Sevgili Dostlar,

Bilenleriniz vardır, her sabah saat 07.30’da gündemdeki konuları özet olarak e-posta ile üyelerimize gönderiyoruz. Sadece 5 Dakika adlı bu bülteni her akşam kontrol ettiğimde içimden amma çok gelişme yaşanmış diyorum ve kaçırdığım haberleri de bu bülten sayesinde yakalayıp gündemde kalmaya çalışıyorum. Eminim çoğumuz yoğunluktan çoğu haberi atlıyoruz bu anlamda bizde artık her haftasonu bir önceki haftanın haberlerini özet olarak sunuyoruz. İlkine buradan ulaşabilir, sadece 5 dakika bültenleri için buradan üye olabilirsiniz.

Bu arada kargo konusu bugünlerde çok gündemde olduğundan bununla alakalı sadece 30 saniyenizi alacak kısa bir anketimiz var, katılırsanız bizi çok mutlu ederseniz.

Son zamanlarda internet reklamcılığı ile alakalı çok soru soruluyor, insanlar Google ve Sosyal Medya kanallarında reklam vermeyi öğrenmek istiyorlar. Bu ihtiyacı karşılamak için konusunda çok uzman kişilerle haftaya çok besleyici bir aylık bir eğitime başlayacağız, bu konularda kendinizi geliştirmek istiyorsanız lütfen buradan göz atın.

Geçen haftanın öne çıkan konularına bakarsak;

Korona Virüs: Ülkemizde aşıyla alakalı tartışmalar sürerken yurtdışında da bu konu oldukça hararetli tartışılıyor. Avrupa’da da hala çoğu kişiye aşı yapılmaması hayatın normale dönmesini geciktiriyor. Oxford-Astra Zeneca aşısı, kanda pıhtılaşma yaratıp derin damar tıkanıklığı riskini artırıyor kuşkusundan dolayı Almanya, Fransa ve İtalya’da durduruldu.

NTF Teknolojisi: Açılımı “Non-Fungible Token” olan NFT için “değişimi mümkün olmayan para” da denebilir. İnsanlar bu teknoloji ile sanat eserlerini, attıkları bir tweet’i, paylaştıkları bir video’yu satabiliyorlar. Bildiğim kadarıyla ülkemizden bununla alakalı ilk satışı Tarık Tolunay yaptı, Mesut Özil, Bensu Soral, Nusret gibi ünlüler de arkasından geldi.

Uzaktan Çalışma: Koç Holding’ten sonra Sabancı Holding’de uzaktan çalışma konusunda açıklama yaptı ve esnek çalışma sistemine geçtiklerini açıkladı. Uzaktan çalışma paketlerinde internet, yemek gibi sabit giderlere destekler, çalışma masası ve sandalyesi gibi ergonomik paketler, iş-özel hayat destek uygulamaları ve uzaktan çalışma eğitimleri verilecek. Zihinsel, ruhsal ve bedensel olmak üzere sağlık destek paketleri de cabası.

Bu ve buna benzer uygulamalar artacağından evden çalışanlara özel ürün ve hizmet sağlayan şirketlerin sayısında artış olacağını düşünüyorum.

İstanbul Sözleşmesi: Kamuoyunda ‘İstanbul Sözleşmesi’ adıyla bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’, uzun zamandan beri hep tartışılıyordu ve bir anda ne olduğunu bile anlamadan Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedildi. Neden, niçin, nasıl, sorular uzayıp gider sanırım…

Clubhouse’da Para Kazanma: 3-4 hafta önce söylemiştik, içerikten para kazanma işi artık olgunlaşacak, verilen emeklerin bir karşılığı olacak demiştik. Clubhouse, içerik üreticileri için iyi bir haber verdi ve platform üzerinden para kazanma döneminin başlayacağını belirterek, Clubhouse Creator First ile 20 içerik oluşturucuyu aradıklarını dile getirdi.

İki Türk’e Büyük Onur: Corona virüsüne karşı geliştirdikleri aşı ile dünya gündeminin en üst sıralarına çıkan Alman BioNTech şirketinin kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e Almanya’nın en önemli devlet ödülü olan “Yıldızlı Büyük Liyakat Nişanı” verildi. Bu haberi okuyunca çok gururlandım ve içimden keşke dünya basınında hep böyle gurur veren haberlerle yer alsak dedim.

Ready For Change: Türkiye’de kendi alanında ilk Komünite & Dijital Platform olma özelliğini taşıyan Ready For Change’de 100. üyeye ulaştık ve hatta geçtik. Her ay farklı bir konu başlığı ile gündemdeki diğer konulara da değindiğimiz bu platformda farklı disiplinlerden gelen kişilerin networking kurduğu bu yapı abonelik modelinin ve networking yapma isteğinin önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğini gösteriyor.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın. Geçmişle bugünü mukayese edip değişimlerden bahsettiğimiz Ready For Change bloguna bakmak isterseniz de buradan göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Geçen Haftanın Özeti

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

https://mailchi.mp/7baea9f55eb8/sadece5dakika-4749222

Haftanın Blog Yazısı

Shot of two beautiful freelance business women seller checking product order with computer in their startup small business.

https://www.readyforchange.co/yoneticinizle-nasil-daha-iyi-iletisim-kurarsiniz/

Haftanın Eğitimleri

 

https://www.faydaliegitimler.com/google—facebook-instagram—programatik-reklamlarinin-yonetilmesi

Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Podcast Kanalı
https://www.fortuneturkey.com/podcast

Haftanın Kitabı
https://www.dr.com.tr/Kitap/Var-misin-Guclu-Bir-Yasam-Icin-Oneriler/Dogan-Cuceloglu/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0001903548001

Haftanın Videosu (Mizah)
https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1372860948281757696

Geçen Haftanın Etkinlikleri

 

Haftanın Şarkısı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here