Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1986 yılında İstanbul’da doğdum. Son olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi alanında doktora eğitimimi tamamladım. Beş yaşından beri, ülkemizdeki tiyatro oyunlarının hemen hemen hepsini seyrettiğimi düşünüyorum. İyi bir tiyatro seyircisiyim, hatta tiyatroya aşık biriyim. Tiyatro eğitimi alıp, işin mutfağını da görme şansım olduğu için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Yine aynı şekilde çocuk oyununda sözleşmeli olarak oynayabilme fırsatına eriştiğim için de çok mutluyum. Ayrıca, gittiğim oyunları büyük bir keyifle blogumda paylaşmayı da çok severim. İyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyorum. Dil öğrenmeyi çok seviyorum. Şimdilerde de İspanyolca öğrenmekteyim. Altı sene üniversitede ders verdikten sonra artık hayallerimin peşinden gitmeye ve kendi işimi yapmaya karar verdim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Kendi işimi yapma fikri aslında 20’li yaşlarımın başlarından beri hep vardı. Yüksek lisansta okurken çok sevdiğim bir hocamdan elektronik ticaret dersi almıştım. Hala da kendisi en büyük destekçilerimden biridir. E-ticaret dersi de hali hazırda aklımdaki fikre ön ayak olmuştu. Kendimce ön hazırlıklarımı tamamlamış hatta sponsorumu bile bulmuştum; rahmetli dedem. Tek şartı, işler ters giderse üzülmeyeceğime dair söz vermemdi. Ben de “üzülürüm tabii ki dede” diyerek hakkımı kaybetmiştim. Biliyorum beni düşündüğünden dolayı benden bu sözü istedi. Şimdi anlıyorum, çok da haklıydı. Daha yolun başında ümitsizliğe kapılıp, pes edersem baştan kaybedecektim. Hayatta her şeyin bir zamanı olduğuna ve her şeyde bir hayır olduğuna inanıyorum. Demek ki o dönem sırası değilmiş.

Şimdi geriye dönüp baktığımda da iyi ki okullarımın bitmesini beklemişim ve akademik deneyimimi de kazanmışım diyorum. Artık 30’lu yaşların başlarındayım ve daha farklı bakıyorum hayata. Mesela o gün veremediğim sözü bugün verebilirim. Çünkü her zaman şartlar iyi gitmeyebilir, buna da hazırlıklı olmam gerektiğini ve yeniden ayağa kalkacak bir sebebin her zaman olacağını biliyorum. Eskilerin deyimiyle de, altın bileziğim artık kolumda.

Tek başına da tabii ki her şey başarılabilir. Ama arkanızda size her koşulda destek olan bir anne, babanız, kardeşiniz ve kendini sizin işinize adayan bir anneanneniz varsa o zaman bu zorlu yol biraz daha rahat oluyor. Çok şükür ki hep yanımda olan bir ailem var.

Ne üzerine iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Önceleri, butik sabun, mum ve kokulu taş yaparak başladım. Ama atölye olmadan evde bütün bunları yapmak çok zor oluyordu. Yer işgalinden ziyade, soluduğunuz havanın tehlikesi can sıkıcı oluyordu. Şimdi, MiaMano ve Shopier pazar yerlerinde online mağazalarım var. Ürünlerim, takı, aksesuar ve hediyelik eşya alanında.

Hemcinslerimin alışveriş merakı, bir kadının pek çok takısı ve evinde hediyelik eşyası olsa bile yenilerini büyük bir hevesle alma eğiliminin olmasından yola çıkarak bu alanda faaliyet göstermeye karar verdim.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Ben de herkes gibi pek çok eğitime katıldım ve kitaplar okudum. Videolar izledim. Zaten branşım da işletme olduğu için teorik tarafta çok zorlanmadım açıkçası. Ancak teori ve pratik aynı olmuyor tabii. İşin pratiğini 2018 sonunda ilk online mağazamı açınca ve sürekli yeni ürün peşinde koşturmaya başlayınca öğrenmeye başladım. Emeklemeye ve her gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Fazlasıyla dinamik bir dünya olan dijital dünyada, yürüme aşamasına geçsek bile değişme ve gelişmeleri, yenilikleri her zaman takip etmek zorundayız. Eğitimlere, araştırmalara, okumaya hep devam etmeli.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Yolun başındayken her şey çok zor. Hele de sürekli tedarikçi, toptancı, üretim yeri vb. gezmek zorundaysanız. Sadece telefon görüşmesinde kişiye güvenip, depo, mağazalarına gitmek ya da hiç tanımadığınız birine güvenip (yalnızca internetten sipariş olduğu ve depolarına almadıkları için) internet üzerinden toptan alıp ev adresinizi paylaşmak gerçekten zor. Birlikte çalışmaya başlayınca, frekansınızın tuttuğu insanlarla devam ediyorsunuz yolunuza. Biraz fazladan görüşme yapmak, fazla yer gezmek ve hemen verilen sözlere güvenmemek esas olmalı diye düşünüyorum. Bir de özellikle önden ürünleri görmenize izin vermeyen yerlerle çalışılırken stokları minimum seviyede tutmak şart.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

İlk başlarda tek tük siparişler geliyordu. Çok sade biri olarak, başlarda genelde kendi zevk ve beğenilerimle hareket ediyordum. Ancak sonra önemli olanın hedef kitlemin zevkleri olduğuna kafa yormaya başladığımda işler biraz daha hareketlendi. Hala daha yolun çok başındayım. Özellikle son birkaç aydır beklentimin üzerinde gidiyor.

İleriye yönelik hedeflerim; kendi markam, alan adım ve tüm pazar yerlerinde var olabilmek. Marka tescil başvurumu yaparak, ilk adımı attım. İleride, kendi takılarımı ve el işi ev hediyeliklerini üretmek de hedeflerim arasında.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Akıllarında bir fikirleri, kendi işlerini yapma istekleri varsa, hele bir de maddi güce de sahiplerse hiç düşünmeden başlamalarını tavsiye ederim. Yeter ki aklına koysun, bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yok bence. Naçizane önerilerim, detaylı araştırma yapsınlar ve buldukları her eğitime katılsınlar. Bol mesai harcayarak, doğru ürünleri, doğru yerden bulacaklarına inanıyorum.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Sıfırdan bir işe başlamanın zorluğunu görmüş biri olarak, bir kişiye bile faydam olsa çok mutlu olurum. Bana her zaman brcygt@hotmail.com e-posta adresimden, @lindohediyelik instagram hesabımdan ya da https://www.burcuyigit.com/ kişisel web sitemin iletişim menüsünden ulaşabilirler. Son olarak, meraklıları için mağaza linkimi de paylaşmak isterim. https://miamano.com/collections/lindo-hediyelik

Tüm girişimcilerimize bol şans dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here