Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün etkisiyle iş dünyası yeni bir forma kavuştu ve iş görüşmelerinde geleneksel yetkinliklerinin yanı sıra dijital beceriler de sorulmaya başlandı. Diğer bir deyişle iş görüşmeleri daha zor bir hal alıyor ve almaya da devam edecek. Geleceğin iş dünyasında iyi bir kariyere sahip olmak hangi şartlar mı gerekiyor, birlikte bakalım… 

Her şeyin başı kodlama

Yazılım hemen hemen hayatımızın her alanında kullanılıyor. Teknolojik ve dijital ürünlerin temelini ise kodlamalar ve yazılımlar oluşturuyor. Gelecekte çalışma hayatının aktif bir üyesi olmak için kodlama dilini bilmek vazgeçilmez bir unsur olacak. Özellikle teknik işler özelinde kodlama dillerine iyi derecede hâkim olanlar ve bunları doğru stratejiler ile uygulayanlar geleceğin iş dünyasında aranan yüzler olacaklar. 

Giderek büyüyecek

İyi bir kariyere sahip olmak istiyorsanız uygulama geliştirme konusunda da iyi bir donanıma sahip olmanız şart. Günümüzde büyük, orta veya küçük ölçekli kurum ve kuruluşlar verdikleri hizmetlerle doğru orantılı olarak dijital dünyada birtakım uygulamalar geliştiriyor, bu alanda yatırımlar yapıyor. Dolayısıyla gerek rekabet gerekse dijital dünyada yer bulmak amacıyla bu alan giderek büyüyecek. 

Dijital tasarımcıların önemi artıyor 

Dinamik kullanıcı ara yüzleri ile kurum ve kuruluşların felsefesini yansıtan yaratıcı tasarımlar dijital dünyada ilgi gören unsurlar. Dolayısıyla şirketler müşteri kitlesine ve potansiyel müşteri kitlesine ulamak için iyi bir görünüşe sahip olmak istiyorlar. Dijital tasarım noktasında kendisini geliştiren bireyler, birçok iyi şirkette kendilerine yer bulabilecek. 

Planlama her zaman önemli 

Gelecekte iyi bir kariyere sahip olmak istiyorsanız etkili bir proje ve ürün yöneticisi olmanız gerekiyor. Ortaya koyulan her dijital projenin ve ürünün hedef kitleye yönelik stratejik planlamasını doğru bir biçimde yapmanız önem taşıyacak. Bu yetkinliğe sahip olan kişiler, geliştirilen proje ve ürünlerin pazarlanması hususunda da etkili olacak. 

Dijital trendleri takip edin

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün de etkisiyle artık geleneksel pazarlama yöntemlerini yanında dijital pazarlama yöntemlerini de konuşur olduk. Dolayısıyla dijital dünyada adı geçen tüm trendlere hâkim olmalı, sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanmalısınız. Çok daha ucuz maliyetlerle, daha büyük kitlelere sınır tanımadan hitap etmenizi sağlayan dijital pazarlama uzun yıllar güncelliğini yitirmeyecek. 

Veri madencileri aranıyor

Dijital dünyanın sağladığı en büyük avantajlardan birisi de hedef kitleyi bir genelden çıkarıp kişiselleştirebilmesi. Kurum, kuruluş ve işletmeler demografik ya da jeolojik bilgilerden ziyade psikografik temelli bilgilere sahip olmak istiyorlar. Buna doğru orantılı olarak Büyük Veri (Big Data) dünya çapında giderek önem kazanan ve büyüyen yapısıyla dikkat çekiyor. Veri madenciliği konusunda kendisini iyi derecede yetiştirmiş ve değerli bilgiyi diğer bilgilerden ayırabilen kişiler, geleceğin iş dünyasında vazgeçilmez isimler arasında yerini alacak.

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here