Kaç Dijital Platforma Abonesiniz?

0
248

Sevgili Dostlar,

Geçtiğimiz haftalarda 2022 yılına ait e-ticaret rakamları açıklandı, satışlarda %100’den yüksek bir artışın olduğu senede çoğu firma hala pazaryerinde satış yapmaya devam ediyor. Kredi kart kullanımının önceki senelerdeki gibi %60 olmasından ziyade kapıda ödeme ile yapılan satışların 27 milyar TL olmasını hala aklım almıyor.

167 TL olan sepet ortalaması, alışveriş yapanların artık erkek değil %58 ile kadın olması, taksitli alım yerine %85 peşin ödemenin tercih edilmesi, en çok alışverişin Pazartesi yapılması gibi onlarca bilgiyi nasıl yorumlamalı? Bu rakamları nasıl okumalı? E-ticaret yapalım veya yapmayalım firmamız için nasıl bir satış planı yapmalı? Bu ve bunun gibi bir sürü soru akıllara geliyor, gelmeli de, çünkü e-ticaret onlarca sektörü etkiliyor ve buradaki rakamları doğru yorumlayanlar firmalarını ilerleyen dönemlerde büyütmeye devam edecekler.

Salı akşamı bu konuları birbirinden değerli üç konuğumuzla konuşacak, sizlerden gelen soruları cevaplandıracağız. Silk and Cashmere E-Ticaret Direktörü Koray Dinç, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri E-Ticaret Kanal Müdürü Begüm Canova ve t-brush Dijital Pazarlama Müdürü Merve Akgün ile beraber olacağımız E-Ticarette Güncel Rakamlar Ne Söylüyor adlı etkinliğimize gelmek isterseniz buradan ücretsiz olarak kaydınızı yapabilirsiniz. Eğer hala tanışmadıysak buyrun gelin hem tanışalım hem konuşalım hem de birbirinden değerli üç konuğumuzu dinleme şansını bulalım.

Konumuza dönersek, etrafınızdaki insanlardan “ben uzun zamandan beri televizyon izlemiyorum” cümlesini duymuşsunuzdur. Bu kişiler televizyonu ya sadece ses olsun diye açıyor ya da sadece dijital platformları izliyorlar. Bazı insanlar ise bizde TV senelerdir yok gibi çok daha radikal cümleler kurabiliyor ve bu bana cidden çok garip geliyor, ne bileyim izle izleme ama bir şekilde bir ses oluyor, ne bileyim herşey bilgisayar ekranından izlenmiyor. Mesela maç izleyeceksiniz gözünüz hep büyük bir TV ekranı arıyor. Ya da Netflix üzerinden bir diziye bakacaksanız gene gözler bir kumanda arıyor. Peki ya sizde durumlar nasıl, sizin evde TV var mı?

Bu arada aklıma ev telefonu geldi, mesela cep telefonu sonrası eminim çoğu evde telefon denen bir şey kalmadı, mesela bizim evde senelerdir yok, çok ilginç değil mi? Bundan 20 sene önce bir evin olmazsa olmazlarından birisi olan telefon bugün olmasa da oluyor belki TV’de böyle bir ürün haline gelecek ama bu kadar yeni içeriğin üretildiği, yeni kanalların hayatımıza girdiği bir dünyada TV ekranı olmazsa olmaz gibime geliyor.

Dijital platform demişken geçen hafta Amazon Prime’ın aylık abonelik ücreti 7.90 TL’den 39 TL’ye çıkınca insanlar “ne oluyor ya” dedi. Bunu söyleyenlere sordum, neler izliyorsunuz dedim, neredeyse hepsi aslında son 6 aydır mecraya bakmadıklarını söyledi. Çok acayip değil mi, ayladır bir kez bile o platformu açmamışlar. Sonra kendimi düşündüm, ağırlıklı Netflix izliyorum, platforma her girdiğimde bugün ne izlesem diye bakıp bakıp çıkıyorum, 30 dakika harcayarak bir şey izlemeden çıkmakta büyük bir başarı olsa gerek ama olan bu. Geçen haftaki bültende size önerdiğim Terzi adlı diziyi bir solukta izledim, bitti, e şimdi ne izleyeceğiz?

Haydi gelelim büyük umutlarla ülkemize giren DisneyPlus kanalına, ilk günler ülkenin belli başlı oyuncularıyla reklamlar yayınlandı, diziler ve filmler çekildi ama ağırlıklı olarak çocuklu ailelerin tercih ettiği bir kanal haline geldi çünkü onlar için harika içerikler var. Çocuğu olmayanlar almıyor mu, elbette alıyor ama içerik zenginliği açısından Netflix’in bir tık gerisinde kaldı sanki.

