Günümüzde internette her an bir tavsiye mekanizması ile karşılaşabiliyoruz. Google, Youtube gibi sitelerde,  bir arama yaptığınızda ne aradığınızı tahmin etmesi ya da itunes’dan bir şarkı indirirken, aynı şarkıyı indiren diğer kişilerin, aynı zamanda hangi diğer şarkıları indirdiğini göstermesi tipik olarak tavsiye mekanizmalarının ortaya çıkardığı oldukça tutarlı olan önerileridir. 

E-ticaret firmaları içinde tahminlere dayalı tavsiye mekanizmaları ile ziyaretçilerin ihtiyaçlarını gidermede kolaylık sağlaması,  müşteri bağlılığına katkı sağlayacaktır. Bugün Amazon.com’un içeriğinin %70’i tavsiye sistemlerine bağlı dinamik olarak değişiyor. Hatta Amazon.com siparişlerin çok daha kısa sürelerde teslim edilmesi için ziyaretçilerin önceki siparişlerine, ürün arayışlarına, sepet hareketlerine bakarak, satın alma gerçekleşmeden önce potansiyel ürünü teslimat adresine yakın lojistik merkezlerine gönderiyor. 

Tavsiye sistemleri, site üzerinde ziyaretçi hareketlerine bağlı olarak, ziyaretçilere dijital dünyanın birçok pazarlama kanalında otomatik olarak kişileştirilmiş içerik sunabilme imkânı veriyor. Kişileştirilmiş içerik sunabilmek için site ziyaretçilerinin ve üyelerin site üzerinde yapmış olduğu gezinme, satın alma hareketleri ve ziyaretçi trendlerini izleyerek tahminde bulunmak artık e-ticaret firmaları için kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. 

Tavsiye sistemlerinin pozitif etkilerine baktığımızda;

Son kullanıcı için; 

 • Siteye geldiğinde gezinme ve satın alma hareketlerine bağlı olarak ürün dizinleri görür.
 • Satın almayı kolaylaştırır.
 • Aradığı ürünü kolayca bulabilir.
 • Yeni ürünleri keşfetmesine olanak sağlar.

E-ticaret sitesi için ise:

 • Satışlara katkı sağlar.
 • Satış miktarı düşük olan aksesuar gibi ürünlerin satışlarına katkı sağlar.
 • Müşteri bağlılığa katkı sağlar.
 • Sitede gezinme süresini arttırır.

Sıkça kullanılan Tavsiye Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

 • İlginizi çekebilir (Recommended for you): En sık kullanılan tavsiye bölümüdür. Daha önce siteyi ziyaret etmiş kişilerin gezinme, sepet ve satın alma hareketlerine göre ürün sunumu otomatik olarak yapılabilmektedir. Ziyaretçi ilk defa geliyorsa bu mekanizma sitedeki genel gezinme ve satın alma hareketlerine göre ziyaretçiye ürün sunumu yapabilir. Genel olarak ana sayfaya, ürün kategori ve ürün sayfalarında kullanılması tercih edilmektedir.
 • İlgili (Related): Genelde ürün sayfalarında, ürünün benzerlerini ya da ürün ile alakalı tamamlayıcı ürünleri sunarak sepet ortalamasını arttırmaya, ciroya katkısı az olan yan ürünlerin tavsiye edilmesinde kullanılabilir. Çapraz satışlar için de ideal bir tavsiye çeşididir.
 • Bunu alan bunu da aldı (also bought): Sepet ve satın alma sayfalarında en çok kullanılan tavsiye çeşididir. Sayfası ziyaret ürünle beraber satın alınan diğer ürünlerin sunulması için ideal bir tavsiye yöntemidir. Sepet ortalamasını arttırma yönünde, çapraz ve yukarı satışlara katkı sağlar.
 • Buna bakan buna da baktı”(also viewed): Site üzerinde, aynı amaç doğrultusunda hareket eden ziyaretçilerin birbirleri ile olan ürün bazlı ilişkisini göstererek referans ürün oluşturmaya katkı sağlar. Aynı tip ihtiyaçların karşılanması için hangi ürünlerin gezildiğini göstererek satın alma, kıyas süreçlerini hızlandıran bir tavsiye mekanizmasıdır. 
 • Email Recommender: Eğer kullandığınız e-posta servis sağlayıcı tam entegre bir tavsiye sistemine sahip ise çok şanslısınız. Çünkü bu özellik sayesinde, tüm e-postalarınızı otomatik olarak kişileştirebilir. Her bir üyenize siteniz ile olan ilişkisine göre otomatik içerik/ürün pazarlayabilirsiniz. Tam entegre olduğu için, bu ürünü kullanan e-ticaret firmaları için eposta tasarımı için harcanan zamandan tasarruf edilecektir. Tek bir gönder tuşu ile eposta listesindeki kişi sayısı kadar farklı e-posta gönderebilme kabiliyetiniz olacaktır.  E-posta içeriği tavsiye sistemi tarafından her bir üye için ayrı ayrı otomatik olarak yerleştirilecektir. 

Üyelerinizin genel tutumlarından ziyade güncel davranışlarına odaklanmak müşteri bağlılığını arttıracaktır. E-ticaret firmaları, pazarlama teknolojilerine yapılacak yatırımlar ile kime, hangi ürünü, ne zaman, hangi kanalla kitlenize ulaştırabilme kabiliyetine sahip olacaktır.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here