Bijouxroom.com’dan Sezin Şevmet Özer İle Röportaj

0
1327

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Sezin Şevmet Özer. 1984 doğumluyum. 2003 yılında Koç Lisesi’nden mezun oldum. Koç Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra dört buçuk sene Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlükte “Dış İlişkiler Muhabir Bankacılık ve Yurtdışı Sermaye Piyasaları” bölümünde çalıştım. Uzman olarak başladığım kariyerim yönetici yardımcılığı ve yöneticilik olarak hep yükselerek ilerlese de hep içimde bir yerlerde olan kendi işimi yapmak arzusunu sonunda daha fazla dizginleyemeyip Haziran 2012’de Yapı Kredi’den ayrıldım. Ağustos ayının sonlarında BijouxRoom’un temellerini attım. Özellikle e-ticaretin gelişiyor olması ve eşimin de bu konudaki geçmiş tecrübesi ile insanlara benzerlerimiz olsa da kaliteli hizmet anlayışı vermek adına bu işe oldukça iddialı giriş 

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Web sayfamız BijouxRoom adını bijuteriden alıyor. Bayanların her hafta yeni ürünler ekleyeceğimiz sitemizde kendilerini çok büyük ve her çeşit bijuteri ürününe ulaşabilecekleri bir takı odasında hissetmeleri adına sitemizin tasarımını buna göre yaptık ve sitenin de adını bu şekilde koyduk. Bayanlara yönelik her türlü bijuteri ürünlerinin satıldığı sitemizde yurtdışından ithal ve yerli üreticilerin çok özel koleksiyonlarından takıları bayanların beğenisine sunuyoruz. Kaliteli, şık ve gösterişli ürünlerin de uygun fiyatlara alınabileceğini göstermek istiyoruz. Bu nedenle fiyatlarımızı da oldukça makul tuttuk. İnternetteki alışveriş alışkanlığının tersine fiyatları yüksek tutup indirimler vermek ya da fiyatların üzerini çizmek yerine onları makul fiyatlandırıyoruz. Bu stratejimizdeki en büyük amaç daha geniş kitlelere hizmet etmektir. Diğer takı sitelerinden farkımız butik tarzda çalışıyor olmamız. İthal ettiğimiz ya da Türkiye’deki üreticilerden aldığımız ürün çeşidinde stokları yüksek tutmak yerine az adetli satarak sitemizden alışveriş yapan bayanların kendini özel hissetmesini sağlamak istiyoruz. Sayfamız kullanımı son derece kolay ve kategorilerden müşterilerin aradığı tarzı kolayca bulabileceği bir tasarıma sahip. Kullanıcı dostu sitemizde ana sayfada tüm kategorileri sıraladık ve müşterilerimiz herhangi bir kategorinin içinde diledikleri materyalleri seçerek istedikleri ürünlere yönlenebiliyor. Çok yakında yeni kategoriler ile de müşterilerimize mevsimlere özel ürünler sunuyor olacağız.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Üniversitede okurken hep kendi işimi yapmayı hayal ederdim. Arkadaşlarımla aramızda hep konuşurduk bir cafe açsak, veya butik bir pastane ya da yurtdışından bir marka getirsek diye. Ama neredeyse herkes gibi ben de mezun olur olmaz kendimi kurumsal hayatta buldum. Hatta ayrıldım ayrılacağım derken dört buçuk sene geçti aradan ve sonunda 2012 Ocak ayında fikirler kafamda netleşmeye başladı. Her kadın gibi ben de süslenmeye çok meraklıyım. Yeri geldiğinde gösterişli olmayı, ilgi çekmeyi ve yeri geldiğinde de sade şık olmayı seviyorum. Etrafımdaki herkes kıyafet kombinlerimi hep çok beğenirdi, bu konuya eğilip sevdiğim işi yapmak istedim. İnanarak ve çok da severek bu işe başladım.

