E-posta gönderimi deyince insanlar bunu genelde e-ticaret yapan şirketlerin kullandığı pazarlama kanallarından birisi olarak düşünüyor. Aslında e-ticaret yapmayan veya hem internet üzerinden satış yapıp hem de fiziki satış noktaları olan firmalarda e-posta pazarlamasını kullanabilirler. Aşağıda sadece mağazadan ve hem internet hem de mağazadan satış yapan şirketlerin e-posta sayesinde neler yapabileceklerini örneklerle açıklamaya çalıştım. Bu örneklerden eminim en az bir tanesi sizin içinde uygun olacaktır. Eğer veri tabanınız güncelse, e-posta gönderimi sonrasında detaylı raporlar alabiliyorsanız, müşterilerinizin satın alım miktarları, son alışveriş tarihleri gibi bilgiler de mevcutsa yapabileceğiniz çok şey var.

Online satış yapmayan bir firma;

E-posta sayesinde müşterileriyle etkin bir iletişim kurabilir. Diyelim ki ilgili firmanın 50 bin müşterisi var ve bunlara zaman zaman şirket haberleri, yeni ürünler, yeni açılan mağazalar, promosyonlar ile ilgili haber göndermek istiyor. Bunu en etkin şekilde yapmanın tek yolu e-posta göndermekten geçer. 50 bin kişiye postalama yapmanın maliyeti, adres değişikliği (özellikle iş adresi) olmasından dolayı müşteriye ulaşılamaması, bu broşürün basılmasının alacağı zaman gibi sayısız sebeplerden dolayı çok da etkin bir yol değildir. Halbuki kısa zamanda hazırlayacağınız bir e-posta şablonu ile aynı gün içinde çok az masrafla müşterilerinizle etkin iletişim kurma şansını yakalayabilirsiniz. Müşterilerinizle ne kadar iletişim halinde olursanız onların aklında o kadar çok yer edinirsiniz.

Zaman zaman e-posta ile müşterilerine indirim kuponu gönderebilir. Yazıcıdan basılmış kuponla, indirim kuponunda belirtilen kodla veya cep telefonundan satış elemanına gösterilecek e-postayla mağazalara gelenlere anında indirim sunulabilir. Hatta stoklara bakılarak hangi mağazada hangi ürün fazlaysa ve bunlar bir an önce satılmak isteniyorsa segmentasyon yapılarak yaratıcı bir e-posta gönderilebilir. Mesela Ankara’da yaşayanlara Ankara’daki mağazaların stoklarında kalan ürünlerden bazıları için indirim kuponu gönderilirken Bursa’da yaşayanlara Bursa’daki mağazaların stoklarında kalan ürünlerden bazıları için indirim kuponu gönderilir. Böylece genel bir e-postalamadan ziyade her mağazadaki stokları eritmeye yönelik hedef bir e-posta gönderimi yapılabilinir.

Kampanya yaparken bunun geçerlilik tarihini e-postaların açılma tarihine göre ayarlayabilir. Mesela mağazalarınızda iki haftalığına geçerli bir kampanya yapıyorsunuz ve bunu e-postayla duyuruyorsunuz. Acaba bu e-postayı gönderdiğiniz tarihten sonraki iki hafta içinde kaç kişi okudu ve bu kampanyadan yararlandı? Eğer e-postalarınızı göndermek için hizmet aldığınız şirketin detaylı raporlaması varsa bu size bir fikir verecektir. Belki müşterilerinizin sadece %30’u ilk iki hafta içinde bu e-postayı açarken bu oran dört hafta sonunda %90’lara ulaşıyor olabilir. Bu rakamı görmek sizin için hayati önemli çünkü bir sonraki kampanyayı yaparken dört hafta geçerlilik süresi koyarsanız datanızın %90’una bunu duyurmuş ve daha fazla kişinin bundan yararlanıp size daha fazla para kazandırmasını sağlayabilirsiniz. Tabi kampanya yaptığınız ürünün stoklarını da buna göre daha rahat ayarlayabilirsiniz. Burada verdiğim yüzdeler tamamen bir örnek ama eminim fikir vermiştir.

