Entegrasyon, genel olarak bir sistemin belli bölümlerini iç ya da dış servislerle birleştirip, bir bütünleşme sağlayıp uyum içinde çalışmalarına olanak sağlamaktır. Her sistem belli bir işi yapmak üzere tasarlanmıştır ancak ihtiyacınız olan servisi sağlayan başka bir sistemi, sisteminiz ile uyumlu hale getirebilmek için, öncelikle kendi sisteminize entegre etmeniz gerekmektedir.

E-posta pazarlamasında entegrasyon, genel anlamıyla kendi altyapınız ile hizmet aldığınız e-posta pazarlama şirketinin servisini kendi sisteminize entegre etmek demektir. Bu entegrasyon ek bir insan gücüne gerek duymadan, tüm işlemleri otomatize ederek sistemi çok daha verimli kullanabilmenize olanak sağlar.

Dijital bir dönemde yaşadığımız düşünülünce, pazarlama ekiplerinin istekleri ve ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman güçlü ve donanımlı bilgi teknolojileri departmanlarına ihtiyaç duyulur. 

E-posta pazarlamasında da işlerinizi ne kadar kolaylaştıran bir servis kullanırsanız kullanın, başlangıç aşamasında her zaman bilgi teknolojileri departmanına ihtiyaç duyulur.  Belli işleri otomatize etmek için başlangıç aşamasında bir entegrasyon yapmak gerekmektedir ve bu da bilgi teknolojileri departmanı ile mümkün olabilmektedir. Ancak sorun şudur ki bilgi teknolojileri departmanları, iş yoğunluğundan dolayı talepleri karşılamakta oldukça sıkıntı yaşar.

Hem bilgi teknolojileri departmanına ihtiyaç duymamanız, hem de işlerinizi daha kolay hale getirebilmek ve daha verimli işler yapabilmeniz için tek seferde entegrasyonu sağlayıp, ihtiyaç duyulan insan gücünü en aza indirebilirsiniz.

E-posta pazarlama servisi ile entegrasyonlarınızda aşağıdaki konuların değerlendirildiğinden mutlaka emin olun ve aşağıdaki 11 noktaya dikkat edin.

 1.  Yeni üye bilgilerinin otomatik olarak servis sağlayıcınıza aktarıldığına emin olun.
 2.  Üye bilgi değişikliklerinin otomatik olarak servis sağlayıcılarına aktarıldığına emin olun.
 3.  Sepette bırakma ve satın alma işlemlerini takip edin, servis sağlayıcınız ile senkronize edin.
 4.  Entegrasyon aşamasında her zaman veritabanlarınızın servis sağlayıcınızla senkronize  olduğuna emin olun.
 5. Başlangıç aşamasında tüm olasılıkları düşünüp, sadece ihtiyacınız olan işlemlerde entegrasyon sağlayın. Kullanmayacağınız işlemler için gereksiz para ve zaman harcamayın. Bu entegrasyonun daha sağlıklı ve stabil çalışmasını sağlayacaktır.
 6. Entegrasyonlarda her zaman en sağlıklı ve doğru yöntemleri seçin. Size sunulan birden fazla entegrasyon çözümü varsa her zaman sisteminize ve servis sağlayıcınıza uyumlu olan entegrasyonu seçin. Her sistem farklıdır dolayısı ile size en uygun entegrasyon çözümü ile ilerlemek, ileride çıkabilecek olası sorunların daha kolay çözüme kavuşmasını sağlayacaktır.
 7. Aldığınız servisin sadece belli bir çözümü sunduğunu unutmayın, onu farklı amaçlarla kullanmaya çalışmayın. Bu gibi durum iki taraf içinde ciddi zararlara sebep olabilir.
 8. Entegrasyon aşamasından önce mutlaka bilgi teknolojileri departmanlarınızdan yardım alın ve karşı taraf ile sürekli iletişim halinde bulunduğunuzdan emin olun.
 9. Entegrasyon aşamasında, sürece çok fazla insan dahil etmemeye çalışın. Entegrasyonun tek bir proje yöneticisi tarafından yönetilmesi, entegrasyonu hızlandıracak ve daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.
 10. Entegrasyona başlamadan önce mutlaka tüm planları çıkarıp, süreç bitişi hakkında net zamanlamalar belirleyin.
 11. Entegrasyonun sağlıklı çalıştığına emin olmak için, entegrasyon kapsamına göre bir test zamanı belirleyin ve bu süreç boyunca tüm testleri yaptığınıza ve her işlemin uyumlu çalıştığına emin olun.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here