Türkiye’de KOBİ’lerin dijital dönüşüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son dönemlerde gelişen internet ve internetin kullanım alanları, dijital dünyanın yeni geleneklerini ortaya çıkardı. Bu yeni dünya düzeni ve dünyanın yapısal dönüşümü toplumun bütün birey ve kurumlarını da değiştirmekte ve dönüştürmekte. Dördüncü sanayi devriminin bir gerekliliği olan küreselleşme bağlamında dijital dönüşüm tüm sektörler için bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Dijital dünyanın gelişimi ülkemizde de birçok sektör üzerinde etkili oldu ve olmayı sürdürüyor. Dünyanın bu hızlı evrimine ayak uydurmak isteyen ülkemizde de yerel kurumların dijital dönüşüm kapsamında çeşitli adımlar attığını görüyoruz. Farklı sektörlerde rekabet halinde olan birçok KOBİ, bu dönüşüm doğrultusunda sahip oldukları dijital altyapıları iyileştirerek bu altyapılar etrafında organize olmaya başladılar. Yeterli olmamakla birlikte ülkemizde dijital dönüşüm doğrultusunda bu tür çalışmaları yapan şirketlerin sayısı gün geçtikçe artıyor diyebiliriz.

Bu anlamda tavsiyeleriniz neler?

Türkiye ekonomisinin itici gücü olan ve son dönem verilerine göre ülkemizde işletmelerin yüzde 99,77’sini oluşturan KOBİ’lerin dijital dönüşüm çağında ayakta kalmak için atmaları gereken adımlar bulunuyor. Bilgi, finans, insan, teknik altyapı gibi kaynaklarındaki yetersizlikler, dijital dünyanın ve yeni teknolojilerin karmaşık gelmesi ve güven eksikliği KOBİ’lerin dijitalleşirken karşılaştıkları başlıca temel sorunlar durumunda. 4. Sanayi Devrimi ile başlayan dijital dönüşümün sadece büyük firmaları etkilemeyecek. Dolayısıyla dijitalleşme KOBİ’ler için tercih değil zorunluluk olması gerekiyor. Tüm bu gelişmeleri dikkate aldığımızda, tam bir dijital dönüşüm yaşanabilmesi için KOBİ’lerin bu duruma hazırlıklı olmaları gerekiyor. KOBİ’ler, dönüşümün getireceği değişimlere hazır olduklarını düşündükleri anda buna girişmeli ve üst yönetimin %100 desteğini almalıdır. Bu çok ama çok önemli bir nokta… Dijital dönüşüm yalnızca teknolojik değişimlerin gerekliliğini ifade etmez. Her alanda yenilikçi davranabilme ve düşünebilme yeteneği de ister. Dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen KOBİ’ler öncelikle teknolojik altyapılarını oluşturmalı ve belirlenen dijital stratejiler ile kararlılıkla ilerlemelilerdir. 

En sık yapılan hatalar neler?

KOBİ’lerin yaptıkları en önemli hatalardan ilki, kendi dijital kanallarını oluşturmak, bu kanalları takip eden kitleleri yaratmak, marka, ürün ya da hizmetlerle ilgili hedef kitlelere dokunmak için ya bütçe ayrılmaması ya da düşük bütçelerle yapılan çalışmalardan yüksek sonuçlar beklenmesidir. Günümüzde teknolojiye adaptasyon sorunu yaşamayan, yenilikleri yakından takip eden, popüler yazılımları kullanabilen kişilerin, tüketicilerin sayısı çoğalıyor.

KOBİ’lerin bu hedef kitlelere ulaşmaları için dijital alan için bütçe ayırmaları tercih değil zorunluluk olmalıdır. Diğer başlıca önemli hatalar ise; sosyal medyayı etkin kullanmamak, doğru hedef kitle analizi yapmamak, web sitesine gereken önemi vermemek, SEO’ya gerek duymamak ve yönetimin dijital dünyaya mesafeli bakmasıdır.

Sosyal medya nasıl etkin kullanılabilir?

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği 2018 Yılı Global Dijital Raporu’na göre hem dünyada hem de Türkiye’de sosyal medya kullanımında artış olduğunu görüyoruz. Türkiye’de ise 81 milyonluk nüfusun %67’si internete erişim sağlıyor. Ülkemizde toplamda 54.330.000 internet kullanıcısı mevcut. Öte yandan toplam ülke nüfusunun %61’lik dilimi sosyal medya kullanıcısı. Bu oran ülkemizde 51 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Dünya genelinde internette en fazla vakit geçiren ülke ise 9 saat 37 dakika ile Tayland olurken, Türkiye ise 7 saat 9 dakika ile 14. sırada yer alıyor. KOBİ’lerin bu derecede büyük bir evrende var olabilmeleri için, kurum içi çözümlerle (kurum içinden bir çalışanın sosyal medya yönetimini yapması, konuyla ilgili olmayan bir departmana bu sorumluluğun verilmesi gibi) sosyal medya yönetimi yerine, alanında uzman bir ajans ya da dijital dönüşüm uzmanıyla sosyal medya yol haritasının çizilmesi ve ilerlenmesi gerekmektedir.   

SEO’nun önemi nedir?

KOBİ’ler için dijital dünyada izinli pazarlamanın en iyi yöntemlerinden biri olan SEO, arama sonuçlarında kullanıcıların çoğunlukla ilk sayfada yer alan siteleri ziyaret etmesinden dolayı KOBİ’ler için önem arz etmektedir. Ayrıca web sitelerinin ziyaretçi sayısını arttırmak, site üzerinden sağlanan geri dönüşleri yükseltmek, marka bilinirliğini artırmak SEO’nun KOBİ’lere sağladığı önemli başlıca faydalardır.

Siz KOBİ’lere ne gibi destekler veriyorsunuz?

Kurucusu olduğum Me Consultancy; eğitim, etkinlik ve danışmanlık konularında şirketlere hizmet veriyor. Dijital dönüşüm sonrasında iş hayatının nasıl şekillendiği, Endüstri 4.0, e-posta pazarlama, e-ticaret, dijital pazarlama gibi konularda eğitim ve konuşma talepleri alıyoruz. Ayrıca sunum teknikleri, satış teknikleri, müşteri memnuniyeti gibi klasikleşmiş konular ile ilgili de eğitim istekleri geliyor. Etkinlik alanında firmaların kendilerini daha iyi tanıtabilmeleri için seminer ve online seminerler (webinar) düzenliyoruz. Danışmanlık alanında ise, dijitalleşme sonrasında hedef kitlelerine en uygun bütçelerle ürün ve hizmetlerini tanıtmak isteyen firmalara içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, marka elçiliği, affiliate pazarlama ve PR desteği veriyoruz. Uzun yıllar sektörünün önde gelen şirketlerinde görev aldığımızdan ve üst düzey yöneticilik deneyimine sahip olduğumuzdan, yönetim konusunda da danışmanlık hizmeti sunuyoruz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here