Dbcarnaval.com’dan Dilek Altunay ile Röportaj

0
1236

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Dilek Altunay.İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da pazarlama egitimi aldım ve 8 sene aile şirketinde çalıştım. Fakat zaman geçtikçe takı tasarımı yapma arzum daha ağır basınca kuyumculuk ve gümüş üzerine eğitim aldım. Aynı şekilde ortağım Banu Koçan ise İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümünden mezun olup Amerika’da aynı okulda eğitim aldıktan sonra 9 sene EF Education’da satış ve pazarlama yöneticiliği yaptıktan sonra işinden ayrılmıştır.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Sitemizin adı www.dbcarnaval.com, ortağımla benim baş harflerimizden oluşuyor. Her hafta sezonun trend ürünlerini eklediğimiz bayanlar için her türlü takı, aksesuar ve çanta alternatiflerini bulabilecekleri Karnaval gibi eğlenceli bir web sayfası yapmak istedik. Yurtdışından getirdiğimiz ürünler olduğu kadar kendimizin tasarlayıp gümüş ustalarımızın ellerinden çıkma bir çok üründe sitemizde bulumaktadır. Kaliteli ürünlerimizi herkesin alabilmesi adına fiyatlarımızı makul seviyelerde tutmaya özen gösteriyoruz. Bayanlar veya onlara hediye almak isteyen erkekler çok fazla mağaza gezmeden moda ürünleri bizim sitemizde bulabilirler.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Tasarladığım gümüş ürünlerimi ortağımla beraber daha farklı nerelerde satabiliriz ve nasıl bu fikri geliştirebiliriz diye konuşurken kendi sitemizi kurmaya karar verdik. Ürün yelpazemizi de kendimiz ile birlikte geliştirmeye çalışıyoruz.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Gün içersinde çok fazla vaktimizi bilgisayar karşısında veya akıllı telefonlar yardımı ile internette geçiriyoruz. Zamanı daha verimli kullanmak adına bütün bayanların aradığı veya hayal ettiği ürünleri zaman kaybetmeden bulabilecekleri bir web sayfası kurarak onlara yardımcı oluyoruz. Siteden siparis verdikleri ürünleri kargo ile istedikleri adrese yolluyoruz.7 gün içersinde ise beğenmedikleri ürünleri geri iade alıyoruz. Böylece müşterilerimizi mağazaların kalabalıklığından ve caddelerin trafiğinden uzak tutmuş oluyoruz

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Siteyi kurmaya karar verdikten sonra eşlerimizden ve hayatımızda olan bir çok dostumuzdan destek aldık. Hem site kurma aşamasında hemde diğer birçok konuda. O yüzden hepsine burdan teşekkür edebiliriz.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Bize göre aslında herhangi bir zorluğu yok aksine ortağımla ben internetten alışverişi çok sevdiğimiz ve bir çok seyi burdan bulabildiğimiz için bu işi yapmaya karar verdik. Fakat takı agırlıklı bir sitemiz olduğu için tek zorluğu fiziki olarak insanların ürünü denemeden satın almasını sağlamak olabilir. Bunu da minimuma indirebilmek adına müşterimize ürünü ayrıntılı bir şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. En önemli diğer konu ödeme yapacakları siteye güven. Onu da çalıştığımız banka ve Paypal hizmeti ile sağladığımızı düşünüyoruz

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Şu anda aktif olarak Facebook, Instagram gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanıyoruz. Fakat aynı zamanda Türkiye’de ki bir çok alışveriş sitesinde DBCarnaval ürünleri satılmaktadır.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Cok gelişme katettiğimizi düşünüyorum. İnternet artık hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi.Iphone ve Ipad sayesinde de her an elimizin altında. İnsanlar yoğun iş temposundan kendilerine alışveriş yapacak zamani cok bulamaz hale geldiler ve bu noktada online siteler onların ihtiyaçlarına cevap verir durumdalar. Tabii hala bir güven sorunu var ama o da yavas yavas kırılıyor bizce. Bir çok ürüne bir tıkla ulasmak yogun iş ve okul temposunda cok zaman kazandırıyor. Bunu daha cok kullananlar gençler ve öğrenciler, belli bir yaş üstündekiler hala güvenilir olduğuna inanmıyorlar ve çekiniyorlar bu yüzden de mağazadan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Bizce online alışveriş gün geçtikçe daha da büyümeye devam edecek

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Sitemizde satılan bütün ürünler için profesyonel fotoğrafçı desteği alıyoruz. İnsanların daha iyi görebilmesi ve herhangi bir yanlış anlamaya fırsat vermemek adına ürün ile ilgili detaylı görsellerin yanında ayrıntılı materyal bilgisi de yazıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli o yüzden her ürünün gönderimini yaparken balonlu zarflar kullanıyoruz ki kargoda bir sorun çıkmasın. Ödeme konusunda ise sitemiz Garanti Bankası tarafından incelenmiştir.Paypal ile de anlaşılmış hangisini müşterimiz tercih ederse o yolla ödemesini yapabilmektedir.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Sitemizi ziyaret edebilirler. Bütün iletişim bilgileri mevcuttur. www.dbcarnaval.com

Mail adresi olarak ise satis@dbcarnaval.com adresinden bilgi alabilirler

Editör not : dbcarnaval.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here