Acun Ilıcalı’nın kurduğu Exxen‘de ise benim gözlemlediğim Gibi ve Konuşanlar ana iki program olmayı sürdürüyor, kanala girseniz aslında neler neler var ama nedense ben diğerlerini görmedim bile, ya çok ilgi çekmedi ya da kanal onları çok öne çıkartmıyor, bilmiyorum. Exxen’e asıl güç veren şey ise Şampiyonlar Ligi başta olmak üzere diğer Avrupa maçları. Eskiden Star TV’de ücretsiz izlediğimiz bu maçlar artık ücretli, hey gidi yıllar hey.

Bu arada puhutv, BluTV, GAİN, MUBİ ve daha nice kanal varken TRT geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile bu ortamda bende varım dedi. Tabii adlı bir kanal da artık hayatımızda olacak. Hiç kimsede olmayan bir arşiv var TRT’de, ne kadarı saklandı bilemem ama sırf elde kalanlar bile bu kanalı inanılmaz besler. Ben sırf eski dizileri, Türkiye ile alakalı o dönemin belgesellerini izlemek için bu kanala abone olurum dedim ve web sayfasından ücretsiz kaydımı yaptım, mutlaka bakın, yeni ve eski hepsi birarada, benim hoşuma gitti. Birde yakın dönemde Başlat hayatımıza girecek, bakalım o zaman neler olacak neler.

Bu kadar kanaldan kaçına aboneyim, kaçını izliyorum, izlemediğim halde bazı kanallara neden para veriyorum, kaçırma korkusu mu var, herkes benim gibi mi, sorular sorular… Peki ya sizde durumlar nasıl? Kaç tane dijital platforma üyesiniz? İzleme sıklığınız ne? İzlemediğiniz halde hala aboneliğe devam ettiğiniz kanallar var mı? Varsa neden?

Haftanın Dikkat Çeken Gelişmelerine Bakarsak; 

  • Birleşmiş Milletler (BM) tahminlerine göre Hindistan Nisan 2023 itibarıyla nüfus olarak Çin’i geride bıraktı. Dünyanın en kalabalık ülkesi unvanı artık Hindistan’ın.
  • 73 yaşında tahta çıkan Kral 3. Charles’ın dünyadan çok sayıda konuğun da geldiği ve yüzlerce yıllık monarşi geleneklerinin uygulandığı taç giyme töreninin Londra ekonomisine katkısı 1 milyar sterlini bulmuş.
  • Hepsiburada Premium, 1 milyon üyeye ulaştı. Hepsiburada Premium’lular bu sürede toplam 1,2 milyar TL fayda elde etti.
Etkinliklere Gelirsek;
  • Pazartesi akşamı saat 21.00’da online yayında TOÇEV’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan sevgili Ebru Uygun’u ağırlayacak ve çocuklara nasıl destekler veriyorlar bunları konuşacağız, izlemek isterseniz buradan takip edebilirsiniz.
  • Çarşamba akşamı saat 19.00’da ActionCOACH Türkiye Kurucu Ortağı olan sevgili Ayşegül Coşkuner ile insanları yönetmek yaklaşımına karşı verimliliği yönetme bakış açısı ile nasıl sistemler kuracağımızı konuşacağız. Nurol Tower EOfis’de yapacağımız ücretsiz etkinliğimize katılmak istereniz buradan kaydınızı yapabilirsiniz.
  • Cuma günü ise saat 14.00’de Envoyo Satış Direktörü Almıla Demirdağ ile Amazon, Walmart ve Diğer Pazaryerlerinde Satış Yaparken Bilmeniz Gerekenler hakkında sohbet edeceğiz, izlemek isterseniz buradan bakabilirsiniz.
  • Girişimcilik ile alakalı sene başında eOfis ile başladığımız projeye tam gaz devam ediyor, farklı konu başlıkları için video çekimlerini yapıyoruz. Pilates Evinizde adlı firmanın kurucusu olan Türker Dinçer ile bu fikrin nasıl ortaya çıktığını, yaşanan zorlukları ve geldikleri noktayı konuştuk, ilham verecek hikayeyi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Bi’Sektör’ün katkılarıyla düzenlenen Retail Talks’un ‘Future Sustainable Retail’ başlıklı etkinliğinde Çift Geyik Karaca Genel Müdürü Cihat Özbekli, ebebek CMO’su Sevda Tarcan Demir ve Nivogo CEO’su Arnas Akbaş ile beraberdik. Sürdürülebilirlik, markaların bu konularda neler yapması gerektiği ve konuyla alakalı firmalarındaki çalışmaları hakkındaki sohbete buradan ulaşabilirsiniz.
Bitirmeden sizlere güzel bir fırsattan bahsetmek istiyorum. Pazaryerinde ürün satıyorsanız, satışlarınız belli bir seviyeye gelmişse ve işlerinizi daha da büyütmek için finansal desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bu haber tam size göre. WorqCompany, kobilerin istedikleri ürünleri onlar için satın alıp satışların artmasına destek oluyor. Konuyla alakalı 15 dakikalık tanıtım videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Sizlerde bu imkanlardan faydalanmak istiyorsanız bu linke tıklayıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

PS: Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız bu linkten e-bültenimize üye olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here