Pazarlama stratejilerini belirlerken mobil faktörü artık göz ardı edilemez bir etkendir. Bundan birkaç sene önce, pazarlamacılar kampanya e-postalarının kullanıcıya ulaşması için kullanıcının bilgisayar başına geçip e-posta adreslerini kontrol etmelerini bekliyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte e-posta pazarlama, her gün, her saat kullanıcıya ulaşabileceğiniz bir pazarlama yöntemi haline geldi.  

Mobil internet kullanıcıları kolaylıkla dünya ile iletişim halinde olabilmeyi çok sevdi,  bu iletişimin çok daha okunaklı olmasını sağlayan mobil uyumlu (responsive) e-postalar ve web sitelerini ise daha çok sevdi. Son verilere göre, Türkiye nüfusunun yüzde 30’u akıllı telefona sahip, bu kullanıcıların neredeyse tamamı satın almak istedikleri ürünleri telefonlarından araştırıyor, yüzde %43’ü ise mobil telefonları üzerinden bir kere satın alma gerçekleştirdi.

Mobil kullanıcılara ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biri de e-postadır. Mobil üzerinden açılan bir e-posta kampanyasının düzgün okunamadığı durumda, kullanıcının zaten açılmış bir e-postayı tekrar masaüstü bilgisayarında açıp okuma ihtimali düşük olacaktır. E-postalarınızın ”mobil dostu” olması, müşterilerinizin üzerindeki marka algınızı canlı tutarak, sadık müşteri sayınızı artırmanızda yardımcı olacaktır. 

Mobil kullanıcıların her zaman ellerinin altında bulunan sosyal ağlar ve diğer sayısız aplikasyonlar arasında e-posta okuma dikkatleri, masa üstü cihaz (desktop) kullanıcılarına göre daha azdır. Bu sebeple e-postalarınızda her iki kullanıcı tipini düşünerek, mesajı anlaşılır, okunması kolay yazı alanları ve tıklanmaya teşvik edecek imajlar bulundurmalısınız.

Mobil uyum özelliği olmayan e-postaların mobil kullanıcılarına da hitap edebilmesi için, e-posta linkleri üzerinden web sitesine yönlendirmeden önce, mobil uyumlu olarak hazırlanmış harici bir web sayfasına yönlendirebilirsiniz. 

Mobil cihazlarda görüntülenen e-postalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik de konu başlığıdır. Mobil cihazlarda konu başlığı (subject) alanı daha kısa görüneceğinden,  çarpıcı ve dikkat uyandıracak bir başlık, diğer e-postalar içinde sizin kampanyanızı ön plana çıkaracaktır. Bununla birlikte, sunulan fırsatların e-posta alıcısına özel olduğu hissini uyandırmak ve dikkat sağlamak için kişiselleştirilmiş içerikli e-postalar oluşturulmalıdır.

Tüm pazarlama aktivitelerinizde mobil kullanıcısını hedefleyen kampanyalar yaratmanız, geleceğin pazarlama yarışında sektörünüz içinde sizi bir adım öne çıkaracaktır. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here