We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği 2018 Yılı Global Dijital Raporu’na göre hem dünyada hem de Türkiye’de sosyal medya kullanımında artış olduğunu görüyoruz. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının aktif olarak interneti kullandığını ortaya koyan rapor, dijital dünyada gerek internet kullanımı hakkında gerekse sosyal medya kullanım alışkanlıkları hakkında detaylı bilgiler içeriyor. 

Dünya nüfusunun yüzde 42’si sosyal medyada 

2018 yılında internet kullanıcısı sayısı 4 milyara ulaştı. Bu oran toplam dünya nüfusunun %53’lük dilimini oluşturuyor. İnternet kullanıcısı sayısında yıllık olarak ise ortalama %7 gibi bir büyüme oranı göze çarpıyor. Buna paralel olarak sosyal medya kullanıcısı sayısı da artış gösterirken, sosyal medya kullanıcı sayısı 2018 yılında 3.196 milyar oldu. Bu da dünya nüfusunun %42’lik dilimine tekabül ediyor. Sosyal medyada yıllık ortalama artış miktarı ise yüzde 13 civarında. İnternet kullanımındaki bu artışın en büyük tedarikçisi ise mobil cihazlar. Toplamda 5.135 milyar kullanıcı ile dünya nüfusunun %68’lik kısmı bir veya birden fazla mobil cihaza ve akıllı telefonlara sahip. Bu durum ise internet erişiminde kolaylık sağlıyor. Dünyada bu artışa istinaden bir internet kullanıcısı günde ortalama 6 saat civarında interneti kullanıyor. Global çapta internet kullanımı, Afrika Kıtası’nda da çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya devam ediyor. 

Türkiye’nin %61’i sosyal medya kullanıcısı

Türkiye’de ise 81 milyonluk nüfusun %67’si internete erişim sağlıyor. Türkiye’de toplamda 54.33.000 internet kullanıcısı mevcut. Öte yandan toplam ülke nüfusunun %61’lik dilimi sosyal medya kullanıcısı. Bu oran ülkemizde 51 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. 

İnternette en fazla vakit geçiren 14. ülkeyiz

Tüm dünyada nüfusa oranla internet bağlantısına sahip kullanıcı oranları açısından %99’luk bir dilimle Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırada yer alıyor. Bu istatistiği %97 ile İsveç ve %96 ile Hollanda takip ediyor. Türkiye ise internet kullanım yaygınlığı konusunda 28. sırada yer alıyor. İnternet kullanıcıları hususunda ise en büyük gelişmeyi Katar gösteriyor. Katar’ı ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt izliyor. İnternet hızı konusunda ise Singapur liderliğini sürdürürken, Hong Kong ile Güney Kore bu konuda Singapur’u takip eden ülkeler arasında yer alıyor. Mobil internet hızında ise Hollanda ilk sırada yer alıyor. Hollanda’yı, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ederken, Türkiye ise bu konuda 14. sırada yerini alıyor. 

İnternette en fazla vakit geçiren ülke ise 9 saat 37 dakika ile Tayland olurken, Türkiye ise 7 saat 9 dakika ile 14.sırada yer alıyor. 

Türkiye’de yüzde 6 artış görülüyor

2018’de sosyal medya kullanıcılarının sayısı 3.196 milyara ulaştı. Bu sayı toplam internet kullanıcılarının %42’sine denk geliyor ve ortalama %13’lük bir büyüme yaşandığına işaret ediyor. Sosyal medyayı en fazla kullanan ülke olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ni, Güney Kore ve Singapur izliyor. Türkiye ise %63 kullanım oranıyla 23. sırada. 

Sosyal medyada en fazla zaman geçiren ülke ise 3 saat 57 dakikalık bir ortalama ile Filipinler. Filipinler’i, Brezilya ve Endonezya takip ediyor. Türkiye’de ise bir sosyal medya kullanıcısı ortalama 2 saat 24 dakikasını sosyal medyaya harcıyor. Ülkemizde, sosyal medya kullanıcısı sayısında 2018 yılında yüzde 6 oranında bir artış gözlemleniyor.

Facebook’ta 9, Instagram’da 5’inci sıradayız

2018 yılında Facebook kullanıcılarının sayısı 2 milyar 17 milyona ulaştı. Bu sayı geçtiğimiz yıla oranlar yüzde %15’lik artışın olduğunu işaret ediyor. Facebook kullanıcı sayısının en yoğun olduğu ülke ise Hindistan. Ayrıca Facebook’a yüzde 88’lik bir dilim mobil cihazlar üzerinden erişim sağlıyor. Facebook kullanıcılarının en kalabalık grubunu ise 18 yaşındaki kullanıcılar oluşuyor. Ayrıca Facebook kullanıcılarının yüzde 44’ü kadınlardan, yüzde 56’sı ise erkeklerden oluşuyor. Türkiye ise 51 milyon kullanıcıyla dünya genelinde 9. sırada yer alıyor. Instagram’a gelince… Instagram’ın en yaygın kullanıldığı ülke İsviçre. Instagram kullanıcılarının büyük bölümü 1834 arası yaş gruplarından oluşurken, Türkiye Instagram kullanımında 5. sırada yer alıyor. 

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here