E-Ticaret Hakkında Yanlış Bilinenler

Herkes bir şekilde e-ticaret sektöründe yer alıyor. Bazılarının e-ticaret sitesi var, olmayanlar da bu sitelerden alışveriş yapıyor. İki tarafın da birbirini beslediği bir dünya ve her iki taraf için de doğru bilinen bazı yanlışlar var. Bu yanlışlar, sektördeki kötü niyetli kişi ve kuruluşların bıraktığı izlenimler sebebiyle oluşsa da, genelleme yapmak doğru olmaz. Ürün elimize çok geç mi ulaşır? Bu siteler güvenli değil mi? Oysa güvenilir olan siteler, ürünler ve hızlı teslimat seçenekleri de var. İsteklerinizi net bir şekilde belirler, ona göre alışveriş yapacağınız siteleri seçerseniz herhangi bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Online alışveriş zamanın çok önemli olduğu bu devirde büyük kurtarıcı olabiliyor. Özellikle online satış yapan tarafta iseniz, zamandan tasarruf etme konusunda avantaj kazanabilirsiniz. Kuralları doğru oynayan biri olmanız bu durumdan kârlı çıkmanız için tek gerekli şey. Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden 1’i online alışveriş yapıyor. 7/24 size hizmet veren bu siteleri kullanan insanlar memnun kaldıkça bu oran da artıyor.

Online Alışveriş Güvenli Değildir!

E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerin güvenli olmadığını söyleyenler, bu konuda kötü tecrübe yaşayan insanlar var. Ancak düşünülenin aksine, internetten alışveriş güvenlidir. Dünyaca ünlü birçok online alışveriş sitesi de, bu güvenilirliğin en büyük göstergelerindendir. Her yerde olduğu gibi internette de kötü niyetli kişiler olabilir ama bunun için biraz tedbirli olup bu durumu önleyebiliyorsunuz. Öncelikle alışveriş yapacağınız site ile ilgili araştırma yapıp güvenlik konusunda önleminizi alabilirsiniz. Bu e-ticaret sitesi ne kadar zamandır faaliyette, kime ait, site hakkında yapılan yorumlar neler vb. verilerle sitenin güvenilirliğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı yorumları da olan fiyat karşılaştırma sitelerinden de alışveriş yapılacak olan siteye dair tecrübeleri inceleyebilirsiniz. Ek olarak online alışverişte dikkat edilmesi gereken konulardan biri de SSL güvenlik sertifikasının olup olmadığıdır. SSL sertifikası internet sitelerinde veri güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Bilinçli bir tüketici olarak eleştirel şekilde önce alışveriş yapacağınız siteyi incelerseniz sorunsuz, güvenli bir şekilde online alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Online alışveriş güvenlidir ama her alışverişte olduğu gibi burada da öncelikle araştırmanız gerekmektedir.

Ürün Elimize Çok Geç Ulaşır!

E-ticaret sitelerinden alınan ürünlerin teslimat süreleri alışveriş yapılan siteye göre farklılık gösterebilir. Hatta alışveriş yapılan sitedeki ürünlere göre de farklılıklar olabilir. Ürünün yurt içi ya da yurt dışına gönderimine göre de bu süre değişiklik göstermektedir. İnternetten alınan ürünler için ürünün temini, kargolanması, kargoya verilmesi, ulaşım, teslimat gibi birçok aşama olduğu için bu sürede farklar oluşabiliyor. Burada da ihtiyacınızı belirlemeniz önemli. Ürünün kısa sürede gelmesini istiyorsanız “Hızlı Kargo”, “Aynı gün kargo” gibi özellikleri olan ürünler arasında alışverişinizi yapmanız gerekmektedir. Bu seçenek bazı sitelerde ve ürünlerde ücretsiz sunulurken, bazılarında ek kargo ücreti ile gerçekleşmektedir. Online alışveriş sırasında da alacağınız ürünün tahmini gönderim süresi size gösteriliyor. Bu süre size uzun geliyorsa, başka bir siteden daha kısa süreli opsiyonla da aynı ürünü alabilirsiniz. Ayrıca birçok e-ticaret sitesinde satın alınan ürünlerin detayında kargo ayrıntıları da gösterilmektedir. Unutmayın, ürün elinize çok geç ulaşmıyor, siz öncesinde bu konu ile ilgili bilgilendirildiğiniz sitelerden alışveriş yapmalısınız. Her şey sizin isteklerinize uygun seçimlerinizle ilerliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here