Hem online hem de offline kanaldan satış yapıyorsanız ne yapabilirsiniz;

Online alışveriş yapmış insanlardan mesela Antalya ilinde olanlar bulunuyorsa ve yakında Antalya’da bir mağaza açma planı varsa bunu sadece bu kişilere duyurup hem başka bir ilde yaşayan birisini rahatsız etmemiş hem de bütçenizi az ve öz e-posta göndererek daha iyi kullanmış olursunuz.

Mağazanıza gelip alışveriş yapanlardan para alınırken e-bültene kaydetmek için bilgilerini kasada alabilirsiniz. Böylece e-posta sayınızı hızlıca artırabilirsiniz, hem de bunu offline kanaldan yaparak! Google’dan anahtar kelimelerle web sayfasına gelenler için ödenen para ve bunların çoğu zaman bilgilerinin alınamadığı düşünüldüğünde bedelsiz bunu sağlamak çok akıllıca olacaktır.

Gene aynı örnek üzerinden gidelim, müşteri mağazada verdiğiniz formu doldurdu, bu kişiye mesela 5 gün sonra e-posta ile çok kısa bir anket gönderip üründen memnun kalıp kalmadığını sorabilir, hem de bu anketi doldur online alışverişte %10 indirim kazan diyebilirsiniz.  Bu sayede hem mağazanıza gelen bir müşterinin memnuniyetini ölçebilir hem de online kanalı da deneyimleme şansı verebilirsiniz. Belki de müşterileriniz sizin online satış kanalınızın olduğunu bilmiyor olabilir, bu yüzden mağazaya gelenlere mutlaka online satış yaptığınız duyurulmalısınız.

Online satış kanalını ve fiziki satış kanalını aynı anda iteklemek anlamında çok yaratıcı kampanyalar yapabilirsiniz. Mesela Kasım ayında internetten 150 TL ve üzeri alışveriş yapana, Aralık ayı sonuna kadar herhangi bir mağazanızda geçerli indirim kuponu göndertebilirsiniz. Bunun tam tersi de olabilir ama online kanalda bilgi toplamak ve takibi daha kolay olduğu için böyle yapmak daha akıllıca olacaktır. Bu tip bir çalışma sayesinde hem online satış kanalı hem de mağazanız iş hacmini artıracaktır.

Anlık kampanya da düzenleyebilirsiniz, mesela sizin için tek alışverişte 100 TL ve üzeri değerliyse “100 TL ve üzeri internetten alışveriş yap hemen herhangi bir mağaza veya online alışverişte geçerli olacak indirim kuponu kazan” gibi bir e-posta da gönderebilirsiniz. Sistem buna göre ayarlanır, birisi online kanaldan 100 TL ve üzeri ürün alırsa ona otomatikman önceden hazırlanmış bir indirim kuponu gider.

Aktif müşterilerinizin arkadaşlarının da firmanızdan alışveriş yapmasını istiyorsanız “Arkadaşınızla beraber x mağazamızda size özel tek günlük kampanya” gibisinden bir e-posta gönderebilir, insanların arkadaşlarını da sizlerle tanışmasını sağlayabilirsiniz. Seçilen gün mağazanın çok ciro yapmadığı ve sakin geçen günlerden birisi seçilirse hem gelen sadık müşteriniz ve arkadaşıyla yakinen ilgilenebilir hem de ciroların en düşük olduğu bu günü bu akıllı kampanya ile canlandırabilirsiniz.

Yukarıda verdiğim sayısız örnekler mutlaka başarılı olacak diye bir kaide yok ama eminim ki doğru zamanda ve süreklilik çerçevesinde uygulandıklarında eminim bol kazançlar sağlayacaktır. E-posta sadece bir araçtır yeter ki siz firmanızın pazarlama stratejisini doğru kurun, getiri akıllıca kurgulanmış e-postalar sayesinde mutlaka olacaktır. Sizin de aklınıza gelen veya hali hazırda uyguladığınız stratejiler varsa lütfen paylaşın çünkü Bilgi Paylaştıkça Güzel!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here