sonra paranoyaklaşıyor ve konu evlat olunca her şeyin en iyisi olsun istiyorsun. Organik bir şeyler bulmaya çalıştım ama alışveriş için harcanan zaman ve maliyetler yüksek olunca sıkıntı başka bir boyut aldı işin içine ekonomi ve ürün güvenilirliği de girdi. İşte bütün bu süreçteki mücadelem “benim gibi başka anneler de bu sıkıntıyı çekiyordur neden onların hayatını kolaylaştırmayayım” sorusuyla www.safkoy.com un ilk temelleri atıldı. Tabii muhteşem bir ortak bulduğunuzda işiniz daha da kolaylaşıyor.

Safköy’ün bugün geldiği nokta sadece annelerin değil, doğal hayatı bir tuşla yaşamak isteyen birçok kişinin; sağlıklı gıda, doğal kozmetik, doğal temizlik ürünleri, organik tekstil gibi 5000’e yakın ürün gamı ile ihtiyaçlarını gideriyor. Ürünler sertifikalı, güvenilir ve neredeyse hepsi benim tarafımdan denemiş ürünler. Dolayısıyla ve tahmin edeceğiniz üzere ilk ve en çok ürün alan müşterisiyim. Bulaşık makinesi deterjanından tutunda deterjan atıklarını çamaşırlarından uzaklaştıran yumuşatıcısına, anti alerjik ürünlerinden kozmetiğine ve hergün mutfağımda pişen yemeğine kadar çoğu şey Safköy ürünlerinden oluşuyor. Kullandığım nevresimleri, oğlumun havlularını, zıbınlarını, çoraplarını da unutmamak lazım. Bir diğer nokta erkeklerinde çok tercih ettiği bir marka. Türk erkeğinin bu kadar sağlıklı bakıma düşkünlüğü beni şaşırttı diyebilirim. Bilinç seviyesi ve tercihler beklediğimin çok üzerinde diye bir itirafta bulunmak isterim. Bu günlerde uğraştığımız bir diğer konu Safköy markalı ürünler. Yaklaşık sekiz ayrı üründe müşterilerimiz sadece www.safkoy.com da değil farklı noktalarda da ürünlerimize ulaşacaklar.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Bu işin en önemli zorluğu lojistik kısmı. Ülkemizde lojistik işi hem maliyetli hem de kalitesiz. Zaten yaşadığımız en büyük zorluk kontrol alanımız içinde olmayan ürünlerin müşterilerimize ulaştırılma kısmında yaşadığımız sıkıntı. Özellikle kırılma ihtimali olan ürünlerin taşınmasında sıkıntı yaşıyoruz. Koşulsuz müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışan ekibim sürekli bu sıkıntıları çözmek için müşterilerimizle temas kuruyorlar. Ancak bu bizim maliyetlerimizi oldukça artırıyor.

İşin dinamikleri alışkın olduğumuz dünya dinamiklerinden farklı. E-ticaret, dijital dünya ama eski alışveriş alışkanlıkları. Müşterinin yüz ifadesini görmeden mağazanızda ikna etmek için temas kurmadan bir işlem gerçekleşiyor. Dolayısıyla yeni dünyanın yani dijital dünyanın dinamiklerini trendlerini öğrenmek gerekli. Nasıl bir kampanya işe yarar, nerelerde olmalıyız, nasıl algılanmalıyız soruları üzerinde oldukça kafa yorduk, halen de yoruyor ve danışmanlık alıyoruz.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Ülkemiz koşullarında girişimci olmak çok zor ve maliyetleri çok yüksek. Bir de kadın girişimci olmak başka zorluklar da getiriyor. Kadının hem kurumsal dünyaya hem de girişimci olarak iş adamlarına katacağı katma değer çok yüksek. Kadın ve erkeğin kafa yapıları birbirinden farklı. Bence bu işe zenginlik getiriyor. Kadınlar aynı anda çok işi yapmaya, erkeklere göre daha yatkın. Erkeklerinde sonuca hızlı gitme gibi bazı becerileri var. Niyetim burada farkları ortaya koymak değil. Vurgulamak istediğim şey, iki ayrı cinsin iş dünyasında varlığı bence iş dünyasının iki kanadı olması demek bu da çeşitlilik ve zenginlik getirmesinin yanında, gerekli de.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

www.safkoy.com aslında bebek bir site henüz bir yaşına bile girmedi. Ancak tercih edilmemize bakarak doğru yoldayız diyebilirim. Sektörün devlet tarafından desteklenmesi önemli ki yeni bazı yasalar veya üzerinde çalışılan bazı tasarılar bunun olacağının sinyallerini veriyor. Ekip olarak Safköy markasının doğal yaşama önem veren birçok kişi tarafından tüketilmesi ve güvenilir bir marka olarak pazarda yerini alması en büyük motivasyonuz. Özetle, ulaşılabilir fiyatlarda doğal ürünleri müşterilerimize sunmanın keyfi diyebilirim. Kendi markalı ürünlerimizi büyük marketlerde de görmek kısa vadeli hedefimiz. Uzun vadede daha global bir pazarda yer almak gibi stratejilerimiz var ama henüz bunun fizibilitesini yapmadık.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Cesaret, analiz, ve adanmışlık. Aslında üçü önemli bir bileşen. Bir de doğru ortaklıklar önemli. Güçlerin birleştirilmesinin öneminden bahsediyorum. Bir kadın kafasına koyduğu şeyi yapar. Hemcinslerime bu konuda güvenim tam, dolayısıyla önemli olan hedef haline getirmeleri.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Elbette sitenin kendisi; www.safkoy.com, benim mail adresim: seldabaglan@safkoy.com

Editör not : safkoy.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here