Elif Kılıç – Kadın Girişimci Hikayeleri

2
2383

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Elif Kılıç,  1981 İzmir doğumluyum. Tekstil tasarımcısıyım. Yaklaşık on sene kadar önce  evlilik nedeniyle Amasya’nın Merzifon ilçesine yerleştim.  Bulunduğum ilçede mesleğimi yapabilme şansım düşük olduğu için, perakendecilik üzerine küçük bir giyim mağazası açtım. Şuan biri Amasya merkezde diğeri Merzifon ilçesinde olmak üzere iki mağaza işletiyor, firmalara kapsül koleksiyonlar hazırlıyorum. Bir kız çocuğu annesiyim.  2019 Mart ayı itibariyle TOBB Kadın Girişimciler Amasya Başkan Yardımcılığı görevine seçildiğimden bu yana kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha fazla yer alabilmesi için neler yapabiliriz konusu üzerine çalışmalar yapıyorum.

Kendi işinizi nasıl yapmaya karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Kendi işimi yapmaya karar vermek gerçekten çok zor oldu. Hatta bir nevi mecbur kaldım. İş hayatında uzunca yıllar çalışan olarak yer aldıktan sonra, dümenin başına geçmek, oldukça güç koşullardan geçmekte olduğumuz şu zamanlarda ne kadar gerekli diye düşünüyordum. Sektörümde çalışma şartları bulunduğum ilçede mümkün olmadığı için, suya itilen biri refleksiyle başladı serüvenim.  Eşim bu konuda beni yüreklendiren kişi oldu, bir işletmeyi ayakta tutabilecek bilgi ve donanıma sahip olduğuma beni ikna etti ve hikayemiz böyle başladı.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karara verdiniz?

Hazır giyim üzerine satış yapan bir mağazayı işletiyorum. Tekstil tasarımcısı olarak elimdeki sermaye ve koşullar direk olarak üretim yapıp kendi markama ait ürünleri satabileceğim koşullara uygun olmadığı için, beni sektörden uzak tutmayacak, piyasayı tanımamı sağlayacak aynı zamanda bu süre içerisinde işletmemi sıcak satış yaparak ayakta tutmayı sağlayacağını düşündüğüm için bu sektörü seçtim. Çalışmak ileride markalaşma konusunda bana destek olabileceğini düşündüğüm eğitimlerimi finanse etmeme olanak sağladı. Bu süreç içerisinde tasarım ve imaj yaratımı ile ilgili eğitimlerimi tamamladım. Başladığım noktaya göre iyi bir yerdeyim. Hedeflediğim yer için ise sadece amacıma hizmet eden bir noktadayım.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Günümüzde oluşan bir algı var. “Sen hele bi aç gerisi gelir.” gibi… Bir işletme açmak için sadece bir hayaliniz olması yeterli değil. Emekli maaşı ile ya da biriktirdiğiniz ziynet eşyası, devletten alacağınız bir miktar desteğe güvenerek bir işletme açmaya karar vermek hikayeyi başlamadan bitiren en önemli etken. Globalleşen pazarda rakipleriniz sadece bulunduğunuz ildeki veya ülkedekiler değil! Bu nedenle çok küçük ölçekli bir iş yapıyor olsanız dahi, gereken özeni ve saygıyı hem de her gün ve hiç bıkmadan gösterme kararlığında olmanız gerekiyor. Yenilenmek, yeniliğe ve gelişime açık olmak önemli. Ben geçmişe doğru baktığımda yaşadığım en ciddi sıkıntılarımın başta sahip olmam gereken sermayeyi küçümseyerek yaşadığımı fark ediyorum. Eksiklerle başladığınız mücadele sizi ve şartlarınızı daha çok zorlaştırıyor. Tecrübesiz zamanlarınızda karşılaştığınız bu tarz sıkıntılar erken yorulmanıza neden oluyor.

Çalıştığınız konuda bilgi ve donanım bu noktada sizi ayakta tutan en büyük etken. Gelişmelere açık olmak, bulunduğunuz pazardaki diğer işletmelerin yani rakiplerinizin de yakın takipçisi olmanız gerekiyor. Rekabet edecek gücünüz yoksa koşullarınızı öne çıkarabilecek bir pazarlama strateji yaratabilmeniz için buna ihtiyacınız oluyor.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

İş hayatında kadın olmanın zorluklarının olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bulunduğum sektör moda ile ilgili olup kadını besliyor gibi görünse de iş sahibi olduğunuz zaman, direk olarak dile gelmese de “yetersiz” kalabileceğinizi hissettiren bakışlara imalara maruz kalmanıza neden oluyor. Bunun iş dünyasından ziyade dünya görüşü ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Deterjan reklamlarında bile beyaz gömlekli uzmanların dahi erkek olarak tasvir edildiği bir ülkede, kadınlarında çok güçlü olabileceğine ikna edebilmek için biraz daha süreye ihtiyacımız olduğu kanaatindeyim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Yaptığım işten istediğim sonuçları aldığımı düşünüyorum. Fakat şu da bir gerçek insan gelişen bir varlık. Bir işi başardığınız zaman ulaştığınız sonuç gelir elde etmekse bu size bir süre sonra yetmiyor. Farklı daha makro ölçekli adımlar atmak istiyorsunuz. Daha fazla ulaşmak daha görünebilir olmak, bütünün hayrına daha büyük işlere imza atmak istiyorsunuz. Ben ekonomik özgürlüğümü elde etmek adına açtığım işi bir araç haline getirip katma değer yaratabilmek adına çalışmaya devam ediyorum. Hedefim marka haline gelebildiğim bir yapıda birçok kadının istihdam ettiği bir hizmet alanı oluşturmak. Bununla birlikte temsilciliğini yaptığım kurumun desteği ile yöremde bulunan sosyal dezavantajlı kabul edilen grupların ekonomik hayata katılımını kolaylaştırabilmek adına gereken donanıma sahip olabilmeleri için gerekli eğitimlerini almalarını sağlayabilmek.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara en büyük tavsiyem, asla vazgeçmemeleri olur. Hayat dinamik koşullara sahip bir olgu. Bu nedenle gidiş yolunuz varmak istediğiniz noktayla çok alakasız gibi görünebilir. Bu şevkinizi kırmasın. Doğru sonuca her zaman sabit bir yoldan gidilmeyebilir. Belki de siz yeni bir yol açacaksınızdır. İnancınızı koruyun. Kararlılık sizi muhakkak hedefe ulaşmanızı sağlayacaktır. Somut hedefleriniz olmalı. Planlı ve disiplinli çalışmayı başardığınız sürece farkında olmadan bir adım daha atmış olacaksınız. Piyasa koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Bu nedenle gerçekçi bir bakış açısı ile bir strateji belirlemelisiniz. Rekabet edecek gücünüz yoksa farklılığınızın altını çizip sizi tercih etmeleri için güçlü sebepler yaratın. İç motivasyonunuz, emeğiniz ve sabrınızla aşamayacağınız bir engel yok.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Instagram : stilistelifkilic

E-posta: eliftarin.kilic@gmail.com

2 YORUMLAR

    • Mehmet Bey aynı duyguları bende taşıyorum, kadınların başarı hikayelerine şahit olmak ve onları duyurmak harika bir şey. İlginiz için çok teşekkür ederim.
      Sevgiler
      Murat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here