Hüseyin Öğüt – kuponnow.com

0
1411

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Turizm, medya, reklamcılık ve sonrasında internet sektöründe yaklaşık 12 yıldır hem girişimci hem de profesyonel yönetici olarak çalışıyorum. Sırasıyla turizm ön lisansı, işletme lisansı ve işletme yüksek lisansı yaptım. 6 yıl Ekin Yayın grubunun (Hotel Guide, Emitt Turizm Fuarı) satış koordinatörlüğü ve sonrasında bir çok ulusal medya grubunda Doğan Yayın Holding, İpek Medya Grubu, N.A.R Group gibi firmalarda reklam departmanları yönettim.  Birkaç kişisel proje, GittiGidiyor grubunun girişimi Markapon’un kurucu yöneticiliği, UzmanTV, Cimri.com ve Gittigidiyor.com’un reklam müdürlüğü,  Birliktealalım.com ve Yakala.Co’da yönetsel pozisyonlar sonrasında yaklaşık 1 yıldır KuponNow’ın başındayım.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Yaptığımız işi “lokasyon bazlı anında indirim platformu” olarak tanımlayabiliriz. Son kullanıcılara dilediği markanın dilediği şubesinde kullanabilecekleri indirimleri ücretsiz olarak veren ve bu manada üye markaya hem yeni müşteri hem de farklı bir reklam mecrası yaratan bir projeyiz. Tabii online kuponlarımız da var.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Yaptığımız iş aslında birebir on-line ticaret sayılmaz. Çünkü son kullanıcıya bir şey satmıyoruz. Kupon yayınlama bedelini marka ödüyor. Ancak e-ticaretin son yıllarda büyük ivme kat etmesi, private shopping ve grup satın alma sitelerinden sonra kupon sektörünün büyüyeceğine bizi inandırıyor. Tabii yurt dışındaki oturmuş bir kupon kullanımı da bize neden Türkiye’de de olmasın dedirtti bize. Bu arada e-ticaret yapmasak da e-ticaret sitelerinin binlerce kuponunu yayınlayabilme yetimiz sayesinde e-ticareti hızlandıran, yeni müşteri kazandıran ve ciro artırıcı bir yönümüz de var.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Yaptığımız iş basılı bir indirim kuponundan farksız. Dolayısıyla insanların kolaylıkla benimsemesini bekliyoruz. Yıllarca gazetelerden kuponlar kestik, dergilerden kuponlarla alışverişler yaptık. Hala da devam ediyoruz.  KuponNow kuponları web sayfamız ve mobil aplikasyonlarımız sayesinde kişilerin akıllı telefonlarına kadar girdiği için bir taraftan da özel bir projeyiz. Dağıtım sorunu olmadan bir broşürün online olmasını ve insanların bunu dilediğiniz zaman görmesini, kullanım sayısını belirlediğinizi düşünün. Hepsini birkaç dakikada KuponNow ile yapabilirsiniz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Proje fikri oluştuktan sonra Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası’na dahil edildik. Bu desteğin yanı sıra çevremizdeki birçok kişiden manevi destekler aldık. Yatırım sürecimiz devam ediyor.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online mecra ülkemiz için hala yeni bir dünya. Ne kadar her geçen gün gelişse de penetrasyon henüz % 50 bile değil. Yani ciddi bir internet kullanımı var ancak alışveriş bu oranda değil. Tabii bunda da bir zaman vermek gerekiyor sektöre. Her yeni sektörde olduğu gibi yetişmiş eleman azlığı, herkesin bilmediği konularda kötü niyetli kullanım ve yönlendirmeler ve bilinçsiz kullanıcılar şu anda sektörün dezavantajları ancak bu her geçen gün olumlu yönde değişmekte.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Öncelikle sosyal medyayı çok önemsiyoruz. Çünkü projemiz paylaşımlar için çok uygun. Ayrıca Adwords, çeşitli Affiliate programları da kullandığımız diğer kanallar. Ayrıca asıl hedef kitlemiz akıllı telefon kullanıcıları olduğu için offline tarafta da çeşitli pazarlama aktiviteleri yapıyoruz. Diğer taraftan büyük markaların exclusive kuponlarını yayına alarak WOM etkisi ile de büyümeye çalışıyoruz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Ülkemizde sektör her yıl neredeyse %50’nin üzerinde büyüyor. Bu oran önümüzdeki yıllarda sektörün de oturmasıyla azalarak devam edecek. Ancak 2012 yılının ilk 9 ayındaki 22 milyar TL’lik rakam gerçekten umut verici birçok girişimci ve yatırımcı açısından. Yeni modellere ve projelere ihtiyaç var. Ayrıca eğitim konusunda ciddi yatırımlar gerekiyor sektöre.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Tabii ki fikirle birlikte kimlerle iş yaptığınız çok önemli. Ortaklardan başlayarak çalışanlarınızı, tedarikçilerinizi, iyi seçmek bir projenin ayağa kalkmasındaki en büyük etmenlerden. Ciddi bir iş planı ve bu plana uyularak varılan hedeflerle birlikte sürekli çalışan online projelerin sürekli çalışan beyinlere ihtiyacı var.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

hogut@kuponnow.com, web sayfamız www.kuponnow.com ayrıca Android ve iPhone aplikasyonlarımızdan da bize ulaşabilirler. Sosyal medyada da facebook.com/kuponnow ve @kuponnow twitter adreslerimiz.

Editör not: www.kuponnow.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here