Tüm Avantaj ve Dezavantajları ile E-Ticaret

İnternet çağının her geçen gün gelişmesiyle e-ticaret sektörü, bünyesine katılan yeni girişimciler sayesinde hızla yükselmeye devam ediyor. İnternet ağının daha fazla kullanılmasıyla ticaret artık internet üzerinden yapılmaya başlandı. Daha önceden güvensiz görünen sanal mağaza şimdilerin en çok tercih edilen alışveriş metotları arasında yerini aldı. Birçok insanın akıllı telefonlardan bile kolayca erişim sağladığı online ticaret daha fazla talep edilir hale geldi. Bununla birlikte freelance çalışanlar ve şirketler online ticaret sistemine yönelmeye başladı. Günümüz koşullarında tüketicinin online ticarete girip girmeme konusunda hâla tereddütleri var. Bunun sebebi ise online ticarette dolandırıcıların tüketiciyi kandırması veya gizlice bilgilerine ulaşmasından kaynaklanıyor. Fakat yeni çıkarılan elektronik ticaret kanununda tüketici haklarına yer verilmiş ve tüketicinin güvenini kazanılmasına yönelik maddeler verilmiştir. E-ticaret neredeyse 20 yıldır Türkiye’de aktif bir şekilde kullanılıyor. Bu 20 yıl içerisinde başarılı olanlar gibi başarısız olan birçok firma oldu. Peki başarılı olanlar ne gibi adımlar attı, başarısız olanlar nerede hata yaptı? E-ticaretin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

Her işte olduğu gibi e-ticaret sisteminin de çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. E-ticaretin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz. Şirketinizin internet üzerinden müşterilerine ulaşabileceği 7/24 açık bir şubesi olur. Şirketlere daha kısa bir zamanda daha çok müşteriye sahip olma imkânı sağlar. Stok yapmadan ürün ve hizmetlerinizi mağazanıza ekleyebilir ve satışını gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret ortamında alışveriş yapmak hızlı gerçekleştiğinden daha fazla zaman kaybınız olmaz. İnternette hizmet ve ürün çeşitliliği açısından mekân sıkıntısı olmadığı için müşteriye daha fazla ürün ve hizmet sunulabilir. Geleneksel mağazalar sadece bulunduğu bölge içindeki müşteri kitlesine hitap ederken online ticarette böyle bir sınırlama yoktur. Dünyanın her yerinden müşteri kitlesine sahip olursunuz. Tüketici kısa bir sürede pek çok ürünü inceleyebilir; ürün karşılaştırma imkânları daha geniştir. Müşteri istediği yerden daha kolay alışveriş yapma olanağına sahiptir. Elektronik ticaret müşterilere kalabalıktan uzak hususi bir müşteri tecrübe edinmeyi sağlar. Elektronik ticaret müşterileri, sitelerle ilgili kampanya ve indirimleri yakından takip edebilir ve indirim ve kampanyalardan ziyadesiyle yararlanır.

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaret sisteminin avantajı olduğu kadar dezavantajları vardır. Şimdiyse e-ticaretin dezavantajlarına bakalım. Geleneksel mağazadaki gibi müşteri ile yüz yüze görüşme olanağı olmadığı için müşteri ve satıcı arasında uygun bir iletişim kurulamaz. Müşterilerin online olarak satın almış oldukları ürünlerde dokunma, deneme ve yakından inceleme fırsatı bulunmamaktadır. E-ticaret alışveriş sisteminde kullanıcılar ürünleri görmeden satın aldıkları için geri iade oranı geleneksel mağazalara göre daha yüksek olur. Kullanıcılar mağazanızı diğer sanal mağazalar ile daha kolay ve hızlı bir şekilde mukayese edebilir. Bu noktada müşteri kaybı yaşanabilir. Müşteriler online ticaret sitelerinin altyapı kaynaklı sorunlarında beklemekten vazgeçip başka sitelere yönelebilir. Güvenlik açığının olması sitenizin kötü amaçlı yazılımların saldırısına uğramasına sebep olabilir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde alıcılar kargo süresini beklemekten hoşlanmayabilir. Tüketicilerin size ulaşmasını sağlayan iletişim bilgilerinizin olmaması güvensizlik oluşturur. Sitenizde satış sözleşmelerinin mutlaka olması gerekir. İçeriğinin anlaşılır ve doğru olmaması da müşteri kaybettirir. Elektronik ticaret sitenizde ödeme seçeneklerinin kısıtlı olması müşteri kaybına yol açar ve bu sorunu çözmek için zengin bir ödeme sistemine sahip olmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here