Business Life Dergisi ile Sosyal Medya Üzerine Sohbet

0
885

Sizce sosyal medya nasıl bir iletişim aracı?

Sosyal medya, kullanıcılarına karşılıklı paylaşım imkanı sağlamanın yanı sıra kişisel veya gruplar halinde medya içeriği oluşturma olanağı da sunan dijital bir evren. Bugün dünya genelinde 1.8 milyar kişi sosyal medya ağlarını kullanıyor. En yaygın sosyal ağlarından biri olan Facebook’un kullanıcı sayısı 1.3 milyardan fazla durumda. Hey ay 284 milyon Twitter kullanıcısı aktif olarak hesabını yönetiyor. Facebook kullanıcılarının %68’i mobil şekilde hesaplarına ulaşıyor.

Bu büyük evrenden yani sosyal medyadan önce, tek dünya gerçekliği ile yaşamımızı sürdürüyor, kimliğimizi veya ürettiğimiz ürün ve hizmetleri bu dünya üzerinden etkileşim halinde olduğumuz bireyler ya da kitlelerle buluşturuyorduk. Ancak geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte öncelikle internetin, ardından internetin en çok vakit geçirilen alanlarından olan sosyal medyanın fikirlerimizi, alışkanlıklarımızı ve satın alma davranışlarımızı etkilediği yeni bir dönemin başladığına tanık olduk. Bu yeni dönemde, web dünyası ve sosyal ağlar aracılığıyla yakın çevremizi kısacası kendi evrenimizle olan iletişimimizi dönüştürürken, tüketici kimliğimizle de kurumların sunduğu ürün ve hizmetleri şekillendirmeye başladık.

Bir başka deyişle sosyal medya, günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğinden beri, alışkanlıklarımız da kökten değişti, neredeyse her anımız 7/24 online hale geldi. Aynı zamanda bu mecralarda gerçekleştirdiğimiz tüm eylemler neticesinde kendimiz ile ilgili birçok veriyi de farkında olmadan ardımızda bırakmaya başladık.

Sosyal medyanın en dinamik yönü, iletişimin iki yönlü olması. Eğitim, kariyer, iş, eğlence, sanat, politika, aktivite ve etkinlik, sağlık, yaşam gibi sayamadığımız bütün alanlarda gerçekleştirdiğimiz eylemleri bu mecrada paylaşıyor, takipçilerimiz veya farklı kitlelerden geri dönüşler, reaksiyonlar alıyor ve bir yandan da geri dönüşte bulunabiliyoruz. Aynı zamanda sosyal medyanın kendine has mecraları ve kurallarıyla pazarlamadan halkla ilişkilere, network oluşturmaya, markanıza itibar kazandırmaya kadar çok yönlü artı değer sağlayan bir mecra olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Sosyal medyayı etkin kullanan firmaların, kullanmayan firmalara göre karlarında yükselme, rekabette önde olma ve verimliliklerinde artış olduğunu yakından gözlemliyoruz.

Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya; iki yönlü iletişim imkanının yanı sıra hem bireylere hem de kurumlara kendi medya içeriklerini oluşturma ve yayma olanağı sunan, bulunduğunuz noktadan farklı kitleleri takip etme ve etkileşimde bulunma fırsatı tanıyan büyük bir evren durumunda.

Hangi saatler arası vakit ayırıyorsunuz?

Facebook, Twitter ve Linkedin sosyal medya ağları en çok vakit geçirdiğim ve etkileşimde bulunduğum ağlar durumunda. Zaman zamanda Google+ ve Instagram’da da vakit geçiriyorum. İşim gereği bütün kanallara her gün sıkça giriyorum ve özellikle Linkedin’de farklı konularda yayınlanan makalelere göz atıyorum. Zaten mobil erişim olduğu için zaman ve mekan ayrımı kalmaksızın 7/24 bu kanalları takip etmeye çalışıyorum.

Bu ay beğendiğiniz tweet?

Esprili ve faydalı içerik paylaşan her türlü tweeti beğeniyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here