Yurtdışından ithal ettiğimiz ve sitemizde sattığımız ürünlerin hepsini ben seçiyorum. Kendi takmayacağım ya da beğenmediğim hiç bir ürünü sitede satmıyorum.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Öncelikle özellikle büyük şehirlerde insanların alışveriş merkezleri ya da caddelere giderken harcadığı zamanı onlara geri kazandırmak ve özellikle çalışan ve alışveriş yapmaya vakit bulamayan bayanların derdini ortadan kaldırmak istedik. Sitemizdeki uygun fiyatlardan yararlanarak ürünlerini istedikleri adrese teslim etmek hem zaman kaybını önleyen hem de zamanı olmayanlara hizmet eden bir durum. Fiziki ortamda insanların dokunarak seçmesi bir ayrıcalık olabilir ancak biz de sitemizde mankenli çekimler ile müşterilerimizin bu takıların en azından üzerlerinde nasıl duracağına dair bir fikir veriyoruz. Ayrıca 7 gün içerisinde ürünleri iade alıyoruz yani müşteriler fiziki olarak görüp de beğenmedikleri ürünleri geri gönderebiliyorlar.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Kurumsal hayatın bana göre olmadığını çevremdeki herkes söylüyordu. Girişimci ruhlu eşim -ki kendisinin de şu ana kadar hayata geçirmiş olduğu iki e-ticaret sitesi var- annem ve babam bana bu konuda en fazla destek olanlar oldu. Hep içimde olanı sonunda hayata geçirmem konusunda bana sonsuz destek verdiler.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

İnsanların fiziki olarak görüp dokunamadan bir ürünü online mecradan satın alması özellikle de bildiği ve senelerdir alışveriş yaptığı bir marka değilse zor bir süreci beraberinde getiriyor. Öncelikle güven ortamının sağlanması çok önemli. Özellikle internet ortamında kredi kartı ile ödeme yapmak hala bir çok insanın çekindiği bir konu. Türkiye’de gelişen ödeme sistemleri ve yurtdışından getirilen sistemler ile yavaş yavaş bu konunun aşıldığı düşüncesindeyim. BijouxRoom.com da PayU ile entegre olmuş bir sisteme sahip. Müşterilerimiz ödeme yapmak istediğinde PayU sayfasına yönleniyor ve bu da alıcı için güven ortamının oluşmasında önemli bir adım. Alıcıların fiziki olarak ürünün rengini, materyalinin kalitesini elle tutarak anlayamaması bir handikap. Fotoğraflarda ürünler çok farklı yansıtılabiliyor. Biz bu sorunu da ortadan kaldırmak amacıyla sitemizde her bir ürün için ürün sayfalarında detaylı açıklamalara yer verdik. Materyal, renkler ve müşterilerimizin bu takıları hangi kıyafetlerle kombinleyebileceği konusunda da küçük tüyolar veriyoruz. Bu konunun üzerine eğilip ileride daha keyifli projeler de yapmayı düşünüyoruz.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Şu an aktif olarak Facebook, Twitter, Linkedin ve Pinterest gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanıyoruz. Bir internet sitesinin asıl reklamı internette olmalı diye düşünüyorum. Google reklamları da yine pazarlama için kullandığımız araçlardan.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de online satış sektöründe büyüme alanı çok ancak hızla geliştiğini ve çok da ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Özellikle fırsat sitelerinin aktif hale gelmesi ile pazar çok büyüdü. İnsanların internetten alışveriş yapma alışkanlığı öncelikle bildiği ve tanıdığı markaların indirimli ürünleri sayesinde arttı. Bu sayede internetten alışveriş yapmak hızlanan bir trend oldu. Yurtdışında çok daha ileride olan bu pazarın Türkiye’de de ilerleyen zamanlarda çok daha gelişeceğine ve diğer ülkelerdeki hızı yakalayacağına inanıyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Müşteri memnuniyeti kesinlikle birinci hedef olmalı. Müşteriler online mecrada ürünleri görerek almadığı için fiyat ve kalite dengesini iyi kurmak ve ürün görsellerinde kaliteyi ve ürünün gerçek halini müşteriye yansıtmak çok önemli. Aynı zamanda müşterilerin talep ve sorularına hızlı cevap vermek, geri dönüş yapmak da yine memnuniyeti artırıcı bir etmen. Müşterilerin güvenini sağlamak için sağlam bir altyapı ve ödeme sistemi entegrasyonu, hala internet ortamında kredi kartı ile alışveriş yapmaya çekinen tüketici için oldukça vurucu bir nokta. Bu nedenle BijouxRoom.com’da biz de müşterilerimize PayU entegrasyonu ile güvenli bir alışveriş deneyimi sunuyoruz.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bize www.bijouxroom.com adresinden ve info@bijouxrom.com adresinden her zaman ulaşabilirler.

Editör not: www.bijouxroom.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here