Elinizde müşterilerinizin datası var, belli dönemlerde e-posta gönderiyorsunuz ama sonuçlar hiç istediğiniz gibi değil mi? İçeriği özenerek oluşturmuşsunuz, resimlerin en güzelini koymuşsunuz, başlık için A/B testi bile yapmışsınız ama arzu ettiğiniz sonuçları alamıyor musunuz?  Bunun çeşitli sebepleri olabilir; belki data kaliteniz düşüktür, belki gönderdiğiniz mesajı ilgi çekmiyordur, gönderdiğiniz günler uygun değildir vs. gibi onlarca şey söyleyebiliriz. Herşeyden daha da önemlisi aşağıda yazdığım örnekleri kullanmıyorsanız belki de yüksek geri dönüş oranlarını ıskalıyor olabilirsiniz. Burada yazdığım şeyler uluslararası kabul edilmiş yüksek getiri sağlayabilecek stratejilerdir ve doğru uygulandığında güzel sonuçlar getirir. Lütfen bu kısmı dikkatlice okuyun ve uygulamaya hemen başlayın, eminim daha farklı sonuçlar almaya başlayacaksınız.

1) Hoş Geldin E-postası

Web sayfanıza gelip e-bülten abonesi olan kişilere anında bir hoş geldin e-postası göndermelisiniz. İnsanlar sizi uzun araştırmalar sonrası bulup e-posta adresini bırakıyorsa bu kişiler sizin ürünlerinizle ilgilidir ve onlara hızlıca bu deneyimi sunarsınız iyi geri dönüşler alırsınız. Bu yüzden size üye olan kişilere son kullanma tarihi olan bir indirim kuponunun içinde olduğu tatlı bir hoş geldin e-postası hem güzel bir karşılama hem de fayda sağlayan bir girişim olacaktır. 

2) Seni Özledik E-postası 

Web sayfanıza 3 aydır giriş yapmayan, uzun zamandır e-postalarınızı açmayan ve en az 3-4 aydır sizden alışveriş yapmayan müşterileriniz büyük ihtimalle kaybedilmekte veya kaybedilmiştir. Uzun zaman emek vererek büyük uğraşlar sonrası müşteri yaptığınız kişilerin bu kadar kolay gitmesine izin vermemelisiniz. Bu yüzden onları tekrardan müşteri yapabilmek ve geri kazanmak için seni özledik e-postası gönderilmelidir. Bu kampanyayı düzenlerken gönderim yapacağınız müşteri kitlesini iyi harcayan, orta düzey harcayan ve az harcayan şeklinde segmente edip mesajları farklı gönderirseniz yüksek geri dönüş alırsınız. Mesela iyi harcama yapan müşteri kitlesine indirim kuponu sunup tekrardan kazanmak uzun vadede gelirlerinize de olumlu yansıyacaktır. 

3) Alışveriş Sepeti Terk E-postası 

Geri dönüş ve geliri artırma anlamında en hızlı sonuç alacağınız stratejilerden birisi olan bu modelde alışveriş sepetine ürün koyup satın alma yapmadan çıkan kişilere hızlıca aksiyon almalısınız. Burada müşterileri gene segmente edebilirsiniz, mesela sizin sepet ortalamanız 200 TL ise, sepette bırakılan ürünlerin değeri bunun altındaysa bir segment, üstündeyse ikinci bir segment, çok üstündeyse üçüncü bir segment kurgulayıp her segment için farklı mesajlar gönderirseniz çok olumlu sonuçlar alırsınız. Mesela üçüncü segment değerli olduğundan o kitleye alışverişi tamamlaması için indirim kuponu, ikinci segmente ücretsiz kargo sunabilir ve alışverişin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Birinci segmente ise sadece alışverişi kaldığı yerden tamamlaması için bir hatırlatma yapmak yeterli olacaktır.

4) Doğum Günü E-postası 

Her firmanın müşterilerine doğum günlerinde gönderdiği standart kutlama mesajlarının dışına çıkıp sadece o gün özel 24 saat geçerliliği olan bir indirim kuponu ile hiç beklemediğiniz yüksek satışlar yapabilirsiniz. İnsanların hayatlarında en mutlu olduğu bu günde onları alışverişe yönlendirmek zaten hiç zor değilken birde sadece 24 saat geçerliliği olan indirim kuponuyla bunu taçlandırmak belki de hiç görmediğiniz satışlara şahit olmanızı  sağlayacak. 

5) Hatırlatma E-postası 

Bu kadar yapılan çalışmanın boşa gitmemesi için ufak önlemler alırsanız her şey problemsiz şekilde ilerleyecektir. Mesaj bombardımanında olan insanlar kendilerine yüksek indirim sunulsa bile anında bu işlemi gerçekleştirmiyorsa bunu unutabiliyor.  Bu yüzden kendilerine indirim kuponu gönderdiğiniz kişilere hatırlatmalarda bulunarak onları alışverişe yönlendirmek için bir şans daha yaratabilirsiniz. Mesela indirimin bitmesine 3 gün kaldıysa, ‘size özel indirimin bitmesine 3 gün kaldı’ gibi bir başlık ile göndereceğiniz e-postanın açılma oranı yüksek olacağı gibi  kişinin ilgisini çeken bir ürün varsa alışveriş o anda yapılacaktır. 

Bu yazı parasut.com sayfasında yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here