Cowork7/24’den Serkan Kurtuluş ile Röportaj

0
1531

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

Ben Serkan Kurtuluş. Cowork7/24’ün kurucusuyum. 20 yılı aşkın profesyonel yöneticilik kariyerimin ardından girişimciliğe başladım.

Yeni nesil, ortak çalışma alanlarının bizleri daha yaratıcı ve verimli kıldığını düşünüyorum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Cowork7/24, Ortak Paylaşımlı Ofisler (Coworking Spaces) için bir pazaryeri. İhtiyacınız doğrultusunda kısa süreli çalışma alanı, toplantı odaları kiralayabiliyorsunuz. Bunun üzerine kurguladığımız City-Pass (Şehir Kartı) ürünümüz ile de, çok esnek bir şekilde, birden fazla mekanı tek bir üyelik ile kullanabiliyorsunuz. Ekim 2017’de aynı anda 4 şehirde Istanbul, Budapeste, Bükreş ve Sofya’da lansman yaparak başladık. Şu anda 8 ülkede, 17 şehirde 100’ün üzerinde ortak çalışma alanına bizim üzerimizden rezervasyon yapılabiliyor.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Fikrin ortaya çıkışı ve bu alanda bir girişim yapmaya karar vermiş olmam, aslında birden fazla hikayenin kesişmesiyle ortaya çıktı.

Birincisi, uzun yıllar kurumsalda çalıştıktan sonra, birçok profesyonel gibi kendi girişiminizi yapma isteği.

Ikincisi, kurumsaldayken, işimin de bir gereği olarak start-up’lara ve yeni nesil, değişen çalışma alışkanlıklarına çok yakındım. Hatta düzenli olarak da esnek zamanlı ve sabit ofise bağlı kalmadan çalışmak durumundaydım. Ortak çalışma alanlarıyla ve buradaki kültürle tanışmam da ilk o zamanlar oldu. Bu ikisi biraraya gelince, coworking alanında bir girişim yapmaya karar vermek çok zor olmadı.Cowork7/24 online ticaret kadar, bir misyonu olan bir girişim : esnek ve ortak çalışma kültürünü yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.Sloganımız ‘We make coworking easier’ – “Beraber çalışmayı kolaylaştırıyoruz”.Pazaryeri bizim platformumuzun sadece bir yüzü. Ortak çalışma kültürünün olmazsa olmazı ‘community’ (topluluk) odaklı hizmetlerimizle bunu destekliyoruz.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Bizim yaptığımız işin alternatifi, Coworking Space’lerden doğrudan rezervasyon yapmak.

Bu da mümkün elbet. Ama Cowork7/24’te, tek bir platformda üzerinde, farklı seçenekleri bir arada görüp karşılaştırma yapma şansına sahipsiniz. Daha önemlisi, bizim üzerimizden yapılan rezervasyonlarda, bizim ‘community app’ dediğimiz, ‘topluluk uygulamamıza’ erişim sağlıyorsunuz.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Bilinirlik ve Satınalma sırasında hatırlanır olmak.

Her ne kadar iyi bir iş yapıyor, ve o işi de iyi yapıyor da olsanız, aşmanız gereken ilk zorluk bilinirlik yaratmak. Yani sizin varlığınızdan, sunduğunuz hizmetlerden, katacağınız değerden hedef kutlanıcı kitlenizin haberdar olmasını sağlamak. Özellikle Türkiye gibi ortak çalışma kültürünün yeni yeni oluşmaya başladığı, paylaşımlı ofislerin göreceli olarak çok az bir kitle tarafından kullanıldığı bir ortam için bu, aşmanız gereken ekstra bir zorluk.

Ikinci konu ise, kullanıcın tam da size ihtiyacı olduğu anda, sizin varlığınızı hatırlaması. Bunun için sürekli ve tutarlı bir şekilde kendinizi hatırlatıyor olmanız gerekiyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Ağırlıklı olarak sosyal medyayı kullanıyoruz. Kullanıcılarımıza değer katacak içerikler üreterek onlara yan faydalar sunuyoruz. Düzenli, sürekli ve faydalı içerikler üretiyoruz. Coworking space’ler ile ortak tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapıyoruz.

Türkiye’de sektörü (Ortak Paylaşımlı Ofisler) nasıl görüyorsunuz ?

Daha henüz çok yeni sektör. O kadar yeni ki, İstanbul dışında neredeysa başka hiçbir şehri tam anlamıyla konuşamıyoruz. Biraz Ankara, biraz Izmir. Ama hızla büyüyor.

İstanbul gibi 15 milyonluk bir sehirdeki paylaşımlı ofis sayısı, kendisinden 10 kat küçük Varsova, Budapeşte gibi şehirlerin altında ve olanlar da genellikle bir bölgede, Levent-Maslak hattında yoğunlaşmış durumda. Diğer bölgelerdeki boşlukları ise büyük ölçüde Cafe’ler doldurmaya çalışıyor. Coworking Space’ler hem Istanbul’un hem de Turkiye’nin geneline yayılacak. Daha niş, daha özelleşmiş coworking space’ler göreceğiz.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Her işte olduğu gibi öncelik güven oluşturmak. Vaadettiğiniz hizmeti vaadettiğinizden daha iyi sunmanız gerekiyor. Ikincisi kullanıcıya yaşattığınız deneyim. Hem sizden hizmeti alırken yaşadığı deneyim, hem de o hizmeti kullanırken yaşadığı deneyim. Her ikisi de beklentileri aşmalı.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Elbette, bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden her zaman ulaşabilirler :

https://www.facebook.com/cowork7x24/

instagram : cowork7x24com

Twitter : cowork7x24

Web: www.cowork7x24.com

Bana LinkedIn üzerinden kişisel olarak ulaşabilirsiniz : https://www.linkedin.com/in/serkan-kurtulus-8562b4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here