Bundan Sonra Ne Olacak?

0
185

Sevgili Dostlar,

28 gün olmasından dolayı Şubat ayı çok hızlı geçer, halbuki normal bir aydan iki gün daha azdır ama hemen bittiği düşünülür. Bu sene pek öyle olmadı, gelmiş geçmiş en uzun Şubat ayıydı ve öyle de kalacak, yaşananlar, acı deneyimler maalesef uzun zaman aklımızdan çıkmayacak.

Halbuki ne büyük umutlarla başlamıştık 2023 yılına, Cumhuriyet’in 100. yılı olması sebebiyle çok özel bir dönem olacağını hayal etmiştik. Bir asır önce muasır medeniyet seviyesine ulaşması hedeflenen ülkemizde son günlerde yaşadıklarımız gidilmesi gereken yoldan ne kadar uzak olduğumuzu hatırlattı, hepimizde farklı yaralar açtı, yaşanan acı ve üzüntüler bir yana, gelecekle alakalı beklentilerimizle alakalı soru işaretleri oluştu.  Binlerce soru soruldu ama en çok dillendirilen soru şuydu, bundan sonra ne olacak?

Son senelerde terör, darbe, sel felaketleri, depremler, pandemi gibi çok tatsız şeyler yaşadık, her yaşanan felaket sonrası dibin dibini gördük artık daha beteri olmaz diyorduk ama oldu, insan ister istemez neden bunların hepsi ülkemizde yaşanıyor, evlatlarımıza daha iyi bir ülke bırakmak için çabalarken neden iki adım ileri gidip beş adım geri gidiyoruz diye kendi kendine soruyor, yaşananların nedenlerine ve sonrasında neler yapıldığına bakıyor.

Bu yaşananlar sonrası sadece oradaki depremzedeler için değil hepimiz için yeni bir dönem başlıyor. Her konuda daha sorgulayıcı olacağımızı düşündüğümüz bu günlerde eskisine göre daha fazla çalışıp daha fazla üretmek, bakış açımızı ve düşünme yapımızı değiştirmemiz gerekecek. Elbette normalleşeceğiz, eski hayatlarımıza geri döneceğiz ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, toz bulutları yavaş yavaş dağılırken aslında herşeyin daha yeni başladığını göreceğiz.

Günlük hayata dönersek, yapılan yardım kampanyaları herhalde bu dönem en çok konuşulan konulardan birisiydi, markalar bu dönemde büyük sınavlar verdi, bazıları çok tepki aldı ama eminim yakın zamanda o markaların dükkanlarında oturacak yer olmayacak, anlık tepki veriyoruz ama sonrasında unutuyoruz. Bazı markalar yaptıkları maddi yardımların dışında güçlü oldukları konularda o bölgeye yardım ettiler, kıyafet satanlar ihtiyaçlara göre bunların sağlanması konusunda çalıştı, hijyen konusunda çalışanlar neyin öncelikli lazım olduğunu tespit edip bunların temini konusunda destek verdi, lojistik konusunda güçlü olanlar buradaki şeylerin dağıtımını üstlendi, daha da yapmaya devam ediyorlar.

Çoğu marka bunları yaparken sessiz bir iletişimi tercih etti, belki de çoğumuz kim nerede ne yaptı bilmiyoruz bile, hatta çok yakınımızdaki insanların bile neyi nasıl yaptıklarını duymadık, ben etrafımdaki onlarca kişinin bu dönemde sessiz sedasız ne kadar çok çabaladıklarını gördüm, kimisi çalıştığı şirketin bu konuda adım atmasına ön ayak oldu, kimisi yurtdışındaki arkadaşlarını örgütleyip yüzbinlerce Euro para toplanmasını sağladı, kimisi o bölgeye gidip orada destek verdi, kısacası herkes elinden geldiğince çabaladı, emek veren, çabalayan, acıya ortak olan bütün herkese sonsuz teşekkürler. Zaman zaman “kim ne yapmış” tartışmaları oluyor ya, hiç gerek yok, herkes üzerine düşeni yapsın yeter, sağdaki ne yardım yapmış, kim ne göndermiş tartışmalarından uzak durmak lazım, ki herkes gönülden çabaladı, herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı.

Asıl herşey şimdi başlıyor demiştim ya, depremzede ailelerin ayakta kalabilmesi için onlara sürdürülebilir ekonomik bir desteği de vermek lazım, bu anlamda ürettiği ürünleri sosyal medya veya web sayfasından satan kadınlara destek olabilmek adına E-Ticaret Kadınlar Kulübü web sayfamızda Üreten Kadınlar adlı bir bölüm açtık, burada depremden etkilenen kadınların satış yaptıkları mecraları duyuruyor ve olabildiğince fazla kadına ulaşmaya çalışıyoruz. Sizin de etrafınızda bu tanıma uyan kişiler varsa lütfen bizimle paylaşın, onları da burada yayınlayalım.

İyiliğin ve paylaşmanın ülkesi olmuyor, farklı web sayfalarına bakınırken okuduğum bu haber yüzümde bir tebessüm yarattı. ABD’nin Teksas eyaletindeki Callisburg Lisesi öğrencileri kirası artırıldıktan sonra işe dönmek zorunda kalan 80 yaşındaki hademe için bağış toplamaya karar vermişler ve 8600’den fazla kişiden 270.000 USD civarında bağış toplamayı başarmışlar. Bizim ülkemizde de depremzedelere destek olmak isteyen çocuklarımız kumbaralarında biriktirdikleri paraları bağışladılar, o kadar değerli ki, insanın gözü yaşarıyor.

X firma bunu geliştirmiş, y firma bunu yapmış vs gibi haberleri yazmak insanın içinden gelmiyor, affola, en kısa zamanda dünyada ve ülkemizdeki dijital konulardaki gelişmeleri de detaylıca yazacağım.

Tekrardan hepimizin başı sağolsun, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ve depremden etkilenenlere acil şifalar diliyorum.

Daha güzel şeyleri konuşacağımız günlerde görüşmek dileğiyle

Sevgiler
Murat Erdör

PS: Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız bu linkten e-bültenimize üye olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here